Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Posrebrzany świecznik, sztućce ukryte przez żydowskich właścicieli w czasie II wojny światowej, odnalezione w polskim domu

Urzędnicy powiedzieli, że odkrycie w centralnej Polsce setek przedmiotów prawdopodobnie ukrytych przez ich żydowskich właścicieli podczas II wojny światowej było rzadkim i cennym znaleziskiem.

Około 400 przedmiotów, w tym posrebrzane świeczniki, chanuki, sztućce i przedmioty codziennego użytku, odkryto w Łodzi w zeszłym miesiącu podczas remontu domu i podwórka.

– Ci mieszkańcy, którzy zakopywali te rzeczy, najprawdopodobniej robili to w przekonaniu, że kiedyś po to wrócą i że uda im się to odzyskać – mówi Adam Postelnik, wiceprezydent Łodzi.

„Najprawdopodobniej ci ludzie stracili życie” podczas Holokaustu, powiedział Postelnik.

„Takie historie są naprawdę rzadkie i cenne, a także stanowią wspaniałą lekcję dla nas wszystkich”.

Przedmioty były zapakowane w drewnianą skrzynię i zawinięte w gazetę – powiedział Krzysztof Hegemanowski, inspektor budowlany Warbud Construction, który akurat był w ekipie.

Urzędnicy powiedzieli, że fragmenty zostaną przeniesione do miejskiego muzeum antyków.

Eksperci postawili hipotezę, że pudełko zostało ukryte na początku wojny.

Adres, pod którym znaleziono przedmioty, to ul. Północna 23, tuż za granicami Litzmannstadt Getto.

Okupujący Niemcy nazistowscy utworzyli łódzkie getto w lutym 1940 r., a od sierpnia 1944 r. przebywało w nim około 200 000 Żydów z całej Europy.

Większość z nich zginęła tam lub w obozach koncentracyjnych.

Urzędniczka z miejskiego wydziału inwestycji Małgorzata Loeffler powiedziała, że ​​przedmioty i ich historia budzą „emocje i głęboką refleksję nad tym, że nie jesteśmy sami, że coś po sobie zostawiamy”.

AP

READ  Stany Zjednoczone pogrążają się w recesji | news.com.au - wiodący australijski serwis informacyjny