Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Premier mówi, że Polska będzie wspierać białoruskie wysiłki na rzecz demokracji

Premier Polski Matos Moraveki powiedział w poniedziałek, że rząd kraju zawsze będzie wspierał naród białoruski walczący o demokrację. Jego komentarze pojawiły się po tym, jak starszy doradca jego partii rządzącej wskazał, że wsparcie Polski jest uzależnione od pewnych warunków, podała agencja Associated Press.

Popierając białoruską opozycję wobec dyktatorskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki, który sprawuje urząd od 1994 r., różne frakcje polityczne w Polsce od dawna znajdują wspólną sprawę. Jednak prezydent Warszawy Rafał Traskowski, który należy do centrowej partii opozycyjnej, spotkał się w zeszłym tygodniu z białoruską kandydatką Swietłaną Sikaną Skają ​​w zeszłorocznych wyborach.

Niezadowolenie ze spotkania Traskowskiego wyraził Rieszard Terlecki, wiceprzewodniczący parlamentu i kluczowy członek nieopozycyjnej partii Prawo i Sprawiedliwość. Świergot Piątek.

„Jeżeli Czikanuskaja chce promować antydemokratyczną opozycję w Polsce i przemawiać na spotkaniu Trosakowskiego, niech otrzyma pomoc w Moskwie, a my poprzemy białoruską opozycję, która nie jest po stronie naszych wrogów” – napisał na Twitterze.

Więcej informacji od Associated Press znajdziesz poniżej.

Białorusini trzymają historyczne antybiałoruskie flagi podczas protestu na granicy polsko-białoruskiej 5 czerwca 2021 r. w Poprovniku w Polsce. Białoruscy dysydenci i polscy zwolennicy protestują za granicą, domagając się od Unii Europejskiej i innych mocarstw zachodnich nałożenia sankcji na prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę.
Omar Marx / Getty Images

Te komentarze sprowokowały wielu Polaków i pojawiły się żądania opozycji, by złożył rezygnację. Niektórzy wskazują, że został uwięziony przez reżim na Białorusi przy wsparciu Kremla, męża działacza opozycji Sikana ous Skaya.

– Rhysard Terlecki nie powinien stracić stanowiska, ale powinien zniknąć z życia publicznego – powiedział Marek Mikalski, politolog i profesor Uniwersytetu Śląskiego.

– Na pewno wygrał wybory prezydenckie, choć nie wiemy – powiedział TVN24. Taki pogardliwy ton byłby zgubny dla interesów polskiego rządu. “

READ  Lokalne podsumowanie: Chłopaki z Freiburga wyprzedzili Polskę z trzema dodatkowymi przerwami czasowymi

Moraveki, który usłyszał o sprawie w poniedziałek, zaczął od obrony rekordu Derleckiego. Przypomniał, że Terlecki był aktywny w walce o demokrację w Polsce w latach 70. i 80. i został aresztowany przez komunistycznych urzędników.

Moraveki powiedział wtedy: „Byliśmy z Białorusinami walczącymi o niepodległość, rządy prawa i demokrację od początku protestów w sierpniu zeszłego roku”. Podkreślił, że wsparcie będzie kontynuowane.

Wiele polskich wysiłków na rzecz pomocy Białorusi. Rząd finansuje warszawską stację telewizyjną Biełsat, która nadaje niezależne wiadomości na Białorusi. Wezwał również do międzynarodowej presji na reżim Łukaszenki, podczas gdy Polska przyjęła wielu białoruskich aktywistów i studentów przebywających obecnie na emigracji w Warszawie i innych polskich miastach.

W zeszłym tygodniu ujawniono, że rząd również to wymyślił Trzech Białorusinów Członkowie mniejszości polskiej więzieni na Białorusi za bezpieczeństwo w Polsce.

Podczas wizyty w Warszawie w zeszłym tygodniu Sikana ous Skaya podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Traskowskiemu, którzy są w sojuszu z rządem, za pomoc, jaką Białorusini otrzymali od różnych urzędników w Polsce.

Premier RP
Premier Polski Matteo Moraveki rozmawia z mediami wychodząc ze szczytu UE w Brukseli 25 maja 2021 r. Moraveki przysięga, że ​​rząd zawsze będzie wspierał naród białoruski walczący o demokrację.
Francisco Seco / AP Zdjęcie