Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Powodem szoku są wyższe zarobki Australijczyków

Powodem szoku są wyższe zarobki Australijczyków

Nowa analiza pokazuje, że australijscy pracownicy, chcąc podnieść swoje płace, robią jedną rzecz.

Warren Hogan, główny doradca ekonomiczny Judo Bank, twierdzi, że „krajowa” inflacja w Australii spadnie, jeśli wzrośnie wydajność pracy. „To inflacja krajowa – to płace w wieku czterech lat [per cent] „Bez wzrostu produktywności” – powiedział Hogan redaktorowi biznesowemu Sky News, Rossowi Greenwoodowi. „Jeśli produktywność wzrośnie do półtora [per cent]Wtedy można obniżyć inflację do dwóch i pół roku. – Nie widzimy na to żadnych dowodów. Ostatnia miesięczna stopa inflacji w Australii za styczeń zostanie opublikowana w środę i oczekuje się, że będzie rosnąć.

Chociaż Australia odnotowała rekordowy wzrost liczby godzin pracy, wynoszący 6,7 procent w roku finansowym 2022–2023, wyniki gospodarcze nie dotrzymują kroku – wynika z nowego raportu opublikowanego w piątek przez Komisję ds. Produktywności.

Doprowadziło to do spadku produktywności kraju – która mierzy efektywność pracowników wytwarzających towary i usługi – o 3,7 procent w tym samym okresie.

Ekonomiści obawiają się, że anemiczny wzrost produktywności w kraju, jeśli nie zostanie odwrócony, może jeszcze bardziej obniżyć poziom życia.

Analiza Komisji ds. Produktywności pokazuje, że Australijczycy zwiększają swoje dochody, pracując w godzinach nadliczbowych, nie pracując bardziej wydajnie. Zdjęcie: NCA NewsWire/David Geraghty

Wiceprzewodniczący Komisji Alex Robson powiedział, że choć pracownicy odnieśli korzyści z pracy w godzinach nadliczbowych w celu zwiększenia swoich dochodów, powtórzenie tej strategii w przyszłości będzie dla nich trudne.

„Dochody Australijczyków wzrosły w latach 2022–2023, głównie dlatego, że pracowali dłużej. Jednak wzrost produktywności polega na tym, aby pracować mądrzej, a nie pracować ciężej lub dłużej” – powiedział Robson.

„Przy naszym wskaźniku aktywności zawodowej zbliżonym do historycznych maksimów nie będziemy mogli w przyszłości polegać na cięższej lub dłuższej pracy jako źródle wzrostu dochodów”.

READ  Będziemy nadal wspierać Ukrainę, ale musimy chronić naszych rolników – Politico

Co gorsza, Robson ostrzegł, że złagodzenie presji inflacyjnej może się odbić, jeśli wyższym płacom nie będzie towarzyszył proporcjonalny wzrost produktywności.

„Wiemy, że wzrost płac nominalnych bez wzrostu produktywności może napędzać inflację. Zrównoważony długoterminowy wzrost płac można osiągnąć jedynie poprzez zapewnienie wzrostu produktywności.

Zjawisko to, zwane „spiralą cen płac”, ma miejsce, gdy inflacja wzrasta w wyniku wyższych płac napędzających wydatki.

Komisja dodała, że ​​z bardziej pozytywnych wiadomości wynika, że ​​niedawny spadek wzrostu wydajności w Australii mógł zostać zatrzymany.

Komisja stwierdziła w swoim raporcie kwartalnym: „Patrząc poza dane roczne za lata 2022–2023, wydaje się, że w pierwszym kwartale roku budżetowego 2023–2024 spadek wydajności pracy utknął w martwym punkcie, chociaż można to w dużej mierze przypisać skróceniu czasu pracy .” „. biuletyn.

W raporcie wskazano również, że chociaż związek między płacami a produktywnością nieco się osłabił, większość pracowników nadal dostrzega korzyści płynące z wyższego długoterminowego wzrostu wydajności.

Komisja stwierdziła, że ​​w przypadku ponad dziewięciu na 10 pracowników średni roczny wzrost wynagrodzeń był o około 0,18 punktu procentowego niższy niż wzrost wydajności pracy, w porównaniu z 0,12 punktu procentowego szacowanego w zeszłym roku.

„Pomimo wzrostu segregacji zasadniczy związek między wydajnością pracy a płacami pozostaje nienaruszony, co podkreśla znaczenie poprawy wydajności pracy dla wspierania ożywienia wzrostu płac realnych” – czytamy w biuletynie.