Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polski prezydent powiedział, że Putin jest tyranem, który chce zniewolić Ukrainę

Prezydent Polski Andrzej Duda zaatakował prezydenta Rosji Władimir Putin Zachowuje się jak kolonialista.

„Władimir Putin chce zniewolić Ukrainę i rozszerzyć swoje panowanie na całe terytorium Ukrainy. [to] Pozbawić Ukraińców wolności. Czemu? Bo Ukraińcy postanowili być częścią Wspólnoty Niepodległych Państw. Chcą być częścią Unii Europejskiej, chcą być częścią NATO” – powiedział Duda Steve’owi Sedgwickowi z CNBC we wtorek w Davos w Szwajcarii.

– powiedział Duda, jeden z najostrzejszych krytyków Putina i najgłośniejszy sojusznik Ukrainy. Inwazja Rosji na Ukrainę Zostało to zainspirowane w lutym zeszłego roku przez Kijów i inne byłe republiki radzieckie, które „wyszły ze starej sowieckiej strefy wpływów w kierunku niezależnych, demokratycznych państw”.

Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podają sobie ręce i obejmują się podczas konferencji prasowej w Kijowie na Ukrainie, 23 sierpnia 2022 r.

Aleksiej Furman | Dobre zdjęcia

„Wolny świat” — zimnowojenne określenie zachodnich demokracji — musi zadać sobie pytanie: „Czy pozwalamy, aby kraje były zniewolone przez tyranów takich jak Putin, którzy odrzucają wszelkie demokratyczne zasady, chcą wprowadzić terroryzm i próbują zniewolić innych? wykorzystując swój potencjał dla własnej korzyści? A może wolny świat może iść do przodu?” Czy też uważamy, że każdy naród ma prawo do samostanowienia?”

„Jeśli w to wierzymy, musimy bronić Ukrainy” – powiedział.

Dzisiejszą Rosję i Polskę łączy burzliwa historia. Polska została najechana przez Związek Radziecki w 1939 roku i pozostawała pod silnym wpływem Sowietów do 1989 roku – kiedy to seria rewolucji w Europie Wschodniej zakończyła rządy komunistyczne i pomogła doprowadzić do rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 roku.

„Imperialne, kolonialne intencje”

Członek grupy Polska odgrywa ważną rolę w sojuszu wojskowym NATO, skutecznie wyznaczając wschodnią granicę terytorium NATO z Ukrainą i Białorusią. Ukraina nie była odporna na skutki wojny, a miliony ukraińskich uchodźców szukało lokalnego schronienia lub przenosiło się poza Europę. W listopadzie błędny pocisk wylądował na terytorium Polski, zabijając dwóch cywilów.

Wojna na Ukrainie podsyciła powszechne zaniepokojenie w krajach, które kiedyś znajdowały się w strefie wpływów Rosji – zwłaszcza na Łotwie, Litwie iw Estonii – że Putin chce odbudować rosyjskie imperium.

Prezydent Litwy mówi, że sankcje wobec Rosji powinny być kontynuowane

„Polska jest w pełni świadoma, że ​​te imperialistyczne, kolonialne intencje powracają” – powiedział Duda i odrzucił wszelkie pomysły, jakoby Warszawa znalazła się pod „Rosją Mir” – co oznacza „rosyjski świat” i odnosi się do kulturowych wpływów Rosji. Pojęcie „Rosja”.

„Rosja zasadniczo zachowuje się jak kraj kolonialny. Chce kolonizować innych, odbierać im wolność, eksploatować ich zasoby. Chce wydobywać potencjał innych, ich potencjał gospodarczy, zasoby naturalne. Dziś tak się dzieje na Ukrainie. Tak samo będzie z innymi krajami” – powiedział polski prezydent.

Prezydent Łotwy mówi, że pomoc wojskowa dla Ukrainy jest „absolutnym priorytetem”

Duda opisał Rosję jako chcącą poszerzyć swoją strefę wpływów na wieki. „Polska jest podzielona od 123 lat. Część Polski była pod panowaniem carskim, więc dobrze wiemy, co się dzieje. Dlatego się bronimy. Jeśli ktoś mówi „rosyjski mir” – „rosyjski świat” lub „rosyjski pokój – my powiedzieć absolutnie nie. ! Nic tylko Rosja, tylko rosyjska strefa wpływów”.

CNBC zwróciło się do rosyjskiego MSZ o komentarz.

READ  Eles wkracza do Polski - jednego z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie