Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premier Anthony Albanese przesłuchiwał izraelski nakaz aresztowania ICC, poczyniwszy „założenia” co do rządu Howarda

Premier Anthony Albanese przesłuchiwał izraelski nakaz aresztowania ICC, poczyniwszy „założenia” co do rządu Howarda

Premier Anthony Albanese po raz kolejny uniknął pytań reporterów na temat stanowiska Australii w polityce zagranicznej w sprawie nakazu aresztowania izraelskich przywódców wydanego przez MTK, mówiąc: „Nie komentuję hipotez”.

Prokurator MTK powiedział we wtorek, że sąd występuje o nakazy aresztowania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, izraelskiego ministra obrony Yoava Gallanta i trzech przywódców Hamasu w związku z rzekomymi zbrodniami wojennymi.

Albanese odmówił potępienia tego posunięcia, twierdząc, że nie będzie „komentował postępowania sądowego”.

W środę na Albanese narosła presja, aby ujawnił stanowisko Australii w sprawie posunięcia prokuratora MTK, po tym, jak prezydent USA Joe Biden potępił działania sądu i po ujawnieniu, że Australia była pierwotnym sygnatariuszem Statutu Rzymskiego – traktatu ustanawiającego MTK. .

Przemawiając na czwartkowej konferencji prasowej w Brisbane, premier uniknął pytań na temat decyzji MTK, mówiąc dziennikarzowi: „W swoich pytaniach w ogóle nie wspomniał Pan o MTK”.

Naciskany bez przerwy w tej sprawie premier ostatecznie stwierdził, że nakaz aresztowania MTK „należy” do rządu Howarda „do interpretacji”.

Powiedział, że do sądu „nie dołączył oczywiście mój rząd, ale rząd Howarda, gdy Alexander Downer był sekretarzem stanu, więc myślę, że interpretacja tych decyzji należała do nich wówczas”.

Powiedział: „Nie komentuję założeń”.

Dodał: „Nie mam zamiaru przyjmować założeń na temat rzeczy, które się nie wydarzyły. Pojawiła się prośba… W tej chwili MTK nie podjął żadnej decyzji przeciwko jakiejkolwiek osobie lub jakiejkolwiek osobie”.

Zapytany, dlaczego nie przedstawił swojego stanowiska, Albanese odpowiedział, że „bardzo wyraźnie” przedstawił już stanowisko Australii.

Dodał: „Powiedzieliśmy jasno, że będziemy się kierować tym, czy uznanie przyspieszy sprawę pokoju i postępu w kierunku rozwiązania dwupaństwowego”.

Stanowisko australijskiego rządu jest sprzeczne ze stanowiskiem prezydenta USA Joe Bidena, który określił wysiłki Międzynarodowego Trybunału Karnego mające na celu aresztowanie izraelskiego premiera jako „skandaliczne”.

READ  Przywódczyni opozycji w Nowej Zelandii przyłapana na mikrofonie, nazywając swój kraj „negatywnym, mokrym i płaczliwym” | Nowa Zelandia

„Cokolwiek sugeruje ten prokurator, nie ma równoważności – żadnej – między Izraelem a Hamasem” – powiedział prezydent Biden.

W czwartkowy wieczór w rozmowie z gospodarzem Sky News Australia, Chrisem Kenneyem, były minister spraw zagranicznych Australii Alexander Downer oskarżył Albanese o działanie wbrew nastrojom swoich sojuszników.

„On próbuje przestać angażować się w coś, w co, moim zdaniem, Joe Biden był bardzo zaangażowany” – powiedział.

Dodał: „Ale Australia próbuje wycofać się z polityki międzynarodowej, bawiąc się tymi kwestiami w politykę wewnętrzną, i mam na myśli jasne, że decyzja Prokuratora Generalnego ma na celu wyprowadzenie moralnej równoważności między rządem izraelskim a Hamasem”.

Następnie Downer powtórzył oskarżenia przywódczyni Jednego Narodu Pauline Hannon, że Albanese próbował pozyskać wyborców, nie krytykując nakazu aresztowania MTK.

„Premier próbuje zrównoważyć lewicę Partii Pracy z prawicą Partii Pracy, aby zapewnić, że głosy nie przeniosą się z Partii Pracy na Zielonych, jak to Partia Pracy zachowywała się podczas kryzysu w Gazie” – powiedział.

„To bardzo rozczarowujące widzieć tego typu zachowanie rządu australijskiego”.

Biuro minister spraw zagranicznych Penny Wong wydało we wtorek oświadczenie, w którym broni MTK i jego „ważnej roli”.

Sekretarz skarbu Jim Chalmers również odniósł się do tej decyzji, ale główni światowi przywódcy, w tym premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Kanady Justin Trudeau, potępili postępowanie sądowe.

W atakach z 7 października zginęło około 1200 osób, a 250 zostało wziętych jako zakładników, a według władz ds. zdrowia w Gazie, które nie rozróżniają cywilów i bojowników, od wybuchu konfliktu co najmniej 35 000 Palestyńczyków.