Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezenter telewizyjny, który przeprowadził wywiad z talibami, uciekł z Afganistanu | Afganistan

Pojawiła się na pierwszych stronach gazet na całym świecie jako pierwsza dziennikarka, która przeprowadziła wywiad z przywódcą talibów po upadku Kabulu, co skłoniło wielu do kwestionowania, czy bojownicy faktycznie przyjęli bardziej umiarkowaną i pełną szacunku postawę wobec praw kobiet.

Jednak dla prezentera afgańskiej telewizji, Beheshty Arghand, w dniach następujących po tym pozornie historycznym momencie ujawniono prawdziwe oblicze nowego reżimu talibów. Obawiając się o swoje życie i swoje wolności, 24-latka uciekła do Kataru, opisując, jak talibowie już rozprawiali się z dziennikarkami.

„Kobiety… Talibowie nie akceptują” – powiedział Arghan Reuterowi z Kataru. „Kiedy grupa ludzi nie akceptuje cię jako człowieka, ma w głowie obraz ciebie, to bardzo trudne”.

Telewizyjny wywiad Arganda, na żywo z wysokim rangą talibskim urzędnikiem, był propagandą dla bojowników, która trafiła na pierwsze strony gazet na całym świecie. Urzędnik talibski przybył do studia nieproszony 17 sierpnia, dwa dni po upadku Kabulu, i poprosił o wywiad.

„Widziałem, że przyszli [to the Tolo News television station]. Byłem w szoku, straciłem kontrolę… Powiedziałem sobie, że mogli przyjść zapytać, dlaczego przyszedłeś do studia.

Pomimo szoku Argand – która pracowała jako prezenterka dla afgańskiego kanału informacyjnego przez nieco ponad miesiąc – poprawiła hidżab, sprawdziła ubranie, aby upewnić się, że nie widać żadnej części jej ciała i zaczęła zadawać jej pytania. Zdobył pochwały za spokojną i przyjemną interakcję, a moment ten został później opisany jako „niewyobrażalny” w porównaniu do czasów, gdy ostatnio rządzili talibowie. Afganistan Od 1996 do 2001 roku, kiedy kobietom odmawiano możliwości nauki, pracy, a nawet samodzielnego wyjścia.

Ale Argand powiedziała, że ​​umiarkowana fasada talibów wkrótce zniknęła z kamery, a w następnych dniach jej życie zamieniło się w koszmar. Talibowie nakazali Tolo News, aby wszystkie kobiety nosiły chusty, chusty, które ściśle zakrywają ich głowy, ale pozostawiają odkrytą twarz. Talibowie zawiesili również korespondencję kobiecą na innych stacjach.

READ  Były prezydent RPA Jacob Zuma uwięziony po oddaniu się policji

Powiedziała, że ​​ugrupowanie islamskie poprosiło lokalne media, aby przestały mówić o przejęciu władzy i rządach. „Kiedy nie możesz [even] Zadawaj proste pytania, Jak możesz być dziennikarzem? – zapytał Argan.

Powiedziała, że ​​wielu jej kolegów dziennikarzy opuściło już kraj pomimo zapewnień talibów, że wolność mediów poprawia się z każdym dniem, a kobiety dostaną wykształcenie i pracę. Obserwując, jak sytuacja kobiet w jej stacji informacyjnej pogarsza się, Argand uznała, że ​​pozostanie w Afganistanie jest dla niej zbyt niebezpieczne.

Wraz z matką, siostrami i braćmi zorganizowała ewakuację do Kataru z pomocą Malali Yousafzai, noblistki, która przeżyła rozstrzelanie przez pakistańskich talibów w 2012 r. za swoją kampanię na rzecz edukacji kobiet i dziewcząt. .

Po tym, jak Afganistan wpadł w ręce talibów, Arghand udzielił wywiadu Yousafzai. Kilka dni później zaprosiła ją do pomocy w ucieczce z kraju w ramach ewakuacji prowadzonej przez USA.

„Zadzwoniłam do Malali i zapytałam, czy mogłaby coś dla mnie zrobić” – powiedziała.

Co rządy talibów mogą oznaczać dla Afganistanu?  Objaśnienie wideo
Co rządy talibów mogą oznaczać dla Afganistanu? Objaśnienie wideo

Pomimo obietnicy talibów, by dać kobietom prawo do nauki i pracy w nowym systemie, relacje z całego kraju zaczynają opowiadać inną historię. W niedzielę w Kandaharze, bastionie talibów, prezenterkom zabroniono wstępu do radia i telewizji. W całym kraju kobietom uniemożliwiono uczęszczanie na uniwersytety, zamknięto szkoły dla dziewcząt, zastraszono policjantki, aw niektórych rejonach kobiety nie mogą już chodzić bez opieki.

Pomimo przybycia do Doha z rodziną 24 sierpnia, Argand powiedziała, że ​​zmaga się ze wszystkim, co pozostawiła, od domu po zawód, który kochała.

„Kiedy siedziałam w samolocie, powiedziałam sobie: teraz nic nie masz” – powiedziała.