Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Polsce powstanie fabryka morskich wież wiatrowych

W Polsce powstanie fabryka morskich wież wiatrowych

Hiszpańska firma GRI Renewable Industries i Polska Agencja Rozwoju Przemysłu (IDA JSC lub ARP) utworzyły spółkę joint venture w celu budowy nowej fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku w Polsce.

Źródło: GRI

Szacunkowa wartość tej inwestycji to ponad 200 mln euro, a produkcja ma ruszyć w 2025 roku i zatrudnić 400 pracowników – podała GRI.

Planowana inwestycja ma zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na wieże wiatrowe i dynamiczny rozwój rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i innych częściach Europy oraz znacznie zwiększyć udział polskich firm i hiszpańskiej firmy GRI w zagranicznym łańcuchu dostaw. Budowa farm wiatrowych na Bałtyku.

„Jesteśmy bardzo dumni, że możemy uczestniczyć w tym dużym projekcie energii wiatrowej na rzecz zrównoważonego rozwoju i neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla. To wspólne przedsięwzięcie stworzy światowego lidera na rynku morskim. powiedział Johna Riberasa Prezes wykonawczy GRI.

Hala produkcyjna wieży offshore zlokalizowana będzie na Wyspie Astro w Gdańsku i będzie miała bezpośredni dostęp do nabrzeża cumowniczego.

Zostanie zbudowany z możliwością produkcji wież dla największych turbin wiatrowych o mocy ponad 14 megawatów – poinformowali partnerzy.

Zaprojektowany i zbudowany zgodnie ze standardami Przemysłu 4.0 obiekt będzie w stanie wyprodukować ponad 200 wież morskich rocznie.

„Ta elektrownia spełni najwyższe standardy techniczne, jakościowe i środowiskowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku morskiej energetyki wiatrowej” powiedział Cezariusz LesiszPrezes Agencji Rozwoju Przemysłu ARP.

Współpraca z GRI Renewable Industries to jeden z projektów mających na celu pobudzenie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce realizowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu ARP.

„Polska od wielu lat rozwija łańcuch dostaw w branży morskiej energetyki wiatrowej. Morskie turbiny wiatrowe będą produkowane w naszym kraju, a dzięki temu budujemy ekosystem morskiej energetyki wiatrowej, łącząc krajowe firmy jako współproducentów. partner jakim jest GRI pozwala nam na rozbudowę naszego zaplecza produkcyjnego i usługowego. Mateusz BergerPełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej – powiedział.

READ  Prezydent Polski opóźnia powołanie nowego rządu | Polska

„Umowa obejmuje również przyszłe utrzymanie technologii morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Cały proces wpisuje się w rozwijającą się politykę transformacji energetycznej, która podkreśla korzyści i znaczenie bezemisyjnego sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Podstawową działalnością GRI Renewable Industries jest produkcja wież i kołnierzy turbin wiatrowych. Obecnie firma posiada 18 zakładów produkcyjnych w Hiszpanii, USA, Brazylii, Argentynie, Chinach, Turcji, Indiach i RPA. GRI zakończył rok 2022 ze sprzedażą przekraczającą 1 miliard euro i ponad 5000 pracowników.

Reklama na offshorewind.biz

Dotrzyj do swojej grupy docelowej jednym ruchem! OffshoreWIND.biz jest czytany codziennie przez tysiące profesjonalistów z branży morskiej energetyki wiatrowej.

Śledź offshoreWIND.biz: