Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska naciska na więcej czołgów dla Ukrainy, szukając zgody Niemiec

Monica Skislowska – Associated Press

WARSZAWA, Polska (AP) – Polska zwróci się do Niemiec o pozwolenie na wysłanie niektórych czołgów Leopard polskiej armii na Ukrainę, powiedział w poniedziałek polski premier Mateusz Morawicki, popychając Europę do wysłania większej ilości sprzętu wojskowego do Kijowa w związku ze skargami, że Niemcy się przemieszczają zbyt wolno. pomoc w frustracji inwazja rosyjska.

Morawiecki nie sprecyzował, kiedy wniosek zostanie złożony. Powiedział, że Polska się buduje koalicja państw Gotowy do wysłania czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

Polska potrzebuje Zgoda Niemiecktóra produkuje czołgi, aby wysłać je do kraju nienależącego do NATO.

Ludzie też czytają…

Morawiecki powiedział, że nawet jeśli nie będzie zezwolenia z Niemiec, Warszawa sama podejmie decyzje.

Polska stała się czołowym orędownikiem w Unii Europejskiej udzielania Ukrainie pomocy wojskowej, która mogłaby pomóc jej w pokonaniu inwazji sił Kremla 11 miesięcy po rozpoczęciu wojny. Ukraiński rząd twierdzi, że czołgi, zwłaszcza Pantery, są niezbędne do działań wojennych w Kijowie.

Wcześniej polscy urzędnicy wskazywali, że Finlandia i Dania są chętne do przyłączenia się do Warszawy w wysyłaniu Panter na Ukrainę. Wielka Brytania zobowiązała się wysłać część swoich czołgów Challenger.

„Poprosimy (Niemcy) o pozwolenie, ale to jest kwestia drugorzędna” – powiedział Moravecki. „Nawet jeśli ostatecznie nie dostaniemy tego pozwolenia, my – w ramach tego małego sojuszu – nawet jeśli Niemiec nie ma w tym sojuszu, dostarczymy nasze czołgi wraz z innymi na Ukrainę”.

Berlin, choć dawał wielką pomoc, był Krytykować Aby spowolnić dostarczanie sprzętu wojskowego.

Morawiecki powiedział, że na ten temat były też prowadzone rozmowy „z naszymi partnerami w Brukseli”, odnosząc się do 27-narodowego bloku Unii Europejskiej.

„Oczywiście nie są to łatwe rozmowy, ale będziemy czynić starania, aby przełamać barierę niechęci w różnych krajach” – powiedział.

READ  Robert De Niro z trudem zaspokaja pragnienie swojej żony Stelli McCartney

Niemiecka minister spraw zagranicznych Analina Berbock powiedziała w niedzielę francuskiemu kanałowi telewizyjnemu LCI, że Polska nie zwróciła się formalnie do Berlina o zgodę na udostępnienie niektórych niemieckich Panter, ale dodała: „Jeśli zostaniemy o to poproszeni, nie będziemy stać na drodze”.

Odnosząc się do wypowiedzi Berbock, Morawiecki stwierdziła, że ​​„wywieranie presji ma sens”, a jej słowa są „iskrą nadziei”, że Niemcy mogą nawet uczestniczyć w sojuszu.

„Wysłałem Berbockowi inną wiadomość, która daje iskierkę nadziei, że Niemcy nie tylko już się nie zatrzymają, ale być może w końcu zaoferują ciężki, nowoczesny sprzęt dla wsparcia Ukrainy” – powiedział Morawiecki.

„Nieustannie naciskamy na rząd w Berlinie, aby udostępnił lamparty” – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej w zachodnim Poznaniu.

Według Morawieckiego Niemcy mają „ponad 350 aktywnych gepardów i około 200 w magazynach”.

Polska chce wysłać kompanię czołgów Leopard, jest ich 14, ale nie robią one wrażenia w wojnie z udziałem tysięcy czołgów. Warszawa uważa, że ​​jeśli inne kraje wniosą swój wkład, oddział czołgów może urosnąć do znacznie większej brygady.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że ostatnie wydarzenia dotyczące wysyłki czołgów z Europy Zachodniej na Ukrainę „wskazują na rosnące napięcie wśród członków koalicji”.

Pieskow powiedział: „Wszystkie kraje, które bezpośrednio lub pośrednio uczestniczą w dostarczaniu Ukrainie broni lub zwiększaniu jej poziomu technologicznego, poniosą za to odpowiedzialność”.

Barbock pozytywnie skomentował możliwość wysłania czołgów na Ukrainę. Berbock powiedział w klipach z wywiadów opublikowanych przez LCI, że niemieccy urzędnicy „wiedzą, jak ważne są te czołgi” i „dlatego rozmawiamy o tym teraz z naszymi partnerami”.

Zwolennicy Ukrainy zobowiązali się do przekazania Ukrainie miliardów dolarów pomocy wojskowej podczas piątkowego spotkania w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.

Międzynarodowi przywódcy obrony omówili pilną prośbę Ukrainy o czołgi Leopard 2, a brak porozumienia przyćmił nowe zobowiązania.

READ  Jimmy Bringing komponuje piosenkę z udziałem australijskich muzyków

Niemcy są głównym dawcą broni dla Ukrainy i zamówiły przegląd swoich zapasów Leoparda 2 w ramach przygotowań do ewentualnego zielonego światła. Jednak rząd w Berlinie na każdym kroku wykazywał ostrożność w zwiększaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy, co jest postrzegane jako niechęć zakorzeniona w jej historii i kulturze politycznej.

Wahająca niezdecydowanie Niemiec spotkała się z krytyką, zwłaszcza ze strony Polski i krajów bałtyckich, krajów po wschodniej stronie NATO, które czują się szczególnie zagrożone wznowioną rosyjską agresją.

W odpowiedzi na obietnice Zachodu dotyczące dostarczenia zaawansowanej broni dla armii Kijowa, Moskwa nasiliła ostrzeżenia, że ​​eskalacja może doprowadzić do katastrofy.

W poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powtórzył twierdzenie Moskwy, że dostawy z Zachodu mogą prowadzić do „nieprzewidywalnych” konsekwencji.

„Wielokrotnie mówiliśmy, że eskalacja jest najniebezpieczniejszym kursem, a konsekwencje mogą być nieprzewidywalne” – powiedział Riabkow. Nasze sygnały nie są słyszane, a przeciwnicy Rosji wciąż podnoszą stawkę.

Gdy pozycje bojowe obu stron utknęły w martwym punkcie w miesiącach zimowych, siły Kremla kontynuowały bombardowanie ukraińskich regionów.

Gubernator Charkowa Ołeh Sinyhopow powiedział w poniedziałek, że rosyjskie siły zbombardowały kilka miast i wsi w regionie północno-wschodnim w ciągu ostatnich 24 godzin, zabijając 67-letnią kobietę i raniąc innego mieszkańca.

Śledź relację Associated Press z wojny na Facebooku https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany bez pozwolenia.