Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Poznaj dr Martę Karczewicz, wynalazczynię Qualcomm, która pomogła w umożliwieniu strumieniowego przesyłania wideo, udostępniania i komunikacji.

opublikowany 13 godzin temu

Przesłane przez Korporacja Qualcomm

Witamy w Wynalazkach Qualcomm. W tej serii rozmawiamy z niektórymi z najbardziej płodnych wynalazców Qualcomm o ich pracy, wpływie ich wynalazków i ich inspiracji.

OnQ. Blog

Ten filmik ze swoim zwierzakiem, który właśnie nagrałeś, telefon Zoom, który miałeś wcześniej ze współpracownikiem, i ten serial komediowy, który wyemitowałeś wczoraj wieczorem — żadne z tych doświadczeń nie byłoby możliwe bez dr Marty Karcevic, wiceprezesa ds. technologii w Qualcomm Technologies, Inc.

Pochodząca z Polski, Marta dołączyła do Qualcomm w 2006 roku i pomogła zrewolucjonizować kompresję wideo, tworząc zaawansowane technologie, które stanowią podstawę naszych nowoczesnych doświadczeń wideo – od przesyłania strumieniowego wideo i udostępniania po wideokonferencje dla wielu użytkowników. Jej wynalazki kompresują surowe dane wideo – czasami 1000 razy – dzięki czemu można je szybko i dokładnie dostarczyć użytkownikowi końcowemu bez utraty zauważalnej jakości.

“Nawet surowe dane wideo nie mogą być przesyłane bez tych kodeków wideo. Teraz wideo jest prawie wszędzie” – powiedziała.

Wkład Marty w doświadczenia wideo, które znamy i kochamy dzisiaj, nie polega na jednym hackowaniu, ale na całej masie wynalazków. Prawdą jest, że działa on prawie na każdym bloku konstrukcyjnym, który zawiera ogólnie kodeki wideo i ma ponad 500 patentów w USA. Jej praca nie pozostała niezauważona: Marta była jedną z trzech laureatek nagrody Qualcomm IP Excellence Award w 2012 roku i została nominowana jako jedna z trzech finalistek nagrody European Inventor Award 2019 w prestiżowej kategorii „Lifetime Achievement”.

W Qualcomm Technologies Marta kieruje 30-osobowym zespołem zajmującym się usprawnianiem prac badawczo-rozwojowych nad multimediami, dokonując przełomów, gdy wideo przenosi się do większej liczby kategorii niż kiedykolwiek wcześniej. Obejmuje to wszystko, od teleedukacji i telemedycyny po XR i komunikację między maszynami. Aby dowiedzieć się więcej o jej wynalazczej podróży i wpływie jej pracy, porozmawialiśmy z Martą na pogawędkę.

READ  Jessica Simpson przeklina fanów bez zdjęcia makijażu na Instagramie

Czy zawsze wiedziałeś, że chcesz zostać wynalazcą? Co zainspirowało Cię na początku i jak nadal szukasz inspiracji?

To rodzaj zbiegu okoliczności. Matematyka i fizyka były właściwie jedynymi przedmiotami, które lubiłem w szkole, ponieważ bardziej chodziło o zrozumienie materiału i rozwiązywanie problemów niż zapamiętywanie informacji. Kochałem matematykę abstrakcyjną i dość często nie było jednego poprawnego dowodu lub rozwiązania. Naprawdę mnie to wciągnęło i okazuje się, że jestem w tym całkiem niezły. W liceum byłem jednym ze zwycięzców Polskiej Olimpiady Matematycznej. Lubię więc rozwiązywać problemy, a wynalazki są produktem mojej pracy. Jednak dzisiaj moja motywacja zaczyna kwestionować wszystko i stawiać sobie wyzwania, pytając: „Czy mogę zrobić to lepiej niż to, co zostało zrobione do tej pory?”

Jaka jest motywacja do pracy nad kodekami wideo? Jaki problem próbowałeś rozwiązać?

Próbowałem przekonwertować projekt kompresji wideo. I kiedy zaczynałem tę pracę, pamiętam, że patrzyłem na podręcznik, który sugerował, że dana metoda jest najlepsza, ze względu na założenia badaczy dotyczące danych. Pomyślałem: „Poważnie?”. Daj mi spojrzeć. Czy te założenia są prawidłowe? I zdecydowałem, że mogę wykonać lepszą pracę.

Z każdą nową generacją kodeków wideo w zasadzie musimy skompresować dodatkowe 40 procent, aby osiągnąć tę samą jakość wizualną. Ale nigdy się to nie dzieje, modyfikując tylko jeden element kodeka; Dzieje się tak zawsze poprzez modyfikację dziesiątek, jeśli nie setek elementów. W sumie była to kumulacja mniejszych zmian i oddzielnych narzędzi.

Czy po drodze były jakieś momenty „aha”?

Nie, nie pojedyncze momenty „aha”, ale zdecydowanie były między nimi krótkie momenty. Zwykle pracuję, analizując problem, a następnie zbierając dużą ilość danych statystycznych. Potem zwykle przychodzi mi do głowy, kiedy nie pracuję. Większość procesu wynalazczego to po prostu bardzo zorganizowane gromadzenie danych, poszukiwanie trendów i przeprowadzanie statystycznej analizy danych. A potem może być mały moment „aha”, kiedy zauważam coś ciekawego i zastanawiam się, jak tego użyć. Jestem bardzo zorganizowaną osobą i nigdy nie uważam, że problemu nie da się rozwiązać ani poprawić.

READ  Recenzja „American Traitor”: mało inspirująca historia Axis Sally

Jak twój wynalazek wpłynął na przemysł i społeczeństwo?

Dzięki ulepszeniom, które wprowadziliśmy w kompresji wideo, wideo stało się częścią naszego codziennego życia. Kiedy byłem w połowie lat 90., oglądałeś tylko wideo w telewizji. Streaming online dopiero się zaczynał, a wideo na urządzeniach mobilnych nawet nie istniało.

Ale dziś wideo jest wszechobecne i nie chodzi tylko o rozrywkę. Używamy go również do pracaA Edukacja online, A telemedycyna, co nie było możliwe jeszcze dwa lata temu, ponieważ jakość wideo była zbyt niska, aby była wiarygodna. Jest również używany w plikach XR A gry w chmurze, a także wiele innych aplikacji, o których nie wiemy.

Na przykład najszybciej rosnąca część przepustowości wideo dotyczy komunikacji między maszynami, w której użytkownikiem końcowym nie jest człowiek, ale maszyna. Kiedy pomyślisz o wszystkich aplikacjach, o których ciągle słyszymy – jak Inteligentne miastaA inteligentne domyA Połączone samochody, oraz inne branże i aplikacje wymagające monitorowania, takie jak monitorowanie kolei, rurociągów, linii elektrycznych – co się dzieje, gdy maszyna przechwytuje wideo. Następnie jest wysyłany do innej maszyny, która następnie wykorzystuje oprogramowanie komputerowe lub sieć neuronową do ich analizy, identyfikacji obiektów oraz rozpoznawania i przewidywania zdarzeń.

Ogólnie rzecz biorąc, każdy oglądany film jest zwykle kompresowany setki, a nawet tysiące razy. Bez pracy, którą inni i ja wykonujemy, bylibyśmy w stanie oglądać filmy o wielkości zaledwie kilku pikseli na kilka pikseli, z bardzo niską liczbą klatek, wynoszącą zaledwie kilka klatek na sekundę.

Jakie znaczenie ma kultura innowacji?

Myślę, że szczególnie ważne jest to, że Qualcomm rozumie, że badania wymagają czasu. Wiąże się z tym niepewność i nie zawsze można ustalić dla niej harmonogram. Na przykład linia czasu między nowymi generacjami kodeków wynosi ponad pięć lat. Zdają sobie sprawę, że to, co robimy i mój zespół, jest bardzo ryzykowne; Oznacza to, że po pół roku możemy nie mieć wyników lub czegokolwiek do pokazania, lub możemy próbować wielu rzeczy, nie osiągając żadnych interesujących wyników. Ale Qualcomm jest gotowy do inwestowania. Są gotowi dać nam czas na wykonanie naszej pracy i są w porządku z porażką. Uważam, że jest to bardzo cenne i nie byłbym pewien, czy każda firma jest gotowa podjąć takie ryzyko.

READ  Nowy album Jacka Savorettiego celebruje to, co najlepsze w Europie

Jaką radę dałbyś innym wynalazcom?

bądź cierpliwy. Jeśli jesteś podobny do mnie i lubisz rozwiązywać problemy, znajdź najbardziej interesujący dla Ciebie obszar lub temat. Kiedy po raz pierwszy decydowałem, na którym obszarze się skoncentrować, istniały różne możliwości zastosowania moich zestawów umiejętności. Ale wideo zawsze było dla mnie interesujące i nawet wtedy myślałem, że właśnie tam będzie przyszłość. Ludzie mówili o aplikacjach, o których wspominam, ale wszyscy mówili, że to niemożliwe.

Znajdź więc problem, w którym mocno się czujesz i w który wierzysz, ponieważ kiedy zaczynasz, ludzie mogą nie być z nim entuzjastycznie nastawieni. Musisz tylko wierzyć w siebie i to, co robisz, i miejmy nadzieję, że będziesz miał rację. Pomyśl o problemie, a wynalazek nastąpi.

Dowiedz się więcej o wynalazku w Qualcomm.

Logo firmy Qualcomm

Korporacja Qualcomm