Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Prezydent Ukrainy Zełenski przebywa w Kanadzie, aby skonsolidować wsparcie

Prezydent Ukrainy Zełenski przebywa w Kanadzie, aby skonsolidować wsparcie

Zełenski przybył do stolicy, Ottawy, późnym czwartkiem po wizycie w Stanach Zjednoczonych, gdzie otrzymał ciepłe słowa wsparcia i broń od prezydenta USA Joe Bidena, ale spotkał się także ze sceptycznymi Republikanami, którzy chcą obciąć pomoc.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. Kanada zapewniła Ukrainie prawie 9 miliardów dolarów pomocy wojskowej i innej.

„Naród ukraiński to czubek włóczni, która zadecyduje o przyszłości XXI wieku” – powiedział Trudeau w oświadczeniu przed przybyciem Zełenskiego. „Kanada niezachwianie wspiera naród ukraiński”.

Rząd kanadyjski powiedział, że prezydent Ukrainy spotka się z Trudeau w Ottawie, gdzie Zełenski zwróci się również do parlamentu, zanim para uda się do Toronto na spotkania z liderami biznesu i członkami społeczności ukraińsko-kanadyjskiej.

W Kanadzie, po Rosji, zamieszkuje druga co do wielkości społeczność ukraińska na świecie, w której według danych rządowych żyje około 1,36 miliona osób pochodzenia ukraińskiego.

Pomoc Kanady dla Ukrainy w wysokości 8,9 miliarda dolarów obejmowała pomoc wojskową o wartości ponad 1,8 miliarda dolarów, w tym czołgi Leopard 2, systemy obrony powietrznej i artylerii, broń przeciwpancerną, drony i inny sprzęt.

Przeszkoliło także ponad 36 000 ukraińskich żołnierzy.

– 'jesteśmy z Tobą’ –

W czwartek Zełenski stanął w obliczu potencjalnego wsparcia politycznego w Stanach Zjednoczonych w związku z żądaniem jego kraju dotyczącym większej ilości broni do odparcia rosyjskiej inwazji.

„Jesteśmy z wami i pozostaniemy z wami” – powiedział Biden Zełenskiemu po spotkaniu ich najlepszych drużyn w Białym Domu.

Zełenski, ubrany w oliwkowozieloną koszulę w wojskowym stylu, powiedział, że Ukraina „ma dokładnie to, czego potrzebują nasi żołnierze” po tym, jak Biden ogłosił nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej, obejmujący zaawansowaną broń przeciwlotniczą.

Ale za tymi obrazami – mocnymi uściskami dłoni przy dużym stole i przejawami solidarności w Gabinecie Owalnym – kryje się fakt, że druga wojenna podróż Zełenskiego do Waszyngtonu była znacznie trudniejsza niż pierwsza.

READ  Protestujący przeciwko rządowi szturmują dom prezydenta, zakłócają mecz krykieta w Australii i ścierają się z policją

Kiedy w grudniu odwiedził ten kraj, został powitany jak bohater, ale tym razem spotkania za zamkniętymi drzwiami w Kongresie USA desperacko próbował przezwyciężyć rosnące zmęczenie Republikanów wojną.

Twardogłowi Republikanie grożą zablokowaniem wniosku Demokraty Bidena o nowy pakiet pomocowy o wartości 24 miliardów dolarów dla Ukrainy, która toczy obecnie zaciekłą bitwę o wydatki, która może doprowadzić do zawieszenia rządu USA.

– 'Nie ma alternatywy’ –

Biden wraz z Zełenskim stwierdzili, że „nie ma alternatywy” dla wspierania finansowania Ukrainy, dodając, że „polega na dobrej ocenie Kongresu USA”.

Prezydent USA powiedział, że pierwsze amerykańskie czołgi M1 Abrams przybędą na Ukrainę „w przyszłym tygodniu”, wzmacniając siły ukraińskie walczące z siłami rosyjskimi w powolnym kontrataku.

Najnowszy pakiet amerykański wzmocniłby także zdolność Ukrainy do obrony powietrznej, co jest kluczowe w czasach częstych ataków rosyjskich rakiet i dronów.

Jednak ciosem dla Zełenskiego Biden odrzucił – na razie – żądanie rakiet ATACMS dalekiego zasięgu, które mogą uderzać na odległość do 300 kilometrów (190 mil), oznajmił Biały Dom.

Główną częścią wizyty Zełenskiego było dotarcie do głęboko podzielonego Kongresu.

Skrajnie prawicowa frakcja, która dominuje w Partii Republikańskiej, coraz bardziej nalega na potrzebę zamknięcia zaworu pomocowego, ponieważ Kongres zatwierdził już pomoc o wartości 100 miliardów dolarów, w tym 43 miliardy dolarów na broń.

Na Kapitolu Zełenski został wyraźnie przyjęty z rezerwą przez spikera Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego, który ma trudności z kontrolowaniem wewnętrznych sporów partyjnych dotyczących wydatków USA na Ukrainie.

Por aha/qan