Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pracownicy wychodzą z Covid z ręką bata w stosunkach pracy

Niedobór pracowników w wyniku rozprzestrzeniania się wersji Covid Omicron ukazuje nową niewygodną rzeczywistość dla pracodawców – siła robocza w Irlandii boryka się z ograniczeniami zdolności, które wydają się wymagać wyższych zarobków.

Pandemia wywróciła rynki pracy na całym świecie do góry nogami, zwiększając na przykład popyt na pracowników logistyki i sprzątaczki, jednocześnie mocno uderzając w perspektywy zatrudnienia pracowników barów.

Te firmy, które chcą przetrwać, będą konkurować o ograniczoną siłę roboczą wraz z gwałtownym ożywieniem po Covid, kontrastującym ze spadkiem zatrudnienia i płac bezpośrednio po kryzysie finansowym.

Ogólnie rzecz biorąc, irlandzka gospodarka odbudowała się znacznie silniej niż oczekiwano po początkowym szoku wywołanym przez Covid, a bezrobocie gwałtownie spadło, przy czym większość prognostów szacuje stopę na około 7% do końca tego roku. W tym samym czasie, kiedy ludzie zostali zwolnieni lub zwolnieni z pracy, jest teraz więcej pracowników – 2,4 miliona – niż kiedykolwiek wcześniej.

W miarę rozprzestrzeniania się epidemii zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia pozostaje silne, podobnie jak na przykład na pracowników sanitarnych i transportowych. w Jednocześnie obszary takie jak: Budownictwo zwiększyło popyt na siłę roboczą.

Comiesięczne badanie produkcji AIB wykazało, że podczas gdy firmy próbowały zatrudniać, „tworzenie miejsc pracy spadło do najniższego poziomu od 10 miesięcy z powodu doniesień o braku kandydatów”.

W tym samym czasie, gdy popyt był silny, mocno ucierpiało jedno z tradycyjnych źródeł podaży.

Migracja netto spadła z klifu dzięki ograniczeniom podróżowania Covid i wyniosła zaledwie 11 200 w roku poprzedzającym kwiecień, czyli ostatni okres, za który Główny Urząd Statystyczny posiada dane.

Jest to spadek o 61 proc. od 12 miesięcy do kwietnia 2020 r., który dotyczy wszystkich sektorów gospodarki, ponieważ ponad 70 proc. osób, które przyjeżdżają do Irlandii, ma kwalifikacje na poziomie 3 lub wyższym.

READ  Recenzja elektrycznego napędu na wszystkie koła Nissana Ariya 2023

Jeśli chodzi o imigrację, wiele czynników, które skłoniły ludzi do przeprowadzki do Irlandii, już zniknęło. Ponieważ na przykład polska gospodarka zbliżyła się do poziomu zamożności w Europie Zachodniej, polscy pracownicy mają mniejszą motywację do przeprowadzki tutaj za lepsze zarobki kosztem wyższych kosztów utrzymania.

Nawet jeśli imigracja powróci do poziomu sprzed pandemii ponad 30 000 osób rocznie, nie wypełni luki w powstającej sile roboczej.

„Całkowity popyt na pracę to liczba trudna do oszacowania, ale jeśli wzrost wydajności i wzrost gospodarczy powrócą do poziomów sprzed Covid, prawdopodobnie około 60 000 pracowników będzie zatrudnionych rocznie od teraz do 2025 r.” – napisał główny ekonomista Ibec. w niedawnej analizie.

Chociaż liczba osób otrzymujących pandemiczne zasiłki dla bezrobotnych (PUP) wzrosła w ostatnich tygodniach, nadal stanowi niewielką część szczytowego poziomu ponad 600 000, a to oznacza, że ​​nie ma tak dużej puli potencjalnych pracowników do obsadzenia wakatów, jak tam było rok temu.

Brady zauważa, że ​​pozytywne skutki demograficzne zaczną słabnąć, zwiększając w latach 2020-2025 tylko około 10 000 pracowników rocznie, a od 2025 r. do 7 000 pracowników rocznie w miarę starzenia się siły roboczej.

Oczywiście słabości irlandzkiego rynku pracy poprzedzają wybuch pandemii, a braki w sektorach informatycznym, budowlanym i transportowym były cechą charakterystyczną od jakiegoś czasu.

Jednak epidemia również zaostrzyła się nieco Naciski na słabnącą infrastrukturę kraju, według wspólnego badania przeprowadzonego przez OECD i portal pracy Indeed.

Rzeczywiście, ekonomista Paul Ardjan zauważa, że ​​chociaż Irlandia „odnotowała największy wzrost liczby wakatów na odległość wśród 20 analizowanych przez nas krajów OECD… doświadczyła również jednego z największych spadków po złagodzeniu ograniczeń”.

„Nasz artykuł łączy spadek liczby pracy zdalnej ze słabą infrastrukturą szerokopasmową”, mówi, zauważając, że Irlandia zajmuje 27. miejsce w rankingu OECD dotyczącym penetracji Internetu szerokopasmowego w tym kraju.

READ  Rosyjscy dowcipnisie popierający Putina oszukują prezesa Fed Powella, udając Ukraińca Wołodymyra Zełenskiego

Biorąc pod uwagę, że Narodowy Plan Szerokopasmowy nie spełnia swoich obietnic dotyczących wdrożenia, jest mało prawdopodobne, aby miało to nastąpić w najbliższym czasie.

W październiku było tylko 17 000 domów i firm z 542 000, które zostały odłożone na pokrycie infrastruktury potrzebnej do łączności.

Brak dostępu do łączy szerokopasmowych utrudnia osobom spoza głównych skupisk ludności przenoszenie miejsc pracy – w efekcie powstaje niedobór, ponieważ dostępny jest wykwalifikowany personel do obsadzenia wolnych miejsc pracy.

Niedawna ankieta Indeed wykazała, że ​​ludzie braliby pod uwagę tylko te prace, które umożliwiały telepracę lub pracę elastyczną, a pracownicy szukali ogromnych pensji, aby zmienić pracę.

„W kontekście inflacji i rosnących kosztów jasne jest, że wielu pracowników spodziewa się hojnych podwyżek płac, aby zachęcić ich do zmiany ról” – powiedział Ardajan.

Dobrze znane problemy związane z tym, jak droga jest Irlandia – jedna z najdroższych w Europie – oraz niedostatek środków na opiekę nad dziećmi również okazały się główną przeszkodą w zmianie pracy, wraz z wysokimi kosztami mieszkania.

Jeśli rząd ma spełnić swoje zobowiązanie, że „wszyscy jesteśmy w tym razem”, musi uznać, że budowanie „infrastruktury” to nie tylko kwestia dróg i mostów – musi to oznaczać tworzenie przepisów umożliwiających wykonywanie obowiązków zawodowych i życiowych. zrównoważone i bogactwo narodowe może być dzielone bardziej sprawiedliwie.

Unikanie polityki stagnacji i masowego bezrobocia było jednym z wielkich sukcesów pandemii i pokazało – w przeciwieństwie do neoliberalnej ortodoksji – że państwo może być siłą dobra i jest potężne.

Musimy tak pozostać, ponieważ powrót do tych starych przekonań uczyni nas wszystkich uboższymi.