Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja twierdzi, że przejęła kontrolę nad ukraińskim miastem Solidar, a Ukraina twierdzi, że walki trwają

Rosja twierdzi, że jej siły zajęły wydobywające sól miasto Soledar we wschodniej Ukrainie, twierdząc, że po pół roku niepowodzeń militarnych osiągnęły pierwsze duże zdobycze na polu bitwy.

Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły rosyjskie przejęły kontrolę nad miastem, które od dawna jest epicentrum ciężkich walk i bombardowań, w czwartek wieczorem czasu lokalnego.

To, jak stwierdzono, umożliwiłoby odcięcie ukraińskich szlaków zaopatrzeniowych do większego miasta Bachmut na południowym zachodzie i uwięzienie tam pozostałych sił ukraińskich.

Reutersowi nie udało się od razu zweryfikować doniesień Rosji, które pojawiły się po wielu dniach milczenia resortu w sprawie losów miasta.

Serhij Szerewati, rzecznik ukraińskiej armii na wschodzie, zaprzeczył twierdzeniom rosyjskiego ministerstwa obrony w uwagach zgłoszonych przez ukraińską agencję prasową RBK, mówiąc, że „w mieście trwają walki”.

Szef rosyjskiej grupy najemników Wagner powiedział w środę, że jego siły osiągnęły całkowite „wyzwolenie” górniczego miasta Solidar, czemu zaprzeczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który powiedział, że walki trwają.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że „zdobycie Solidaru stało się możliwe dzięki ciągłemu bombardowaniu wroga przez ofensywę, lotnictwo wojskowe, siły rakietowe i artylerię grupy sił rosyjskich”.

Ukraina powiedziała wcześniej w piątek, że jej siły wciąż stoją w Solidarze po „gorącej” nocy walk, na jednym z najkrwawszych pól bitewnych całej wojny.

Dym unosi się po zamachu w Solidarze.
Rosyjska kompania najemników Wagnera twierdziła, że ​​zdobyła miasto.(AP: Lipkos)

Obie strony poniosły ciężkie straty w bitwie o małe miasto.

Moskwa dąży do zdobycia pierwszego dużego pola bitwy po półrocznym upokarzającym odwrocie.

Kijów twierdzi, że Rosja rzuciła falę żołnierzy w bezsensowną bitwę o zbombardowane pustkowie.

READ  Obecny prezydent Recep Tayyip Erdogan wzywa do tureckiej prezydencji w wyborach

Do czwartku rosyjskie Ministerstwo Obrony nie mówiło zbyt wiele o tamtejszej sytuacji, podczas gdy lokalny urzędnik wyznaczony przez Rosję powiedział wcześniej w czwartek, że nadal istnieją ogniska oporu.

„Noc w Solidarze była gorąca, a walki trwały” – napisała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malyar w komunikatorze Telegram.

„Wróg rzucił prawie wszystkie główne siły w kierunku Doniecka i utrzymuje wysoką intensywność ofensywy. Nasi bojownicy dzielnie starają się utrzymać swoją obronę” – powiedziała, odnosząc się do obwodu donieckiego, w którym znajduje się Solidar.

„To trudny etap wojny, ale wygramy. Nie ma wątpliwości”.

Poza Solidarem ukraińscy żołnierze zostali wykopani w dobrze ufortyfikowanych okopach w zimowym lesie. W oddali słychać było eksplozje.