Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Poznaj polską kulturę w Metro Detroit

jaJeśli chcesz posmakować Polska bez rezerwacji lotu, nie musisz wyjeżdżać poza Metro Detroit, bo Pierogi i Bazky są tak wszechobecne jak Viejo.

Kultura polska wywierała stały wpływ na życie tutaj od pierwszej fali polskich imigrantów pod koniec XIX wieku, a przyciągnęła ich praca przy budowie kolei i dróg. W XX wieku rozwój dynamicznie rozwijającego się przemysłu samochodowego w Detroit – zwłaszcza otwarcie fabryki samochodów Dodge Brothers w Hamtramck w 1910 roku – przyciągnął do tego regionu więcej Polaków. W latach dwudziestych około 66 procent populacji Hamtramck urodziło się w Polsce. Druga gęsto zaludniona dzielnica Polski, Poletown East, graniczy z Hamtramck.

Od 2000 roku Michigan miał trzecią co do wielkości populację polskich przodków w Ameryce, według danych spisu ludności Stanów Zjednoczonych, przy czym większość tej populacji koncentrowała się na obszarze hrabstw Wayne, McComb i Oakland, szczególnie w Hamtramck, Sterling Heights i Troy. NPR podało w klipie z 2017 roku, że w szczytowym okresie Hamtramck było w przybliżeniu w 75 procentach polskie, chociaż miasto rozwijało się coraz bardziej.

„Hamtramck to społeczeństwo wielokulturowe, w tym kultura polska” – mówi Melody Malloch, współwłaścicielka Small’s Bar, Hamtramck. Naprawdę to widać podczas takich wydarzeń jak [Hamtramck] Parada z okazji Święta Pracy w maju we wrześniu i Święto Truskawek św. Floriana w maju z jedzeniem, tańcem, kostiumami i muzyką tradycyjną.

Oto niektóre z najlepszych miejsc do odwiedzenia, aby poznać Polskę w Metro Detroit.

nie przegap

Batchky jest wszechobecny w Hamtramck i nie tylko. // Zdjęcie: Gerard + Belfender

Prawdopodobnie najważniejszą polską imprezą w Metro Detroit jest coroczna impreza Paczki dzisiaj Uroczystość, która odbywa się w połowie lutego, to pulchny wtorek. Polskie piekarnie w całym regionie widzą za drzwiami kolejki po pyszne paczki – te pyszne pączki, których nie nazywasz, z dżemem, śmietaną lub budyniem. Detroit Destylarnia w Detroit City Wprowadza paczki w nowy wymiar w okresie poprzedzającym Tłusty Wtorek, wraz z uruchomieniem ograniczonej rocznej podaży wódki z pączkami. Indulgence Day oferuje również muzykę na żywo w całym Hamtramck i corocznie w mieście Uruchomione pakiety, Który obejmuje 5K Road. „Hamtramck jest sercem obchodów Fat Tuesday w Metro Detroit” – mówi Malloch. „On jest taki jak my
Dzień Świętego Patryka.”

W międzyczasie Downriver’s Wiandout jest gospodarzem corocznego wydarzenia Lady Polish Shoulder Festival, Z tradycyjną polską kuchnią, tańcami i sprzedawcami. Słynne wydarzenie z końca sierpnia, które rozpoczęło się w 1972 roku, zostało odwołane z powodu COVID w zeszłym roku. Na początku marca nie było jasne, czy wróci tego lata. Jednak wizyta w Wyandotte daje inne możliwości poznania polskiej kultury, w tym wizytę w Park Pułaskiego, Na którym stoi pomnik hrabiego Kazimierza Pułaskiego, który w XVIII wieku walczył o wolność Polski i Ameryki. Cudowny pomnik Generał Thaddeus KosciuskoKolejnego obywatela Polski, który przyłączył się do rewolucji amerykańskiej, można spotkać na Michigan Avenue w Detroit. Ten pomnik „Bojownika o wolność dwóch kontynentów” jest dokładną repliką tego, który znajduje się na słynnym Wawelu w Krakowie.

Ann Arbor to coroczny dom Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Który odbywa się co roku w listopadzie i obejmuje filmy fabularne, dokumentalne oraz kiermasz polskiej książki dla dzieci. Ostatnio oglądane filmy to polski historyczny dramat wojenny Europa i Europa Krótka komediowa przygoda Marcel.

Jest też coroczny West Bloomfield Galeria Wsi Polskiej MariackiejKtóra odbywa się podczas święta Memorial Day. Impreza obfituje w karnawałowe przejażdżki, polskie gry, rozrywkę i oczywiście sporo pierogów czy polskich pierogów. Tymczasem jest gospodarzem Sterling Heights Polsko-Amerykański Festiwal i Pokaz Rękodzieła Każdego czerwca. Tegoroczna impreza potrwa od 25 do 27 czerwca i obejmie dziewiąty rok Wyzwanie jedzenia pierogów w sardec. Jeśli myślisz o uczestnictwie, lepiej poczuć głód; Zeszłoroczny zwycięzca pokonał 49 pierogów w 10 minut.

Prawdziwa okazja

Na szczęście, jeśli chodzi o odnalezienie autentycznej lokalnej kultury polskiej, jest wiele miejsc, do których można się udać. Świetnym sklepem specjalistycznym z tradycyjną polską żywnością jest Rynek polski Na drodze klonowej w Troi. Jego rozległe alejki obejmują polskie wypieki, sery, wędzonki i gorące potrawy. Inną opcją jest Firma Sarodic za wysokiej jakości kiełbasy W Hamtramck i Sterling Heights słynie z wyboru mięs i paczkowanej żywności.

Aby dowiedzieć się więcej o przeszłości, odwiedź //www.everydayhealth.com/drugs/settings Muzeum Historyczne Hamtramck Poznanie lokalnej historii i wpływów Polski. Lub, aby doświadczyć polskiego życia w dzisiejszych czasach, przejdź do Polsko Amerykańskie Centrum Kultury W Troi. Znajdziesz tam wiele polskich wydarzeń kulturalnych, takich jak jazz na żywo i występy weselne.

Jeśli chodzi o polską sztukę i rzemiosło, śmiało Centrum Sztuki Polskiej Hamtramck. „Centrum Sztuki Polskiej w Josef Campau to dobry całoroczny przykład polskiej dumy z Hamtramck” – mówi Malloch. „Sprzedają dzieła sztuki, biżuterię, książki i importowane polskie upominki i są obecni od wielu dziesięcioleci”.

Smaki

Restauracja Bologna - Kultura polska
Odwiedź Polonię, aby skorzystać z autentycznej taryfy, w tym oczywiście Perugi. // Zdjęcie: Gerard + Belfender

Do tradycyjnej polskiej kuchni, Kawiarnia Polska Wsi Hamtramck to obowiązkowa pozycja dla wyjątkowych smaków Perogee, takich jak cheeseburger i pizza pepperoni. Nie jest to jednak jedyna polska restauracja w okolicy. Restauracja Bologna Kolejny świetny hamtramck z polskimi i wschodnioeuropejskimi potrawami w klimacie starego świata. Restauracja Cracus Mile widziane były również smażone pierogi. A jeśli szukasz klasycznych polskich drinków, koniecznie odwiedź tętniącą życiem okolicę Polska Liga Morska Fotobar z Malört, popularnego trunku w polskich barach.

Dalej w dół rzeki, Restauracja Sabina Melvindale słynie z serwowania wyśmienitej zupy z marynaty koperkowej. Polski bar i restauracja na Zamku Królewskim na Wawelu Tymczasem w Troi to doskonałe miejsce na domowy polski posiłek z gołąbki. W Detroit znajdziesz Gratiot Central Meat Market Ciasta Petrzik, Którzy patronują polskiemu street foodowi, żeby usiąść lub zjeść w drodze. Możesz wybrać wszystkie klasyczne smaki pierogów, takie jak grzyby, ser cheddar lub kiszona kapusta. Osoby o bardziej odważnych kubkach smakowych powinny koniecznie wyjść Byuji ludzie W każdą sobotę na East Perogee Market z „niekonwencjonalnymi” smakami, w tym „Detroit Cone Doug” i „Braised Beef & Swiss”.

Czy wiedziałeś?

Metro Detroit jest siedzibą National Polish American Sports Hall of Fame, którą można znaleźć w Troi. Kroniki między innymi spuścizny wielkiego baseballisty Stana Musiala i szkolnego trenera koszykówki Mike’a Krzyżewskiego. Dodatkowo: w muzeum znajduje się piłka nożna podpisana przez Boba Skuronsky’ego, Vince Lombardi i innych graczy z 1967 Super Bowl Champion Green Bay Packers.

Poboczna wycieczka do Rosji

Podobnie jak społeczeństwo polskie, kultura rosyjska również zaznaczyła się w Metro Detroit. Wraz z falami imigrantów uciekających ze Związku Radzieckiego po II wojnie światowej, w tym wielu Żydów, w regionie wzrosła duża populacja rosyjska.

Wskocz na polską granicę i wybierz się na szybką wycieczkę do sąsiedniej Rosji. West Bloomfield’s to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia, aby poznać rosyjską kulturę Allegro. W tej tętniącej życiem restauracji i centrum rozrywki jest mnóstwo muzyki na żywo i tradycyjnych rosyjskich potraw. Służy również jako przestrzeń eventowa i często organizuje duże przyjęcia urodzinowe i inne uroczystości.

Za rogiem zatrzymuje się Allegro New York International, Jeden z najlepszych rosyjskich sklepów spożywczych w Metro Detroit. Od rosyjskich słodyczy, od ciast i ciastek po wędzone ryby i kawior, wielu mieszkańców Rosji i ich rodzin kupuje składniki potrzebne do przygotowania tradycyjnych rosyjskich potraw.