Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Poważna recesja”: ostrzeżenie prezesa Banku Rezerwy Australii w sprawie inflacji

„Poważna recesja”: ostrzeżenie prezesa Banku Rezerwy Australii w sprawie inflacji

Gubernator Banku Rezerwy Philip Lowe wydał ostrzeżenie o inflacji, mówiąc, że Australia ryzykuje „poważną recesję”, jeśli organizacja nie podniesie stóp procentowych w celu zwalczania kosztów utrzymania.

„Inflacja węgorza zostanie z nami na dłużej [if we don’t lift rates] Podczas wtorkowego przemówienia do liderów biznesu w Hobart powiedział, że ewentualna podwyżka stóp procentowych potrzebna do obniżenia inflacji będzie większa i zwiększy ryzyko ostrej recesji i gwałtownego wzrostu bezrobocia.

Bank Rezerw Australii podniósł we wtorek stopę gotówkową Australii o kolejne 25 punktów bazowych do 2,85 proc., czyli mniej niż w poprzednich miesiącach, ale dr Lowe wskazał, że bank centralny uważnie przyjrzy się wpływowi bieżących stóp procentowych na gospodarkę i rozważy większe podwyżki w przyszłości.

ikona aparatuWedług Banku Rezerw Australii do końca 2022 r. inflacja ma osiągnąć 8 proc. Aktualności Drut / Monique Harmer przypisane mu: Wiadomości Corp australia

Dr Lowe zauważył, że podczas australijskiego kryzysu kosztów utrzymania stopy procentowe mogą wymagać jeszcze wyższego wzrostu, mówiąc, że bank będzie monitorował inflację „bardzo ostrożnie” w okresie letnim.

„Musimy sprowadzić inflację z powrotem do celu i myślę, że będzie to wymagało wyższych stóp procentowych i na tej podstawie przygotowano nasze prognozy” – powiedział dr Lowe.

„Nie jesteśmy tutaj na z góry określonej ścieżce”.

Czołowi ekonomiści spodziewali się, że Bank Rezerw Australii podniesie stopy procentowe o co najmniej kolejne 25 punktów bazowych do końca roku, a Westpac prognozuje, że stopa może osiągnąć w przyszłym roku 3,85 procent.

nieruchomości w Sydney
ikona aparatuPrzeciętny posiadacz kredytu hipotecznego w Sydney może oczekiwać, że po podwyżce wskaźnika płynności o 25 punktów bazowych wpłynie na niego podwyżka miesięcznych spłat kredytu hipotecznego o 115 USD. NCA NewsWire / Nikki Short przypisane mu: Wiadomości Corp australia

Nowe dane z Australijskiego Biura Statystycznego pokazują, że koszty utrzymania rosną we wszystkich gospodarstwach domowych.

READ  Zwycięzca jackpota o wartości 100 milionów dolarów w Powerball: para z Nowej Południowej Walii dzieli się swoim planem, podczas gdy w Queensland trwa poszukiwanie zwycięzcy

Wskaźnik kosztów utrzymania, dane, które mierzą zmianę cen towarów i usług oraz ich wpływ na koszty utrzymania różnych typów gospodarstw domowych, wykazał negatywny wpływ na większość Australijczyków.

Emeryci i osoby otrzymujące płatności rządowe odczuły wzrost kosztów utrzymania zgodnie z kwartalną zmianą wskaźnika CPI o 1,8 procent, podczas gdy gospodarstwa domowe pracowników ucierpiały ze wzrostem o 2,6 procent.

Wszystkie typy gospodarstw domowych odnotowały największy roczny wzrost w historii.  Seria Emerytura Gospodarcza i Beneficjent rozpoczęła się w 2008 roku. Pozostałe cztery serie rozpoczęły się w 1999 roku. Fot. ABS
ikona aparatuWszystkie typy gospodarstw domowych odnotowały największy roczny wzrost w historii. Serie gospodarstw domowych dla emerytów i beneficjentów rozpoczęły się w 2008 r. Serie pozostałych czterech typów gospodarstw domowych rozpoczęły się w 1999 r. ABS przypisane mu: dostarczony

Rodziny pracownicze szczególnie dotknęły podwyżki odsetek od kredytów hipotecznych, które wzrosły średnio o 24,2 procent w ciągu kwartału, ponieważ banki przyznały, że wyższa stopa gotówkowa RBA jest wyższa.

Koszty żywności również znacznie nadwerężyły budżety gospodarstw domowych, z kosztami zakłóceń łańcucha dostaw, zwiększonymi cenami transportu i zwiększonymi powodziami.

Dr Lowe zauważył, że podnoszenie stóp procentowych może stać się ostrzejsze w odpowiedzi na stale rosnącą inflację.

„Jeśli będziemy musieli ponownie przyspieszyć większe wzrosty, aby zapewnić inflację z powrotem do celu, to zrobimy” – powiedział. To, jak gwałtowne będą te rajdy, będzie zależeć od tego, jak rozwinie się australijska gospodarka w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Koszt żywności wzrósł w ciągu ostatniego roku o 9 procent.  Woolworths
ikona aparatuKoszt żywności wzrósł w ciągu ostatniego roku o 9 procent. Woolworths przypisane mu: dostarczony

„Podobnie, jeśli sytuacja wymaga od nas wytrzymania przez jakiś czas, to zrobimy” – powiedział.

„Biorąc pod uwagę niepewność co do perspektyw, będziemy uważnie obserwować, jak gospodarka i presja inflacyjna ewoluują w okresie letnim”.

Oczekuje się, że inflacja osiągnie w tym roku 8 procent, znacznie powyżej celu 2-3 procent wyznaczonego przez Bank Rezerw Australii.

Rada stara się sprowadzić inflację z powrotem do 2-3 procent, jednocześnie utrzymując gospodarkę w równowadze. „Myślę, że nadal można to zrobić” – powiedział.

READ  Wiadomości ze świata 27.10 | TVB Świat
nieruchomości w Sydney
ikona aparatuCeny domów nadal spadały, gdy Bank Rezerw Australii podniósł stopy procentowe. NCA NewsWire / Nikki Short przypisane mu: Wiadomości Corp australia

Kredyty hipoteczne z pożyczką w wysokości 500 000 USD płacą teraz 760 USD więcej miesięcznie niż w maju, według RateCity.

Liczba ta wzrasta do 1140 USD miesięcznie w przypadku pożyczki w wysokości 750 000 USD i 1520 USD miesięcznie w przypadku pożyczki w wysokości 1 miliona USD.

Skarbnik Jim Chalmers wyraził współczucie dla posiadaczy kredytów hipotecznych, którzy mają trudności ze spłatą.

„To kolejny trudny dzień dla Australijczyków, którzy są już pod pompą” – powiedział dr Chalmers wkrótce po ostatniej decyzji dotyczącej stawek.

Dr Lowe zwrócił również uwagę na potencjalne problemy, które mogą być problematyczne przy próbach obniżenia inflacji.

„W krótkim okresie powodzie na wschodnim wybrzeżu zwiększają presję na wzrost cen żywności i prawdopodobnie nastąpi znaczny wzrost cen, jakie gospodarstwa domowe płacą za gaz i energię elektryczną w przyszłym roku” – powiedział.

„Oznacza to, że Australijczycy, którzy mają kredyt hipoteczny, będą musieli znaleźć tak niewiele w swoim miesięcznym budżecie, aby wchłonąć te stopy procentowe”.