Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pomoc dla osób uzależnionych od zakupów | EurekAlert! Wiadomości naukowe

Po raz pierwszy międzynarodowi eksperci w dziedzinie psychologii opracowali ramy do diagnozowania zaburzeń kompulsywnych zakupowych – robienia zakupów – obiecującą pomoc dla osób zmagających się z zachowaniami związanymi z wydawaniem pieniędzy i dobrym samopoczuciem psychicznym.

Nowe wytyczne opublikowane w Dziennik uzależnień behawioralnychPodkreśla, że ​​nadmierne kupowanie i robienie zakupów może być tak niebezpieczne, jak zakłócenie, dając naukowcom i klinicystom nowe uprawnienia do opracowywania bardziej ukierunkowanych interwencji w tej wyniszczającej chorobie.

Międzynarodowa współpraca, prowadzona przez profesora Mike’a Kyriosa z Orama Institute for Mental Health and Wellbeing na Uniwersytecie Flinders oraz profesor Astrid Muller z Hannover Medical School w Niemczech, twierdzi, że oparte na dowodach kryteria kompulsywnego kupowania i zaburzeń zakupów (CBSD) są długie zaległy.

Zjawisko nadmiernego lub niekontrolowanego kupowania lub robienia zakupów jest opisywane w środowisku klinicznym od ponad wieku. Co zaskakujące, jak dotąd nie ma oficjalnie przyjętej diagnozy tego zaburzenia, mimo że jest to niezwykle rozpowszechniony, upośledzający i narastający problem, który przyczynia się do zwiększonej konsumpcji i zadłużenia.

Profesor Kyrios opisuje wyniki jako „przełom w grze” w badaniach nad nadmiernymi zakupami, stanowiący punkt wyjścia dla bardzo potrzebnych terapii i lepszej diagnostyki w przyszłości.

„W ciągu ponad 20 lat, odkąd zacząłem badać nadmierne zamówienia, brakowało wspólnie uzgodnionych kryteriów diagnostycznych, które utrudniały postrzeganie powagi problemu, a także wysiłki badawcze, a tym samym rozwój metod leczenia opartych na dowodach – mówi profesor Kyrios.

Będzie to teraz możliwe, gdy wiodący światowi eksperci uzgodnią kryteria diagnozowania zaburzenia, mówi.

W badaniu oceniono 138 międzynarodowych ekspertów (badaczy i klinicystów) z 35 krajów w celu osiągnięcia konsensusu w sprawie proponowanych kryteriów diagnostycznych.

Główną cechą nowych kryteriów diagnostycznych jest „nadmierne kupowanie towarów niezgodnie z ich przeznaczeniem”, przy nadużyciu określanym jako „słaba kontrola nad zakupami / zakupami”. Inną cechą tego zaburzenia jest to, że „kupowanie / robienie zakupów służy do regulowania stanów wewnętrznych, na przykład do generowania pozytywnych emocji lub łagodzenia negatywnych nastrojów”.

READ  PAMIĘTAJ SZYBKO DLA SWOICH BLISKICH

„Klienci, którzy przejawiają nadmierne zachowania zakupowe, zwykle mają trudności z regulowaniem swoich emocji, więc kupowanie lub robienie zakupów jest wykorzystywane do tego, aby czuć się lepiej. Jak na ironię, jeśli osoba z kompulsywnym kupowaniem i zaburzeniami zakupowymi wybiera się na zakupy, na chwilę poprawi to jej negatywne odczucia. , ale wkrótce doprowadzi to do silnego poczucia wstydu, winy i zażenowania ”.

Metoda badawcza Delphi posłużyła do osiągnięcia konsensusu zespołu ekspertów w sprawie bardzo złożonego zaburzenia psychicznego.

„Technika Delphi to idealny sposób na zintegrowanie różnorodnych perspektyw międzynarodowych i multidyscyplinarnych ekspertów w dziedzinie zaburzeń zakupów i kompulsywnych zakupów” – powiedział współautor dr Dan Fasnacht, starszy wykładowca psychologii na Uniwersytecie Flinders.

„Pomogło nam to opracować kryteria diagnostyczne, które charakteryzują się szerokim porozumieniem między ekspertami w tej dziedzinie, co jest ważnym krokiem milowym dla lepszego zrozumienia i leczenia tego zachowania”.

Dr Kathina Ali, pracownik naukowy na Uniwersytecie Flinders i współautorka badania, dodaje: „Wcześniej trudno było porównywać badania bez uzgodnionych kryteriów. Teraz po raz pierwszy możemy zacząć badać kompulsywne kupowanie i zaburzenia zakupów a dokładniej, co powinno pomóc nam ulepszyć nasze metody leczenia.

###

Badanie było współpracą międzynarodową z naukowcami z Hannover Medical School Uniwersytetu Duisburg-Essen i Uniwersytetu w Dreźnie w Niemczech, finansowaną przez Niemiecką Służbę Wymiany Akademickiej i uniwersytety Australii.

Artykuł „ Proposed Diagnostic Criteria for Purchasing Compulsive Disorder: A Delphi Expert Consensus Study ” (2021) autorstwa Astrid Muller, Nora M.Laskowski, Patrick Trotsky, Kathina Ali, Daniel B Fasnacht, Martina de Zwan, Matthias Brand, Michael Haider and Michael Kyrios został opublikowany w Dziennik uzależnień behawioralnychDOI: 10.1556 / 2006.2021.00013

Zrzeczenie się: AAAS i EurekAlert! Nie ponosi odpowiedzialności za dokładność biuletynów wysyłanych do EurekAlert! Poprzez instytucje wspierające lub w celu wykorzystania jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.

READ  Rozwiązanie Access zapewnia bezpieczeństwo uczniów