Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Portret Chopina kupiony na pchlim targu pochodzi z XIX wieku

WARSZAWA, Polska (AP) – Odklejany portret Fryderyka Chopina zakupiony na polskim pchlim targu wisiał skromnie w prywatnym domu przez prawie trzy dekady, zanim znawca malarstwa datował go na XIX wiek, kiedy żył polski kompozytor.

Teraz odrestaurowany, w złoconej ramie, mały obraz znajduje się w skarbcu bankowym gdzieś we wschodniej Polsce, podczas gdy właściciele negocjują kolejne kroki, w tym wystawę publiczną.

Wiadomość o istnieniu dzieła pojawiła się w tym tygodniu, gdy w Warszawie odbył się XVIII Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, międzynarodowa impreza znana z wypromowania światowej klasy pianistów. Konkurs trwa do 23 października.

Profesor Uniwersytetu Kopernika Nicholas Copernicus, ekspert sztuki, który zbadał i zwrócił obraz w zeszłym roku, mówi, że ma ono wielką wartość historyczną i sentymentalną, ale nie docenia tego, za co może się sprzedać.

Wymiary panelu to 29,5 cm x 23,3 cm (11,5 cala x 9 cali). Korzystając z zaawansowanych metod, Markowsky określił czas jego powstania na połowę XIX wieku, opierając się na użytych materiałach i pigmentach, stopniu starzenia się i uszkodzeniach.

Powiedział jednak, że nie można teraz określić dokładnego roku jego powstania i trudno będzie ustalić, kto go namalował, ponieważ zachowało się tylko imię artysty, Alfred.

„Widać, że to Chopin, ale nie mogę powiedzieć, czy namalował ten obraz, czy też został zaczerpnięty z innego obrazu” – powiedział Markowski, dyrektor Katedry Konserwacji i Restauracji Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Toruńskiego.

„Nie wiemy nic o jego historii ani o tym, komu został namalowany” – powiedział agencji Associated Press. „Był w naprawdę złym stanie i bardzo się cieszę, że można zachować takie dzieło sztuki”.

Chopin urodził się w 1810 r. w dworku we wsi Żelazowa Wola pod Warszawą z matki Polki i ojca Francuza. Wyjechał z Polski w wieku dziewiętnastu lat, aby rozwijać swoją edukację muzyczną w Wiedniu, a następnie w Paryżu, gdzie osiadł, komponował i koncertował oraz uczył gry na fortepianie.

READ  Nie „Och, kolejny film o kotach” – The Los Angeles Rivals

Zmarł w Paryżu 17 października 1849 r. i został pochowany na cmentarzu Père Lachaise, ale jego serce zachowało się w kościele św. Krzyża w Warszawie, gdzie obchodzone są rocznice jego urodzin i śmierci.

Koneser sztuki odkrył obraz, który Markovsky nazwał „prawdziwą ciekawostką” na pchlim targu pod Lublinem na początku lat 90. XX wieku. Kilkadziesiąt lat później sytuacja finansowa rodziny skłoniła ich do szukania profesjonalnej oceny, która doprowadziła ich do eksperta uniwersyteckiego.

Członek rodziny mówi, że to „niezwykłe”, że obraz przetrwał około 170 lat historycznej zawieruchy i trafił na pchli targ. Mówi, że niedawne zainteresowanie rodziny tym obrazem skłoniło go do studiowania życia i muzyki Chopina.