Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Potencjalnie niebezpieczna” asteroida przeleci przez Ziemię 22 lutego; Oto jak oglądać na żywo

Czas poszukać potencjalnie niebezpiecznej asteroidy, która zbliży się do Ziemi we wczesnych godzinach 22 lutego. Nazwana (455176) 1999 VF22, skała kosmiczna minie naszą planetę w stosunkowo bliskiej, ale bezpiecznej odległości, zgodnie z projektem Virtual Telescope Project. Co ciekawe, przelatującą asteroidę można zobaczyć w transmisji na żywo, którą zapewnia wirtualny teleskop z Rzymu.

Kiedy i gdzie zobaczyć asteroidę?

Projekt Virtual Telescope rozpocznie transmisję przelotu na żywo na swoim oficjalnym kanale YouTube 22 lutego. Transmisja na żywo rozpocznie się o 5:30 (IST), a osoby zainteresowane oglądaniem strumieniowej asteroidy mogą dostroić się do udostępnionego powyżej kanału teleskopu lub na oficjalnej stronie internetowej. „Projekt wirtualnego teleskopu udostępni go online tuż przed czasem lotu. W ten sposób możesz dołączyć do lotu w zaciszu własnego domu” – powiedział w oświadczeniu autor Gianluca Massi.

Więcej o asteroidzie

Według Masseya, szacowana średnica asteroidy mieści się w przedziale 190-430 metrów i przeleci około 5,4 miliona kilometrów od Ziemi. Co więcej, Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA twierdzi, że asteroida została odkryta w 1999 roku, a przejście jednej orbity wokół Słońca zajmuje około 1,5 roku, donosi EarthSky. Co ciekawe, następny przelot asteroidy nastąpi za 128 lat, ponieważ powróci 23 lutego 2150 roku.

Co więcej, asteroida została odkryta przez Catalina Sky Survey z siedzibą w Arizonie w 1999 roku, stąd jej nazwa 1999 VF22. EarthSky poinformował, że skała kosmiczna podróżuje w kierunku Ziemi z prędkością 25,1 km/s względem Ziemi i często przelatuje blisko planet takich jak Mars, Wenus i Merkury. Jak wspomniano wcześniej, VF22 1999 przeleci z bezpiecznej odległości, która jest około 14 razy większa od odległości Ziemi od Księżyca.

READ  Ochronny wpływ przebytej infekcji i szczepień na zakażenie Omicron SARS-CoV-2

Zdjęcie: Unsplash