Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent Krakowa zapowiada wzrost mimo odchylenia budżetu od inflacji – EURACTIV.com

Prezydent Krakowa zapowiada wzrost mimo odchylenia budżetu od inflacji – EURACTIV.com

Kraków będzie trzymał się inwestycji, które wspierają wzrost i zrównoważony rozwój pomimo rosnącej inflacji, powiedział w wywiadzie dla EURACTIV Polska prezydent miasta i profesor Jacek Majchrowski.

Majchrowsky wyjaśnił, że koszty pandemii, wysoka inflacja i niektóre nowe podatki rządowe wypaczyły budżet miasta.

„Wzrost cen paliw, gazu i energii elektrycznej prowadzi do wzrostu kosztów utrzymania komunikacji miejskiej, infrastruktury itp. Trudno też realizować i planować inwestycje, ponieważ wzrost cen materiałów budowlanych i usług popycha firmy do zacząć licytować o wiele więcej pieniędzy niż są. Miasto na początku tego oczekiwało.”

Ponadto wprowadzane przez rząd reformy podatkowe drenują niektóre kategorie dochodów osiąganych przez samorządy. Wszystko to oznacza, że ​​musimy realizować budżet przy ograniczonych dochodach i zwiększonych kosztach pracy samorządu.

Jednak pomimo tego niesprzyjającego otoczenia Majchrowski powiedział, że jego samorząd będzie nalegał na inwestycję.

– Nasz budżet jest nastawiony na rozwój i nie rezygnujemy z inwestycji napędzających gospodarkę czy działań przybliżających nas do modelu miasta zrównoważonego – powiedział.

Majchrowski, który od 2002 roku pełni funkcję prezydenta Krakowa, powiedział, że pandemia pokazała, że ​​jeśli chcemy budować miasta odporne na wyzwania gospodarcze, klimatyczne czy zdrowotne, „musimy myśleć o ich przyszłości w kategoriach zrównoważonego rozwoju”.

Takie podejście Kraków przyjmował już przed pandemią. Obejmuje dywersyfikację gospodarczą, dążenie do neutralności klimatycznej oraz wykorzystanie technologii i inteligentnych rozwiązań w celu poprawy życia ludzi […] Chodzi również o takie kształtowanie przestrzeni miejskiej, aby mieszkańcy w niewielkiej odległości od domu mogli zaspokoić najważniejsze potrzeby.”

Odbudowa turystyki zagranicznej

Turystyka jest ważną częścią gospodarki miasta. Według danych przed epidemią turystyka generowała 10% PKB i zatrudniała około 40 tys. osób.

W 2019 roku Kraków odwiedziło 14 mln odwiedzających, a po roku ich liczba spadła o 35%. Wojna na Ukrainie jeszcze bardziej zmniejszyła liczbę zagranicznych gości, a Maghrovsky mówi, że zagraniczna turystyka musi zostać odbudowana w ścisłej współpracy z przemysłem.

Powiedział: „Optymistyczne prognozy wskazują, że będziemy w stanie to zrobić do końca 2023 roku. Najbardziej ostrożne prognozy wskazują na 2025 rok”.

Oczywiście wojna na Ukrainie nie pomaga. Niestabilna sytuacja polityczna i gospodarcza zawsze niekorzystnie wpływa na rozwój turystyki. Mimo trudnych warunków nadal pracujemy nad odbudową tego rynku, zgodnie z przyjętą niedawno polityką zrównoważonej turystyki w Krakowie 2021-2028.

Burmistrz wyjaśnił, że celem jest wypracowanie optymalnego modelu zarządzania turystyką, a jednocześnie promocja Krakowa jako miasta historycznego „zatroskanego o wyjątkowe dziedzictwo kulturowe i środowisko naturalne”.

Kolejnym obszarem, na którym skupi się Kraków, jest rozwój ruchu rowerowego, jako jedno z dwóch polskich miast, które w czasie pandemii utworzyło dodatkowe pasy rowerowe.

„Każdego roku tworzymy nowe ścieżki rowerowe, prawie wszystkie jednokierunkowe ulice w centrum miasta pozwalają na przejazd rowerów pod prąd, a cały ten teren to strefa cichego ruchu w Tempo 30 […] Aby zwiększyć ruch pieszych, wyłączyliśmy również prawie wszystkie światła w centrum, aby piesi nie tracili czasu na skrzyżowaniach”.

Burmistrz powiedział również, że miasto poczyniło postępy w ogrodach społecznościowych, biorąc pod uwagę, że od 2017 roku wdraża program wsparcia miejskiego ogrodnictwa poprzez konsultacje i warsztaty.

„Każdego roku przybywają nowe parki. Obecnie jest ich czternaście, a kolejne są w trakcie przeglądu. Kraków jest też jedynym miastem w Polsce i jednym z nielicznych w Europie, które uchwaliło przepisy dotyczące tworzenia i utrzymywania parków gminnych.”

READ  Dlaczego płace nie rosną zgodnie z inflacją w Australii?

Inteligentne rozwiązania dla cyfrowej przyszłości

Odnosząc się do cyfrowej przyszłości miasta, Majchrovsky powiedział, że przygotowanie niezbędnej infrastruktury do zarządzania usługami teleinformatycznymi w mieście zostało zakończone w 2021 roku.

Obecnie finalizujemy prace nad kluczowymi zbiorami danych referencyjnych miast, w tym danych przestrzennych oraz danych o osobach i firmach. Na tej podstawie tworzone są aplikacje i usługi.

Jako przykład burmistrz podał platformę usług mobilnych, na której można sprawdzić harmonogram odbioru odpadów i lokalizację obiektów sportowych czy automatycznych defibrylatorów, a w przyszłości za niektóre usługi komunalne będzie można też płacić online.

„Kolejnym projektem jest portal usług elektronicznych, który jest zintegrowany z kontem klienta w Internecie, co pozwala załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu” – powiedział.

W 2022 i 2023 roku miasto wdroży także systemy do przetwarzania dużych zbiorów danych oparte na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji.

Systemy te pozwolą na zaawansowaną analizę danych miejskich, co przełoży się na bardzo konkretne wnioski. Wspomoże to podjęcie decyzji o rozwoju miasta Krakowa, tak abyśmy mogli zaspokoić realne potrzeby miasta i ludności. Stwierdzono, że obejmuje to na przykład analizę dojazdów do miasta w celu zmniejszenia korków i poprawy komfortu podróży.

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Alice Taylor | EURACTIV.com]