Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pomoc dla osób uzależnionych od zakupów | EurekAlert! Wiadomości naukowe

Po raz pierwszy międzynarodowi eksperci w dziedzinie psychologii opracowali ramy do diagnozowania zaburzeń kompulsywnych zakupowych – robienia zakupów – obiecującą pomoc dla osób zmagających się z zachowaniami związanymi z wydawaniem pieniędzy i dobrym samopoczuciem psychicznym.

Nowe wytyczne opublikowane w Dziennik uzależnień behawioralnychPodkreśla, że ​​nadmierne kupowanie i robienie zakupów może być tak niebezpieczne, jak zakłócenie, dając naukowcom i klinicystom nowe uprawnienia do opracowywania bardziej ukierunkowanych interwencji w tej wyniszczającej chorobie.

Międzynarodowa współpraca, prowadzona przez profesora Mike’a Kyriosa z Orama Institute for Mental Health and Wellbeing na Uniwersytecie Flinders oraz profesor Astrid Muller z Hannover Medical School w Niemczech, twierdzi, że oparte na dowodach kryteria kompulsywnego kupowania i zaburzeń zakupów (CBSD) są długie zaległy.

Zjawisko nadmiernego lub niekontrolowanego kupowania lub robienia zakupów jest opisywane w środowisku klinicznym od ponad wieku. Co zaskakujące, jak dotąd nie ma oficjalnie przyjętej diagnozy tego zaburzenia, mimo że jest to niezwykle rozpowszechniony, upośledzający i narastający problem, który przyczynia się do zwiększonej konsumpcji i zadłużenia.

Profesor Kyrios opisuje wyniki jako „przełom w grze” w badaniach nad nadmiernymi zakupami, stanowiący punkt wyjścia dla bardzo potrzebnych terapii i lepszej diagnostyki w przyszłości.

„W ciągu ponad 20 lat, odkąd zacząłem badać nadmierne zamówienia, brakowało wspólnie uzgodnionych kryteriów diagnostycznych, które utrudniały postrzeganie powagi problemu, a także wysiłki badawcze, a tym samym rozwój metod leczenia opartych na dowodach – mówi profesor Kyrios.

Będzie to teraz możliwe, gdy wiodący światowi eksperci uzgodnią kryteria diagnozowania zaburzenia, mówi.

W badaniu oceniono 138 międzynarodowych ekspertów (badaczy i klinicystów) z 35 krajów w celu osiągnięcia konsensusu w sprawie proponowanych kryteriów diagnostycznych.

Główną cechą nowych kryteriów diagnostycznych jest „nadmierne kupowanie towarów niezgodnie z ich przeznaczeniem”, przy nadużyciu określanym jako „słaba kontrola nad zakupami / zakupami”. Inną cechą tego zaburzenia jest to, że „kupowanie / robienie zakupów służy do regulowania stanów wewnętrznych, na przykład do generowania pozytywnych emocji lub łagodzenia negatywnych nastrojów”.

READ  Bardziej wydajna i bezpieczniejsza alternatywa dla pozyskiwania miedzi

„Klienci, którzy przejawiają nadmierne zachowania zakupowe, zwykle mają trudności z regulowaniem swoich emocji, więc kupowanie lub robienie zakupów jest wykorzystywane do tego, aby czuć się lepiej. Jak na ironię, jeśli osoba z kompulsywnym kupowaniem i zaburzeniami zakupowymi wybiera się na zakupy, na chwilę poprawi to jej negatywne odczucia. , ale wkrótce doprowadzi to do silnego poczucia wstydu, winy i zażenowania ”.

Metoda badawcza Delphi posłużyła do osiągnięcia konsensusu zespołu ekspertów w sprawie bardzo złożonego zaburzenia psychicznego.

„Technika Delphi to idealny sposób na zintegrowanie różnorodnych perspektyw międzynarodowych i multidyscyplinarnych ekspertów w dziedzinie zaburzeń zakupów i kompulsywnych zakupów” – powiedział współautor dr Dan Fasnacht, starszy wykładowca psychologii na Uniwersytecie Flinders.

„Pomogło nam to opracować kryteria diagnostyczne, które charakteryzują się szerokim porozumieniem między ekspertami w tej dziedzinie, co jest ważnym krokiem milowym dla lepszego zrozumienia i leczenia tego zachowania”.

Dr Kathina Ali, pracownik naukowy na Uniwersytecie Flinders i współautorka badania, dodaje: „Wcześniej trudno było porównywać badania bez uzgodnionych kryteriów. Teraz po raz pierwszy możemy zacząć badać kompulsywne kupowanie i zaburzenia zakupów a dokładniej, co powinno pomóc nam ulepszyć nasze metody leczenia.

###

Badanie było współpracą międzynarodową z naukowcami z Hannover Medical School Uniwersytetu Duisburg-Essen i Uniwersytetu w Dreźnie w Niemczech, finansowaną przez Niemiecką Służbę Wymiany Akademickiej i uniwersytety Australii.

Artykuł „ Proposed Diagnostic Criteria for Purchasing Compulsive Disorder: A Delphi Expert Consensus Study ” (2021) autorstwa Astrid Muller, Nora M.Laskowski, Patrick Trotsky, Kathina Ali, Daniel B Fasnacht, Martina de Zwan, Matthias Brand, Michael Haider and Michael Kyrios został opublikowany w Dziennik uzależnień behawioralnychDOI: 10.1556 / 2006.2021.00013

Zrzeczenie się: AAAS i EurekAlert! Nie ponosi odpowiedzialności za dokładność biuletynów wysyłanych do EurekAlert! Poprzez instytucje wspierające lub w celu wykorzystania jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.

READ  National Institutes of Health prowadzi dużą próbę terapii przeciwciałami poliklonalnymi przeciwko COVID-19