Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pracowity tydzień Trumpa w sądzie wykracza poza cichą bitwę o pieniądze

Pracowity tydzień Trumpa w sądzie wykracza poza cichą bitwę o pieniądze

Problemy prawne byłego prezydenta Trumpa znajdą się w centrum uwagi w tym tygodniu, podczas pracowitego i ważnego tygodnia batalii sądowej o domniemanego kandydata Partii Republikańskiej.

Uwagę zwraca proces dotyczący nielegalnych funduszy, który toczy się w Nowym Jorku po zeszłotygodniowym wyborze ławy przysięgłych do tej batalii.

Ale to tylko jeden front dla byłego prezydenta, który będzie także walczył w sądzie w związku z potencjalnym nakazem milczenia w związku z tym procesem oraz w związku z kaucją, którą złożył w osobnej sprawie o oszustwo cywilne w Nowym Jorku.

Być może najważniejsze jest to, że w tym tygodniu Sąd Najwyższy wysłucha ustnych wystąpień w sprawie wniosków Trumpa o immunitet.

Oto szczegóły jego kalendarza sądowego na ten tydzień.

Oświadczenia wstępne w procesie o ciche pieniądze

Sędzia Nowego Jorku Juan Merchan wskazał, że spodziewa się, że wystąpienia wstępne rozpoczną się w poniedziałek w procesie dotyczącym tajnych pieniędzy, po tym jak w zeszłym tygodniu formalnie zaprzysiężono całą listę przysięgłych i ich zastępców.

Prawnicy obu stron wygłoszą oświadczenia wstępne, zanim prokuratorzy zaczną przedstawiać sprawę przeciwko byłemu prezydentowi. Prokuratorzy będą musieli przekonać ławę przysięgłych, że były prezydent sfałszował dokumentację handlową z zamiarem oszukania oraz popełnienia lub popełnienia innego przestępstwa w celu udowodnienia swojej winy.

Trumpowi postawiono 34 zarzuty fałszowania dokumentacji biznesowej w związku z ukrytymi płatnościami dokonanymi przez jego byłego agenta Michaela Cohena na rzecz aktorki porno Stormy Daniels w celu zatuszowania rzekomych związków z Trumpem przed wyborami w 2016 roku.

Proces wyboru ławy przysięgłych trwał cztery dni, podczas którego prawnicy, prokuratorzy i Merchan Trumpa zawęzili grupę potencjalnych przysięgłych. Oczekuje się, że proces potrwa co najmniej sześć tygodni od wyłonienia ławy przysięgłych.

Ze względu na przypadającą w tym tygodniu Wielkanoc, sąd odroczy posiedzenia o godzinie 14:00 w poniedziałek i wtorek. Sąd będzie nadal spotykał się w czterech regularnie zaplanowanych terminach rozpraw w tym tygodniu: w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek.

READ  Ostatnia wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w dniu 196 inwazji | Ukraina

Przesłuchanie Trumpa w sprawie kaucji w wysokości 175 milionów dolarów w sprawie o oszustwo cywilne

Trump musi także zmierzyć się z poniedziałkową rozprawą rozpoczynającą się o 10:00 w związku z wpłaconą przez Trumpa kaucją o wartości 175 milionów dolarów w sprawie o oszustwo cywilne w Nowym Jorku.

Biuro Prokuratora Generalnego Nowego Jorku zwróciło się do sędziego Arthura Engorona o unieważnienie kaucji Trumpa, argumentując, że Trump i jego współoskarżeni nie udowodnili, że firma poręczeniowa ma pieniądze na pokrycie kaucji. Biuro stwierdziło również, że oskarżeni nie wykazali, że istnieje „wystarczająco bezpieczne i weryfikowalne” zabezpieczenie obligacji.

Biuro prokuratora generalnego po raz pierwszy zakwestionowało kaucję na początku tego miesiąca w krótkim zawiadomieniu sądowym, w którym zwrócono się do Trumpa lub firmy ubezpieczeniowej o udowodnienie, że firma jest w stanie zapłacić pełną kwotę kaucji, jeśli Trump przegra apelację. Prawnicy stanowi zwrócili się także do Trumpa lub firmy o wykazanie, że kaucja została odpowiednio zabezpieczona.

Kaucja umożliwia zespołowi Trumpa odwołanie się od wielomilionowego wyroku bez konieczności odbierania jej przez prokuratora generalnego stanu Letitię James (ze stanu).

W poniedziałek Engoron wysłucha argumentów za kaucją złożonych przez prawników Trumpa w sprawie o oszustwo cywilne oraz prawników z biura prokuratora generalnego Nowego Jorku.

Wysłuchanie nakazu milczenia w sprawie cichej kasy

We wtorek rano o godzinie 9:30 odbędzie się przesłuchanie w sprawie nakazu Trumpa dotyczącego kneblowania

W zeszłym tygodniu prokuratorzy zwrócili się do Mercana o nałożenie na byłego prezydenta grzywny w wysokości 3000 dolarów, oskarżając Trumpa o naruszenie nakazu milczenia. Merchan nie wydał od razu wyroku w sprawie wniosku prokuratury z 15 kwietnia, ale wyznaczył rozprawę w tej sprawie na 23 kwietnia.

Zastępca prokuratora generalnego Chris Conroy powiedział, że trzy ostatnie posty byłego prezydenta na stronie internetowej Truth Social naruszyły nakaz milczenia nałożony przez Mercana, aby uniemożliwić mu atakowanie świadków, prokuratorów, personelu sądu i rodziny sędziego.

READ  Xi pochwalił „starego przyjaciela” Kissingera na spotkaniu w Pekinie

Posty, o których mowa, były skierowane do potencjalnych świadków w sprawie Hush Money, w tym Stormy Daniels i Michaela Cohena.

Zespół prawny Trumpa stwierdził, że posty nie naruszają nakazu milczenia, a prawnik Todd Blanche powiedział w zeszłym tygodniu, że Trump „reagował na rażące, powtarzające się i brutalne ataki tych świadków”.

Argumenty Trumpa dotyczące immunitetu w SCOTUS

W czwartek o 10:00 Sąd Najwyższy będzie rozpatrywał argumenty na temat tego, czy Trumpowi można postawić zarzuty karne w związku z jego rzekomymi próbami odrobienia straty poniesionej w reelekcji w 2020 roku.

Na początku tego roku Sąd Najwyższy zgodził się na rozpoznanie argumentów Trumpa w sprawie immunitetu wyborczego w sprawie dotyczącej ingerencji w wybory wniesionej przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha, która została od tego czasu zawieszona. Prawnicy Trumpa wnieśli o umorzenie sprawy Smitha, twierdząc, że byłemu prezydentowi przysługuje bezwzględny immunitet prezydencki przed postępowaniem karnym.

Jego wnioski o immunitet zostały jak dotąd odrzucone przez sędziego procesowego Trumpa i złożony z trzech sędziów skład Sądu Apelacyjnego DC.

W zeszłym tygodniu Merchant powiedział, że Trump nie będzie mógł uczestniczyć w czwartkowej dyskusji w sprawie immunitetu prezydenta. Zgodnie z prawem stanu Nowy Jork Trump ma obowiązek uczestniczyć w całym procesie dotyczącym cichych pieniędzy, chyba że uzyska specjalne pozwolenie od sędziego na jego pominięcie.

„Spotkam się z nim w przyszłym tygodniu” – powiedział wówczas sędzia.

Prawa autorskie 2024 Nexstar Media Inc. wszystkie prawa są zachowane. Materiał ten nie może być publikowany, emitowany, przepisywany ani redystrybuowany.