Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Proces rezygnacji z DALL-E OpenAI dla artystów „irytuje”

Proces rezygnacji z DALL-E OpenAI dla artystów „irytuje”

Sam Altman rozmawia z przedstawicielami mediów podczas ogłoszenia przez Microsoft nowej wyszukiwarki Bing opartej na sztucznej inteligencji w siedzibie firmy w Redmond w stanie Waszyngton, we wtorek, 7 lutego 2023 r.
Jovel Tamayo/Getty Images

  • Artyści i właściciele obrazów mogą teraz poprosić OpenAI o usunięcie ich obrazów z danych szkoleniowych DALL-E.
  • Jednak proces ten nakłada na twórców znaczne obciążenie polegające na wydobywaniu własnego dzieła.
  • Jeden z artystów określił żmudny proces odstawienia jako „irytujący”.

Po raz pierwszy OpenAI umożliwia artystom usunięcie ich prac z danych treningowych wykorzystywanych w DALL-E 3, najnowszej wersji generatora obrazów opartego na sztucznej inteligencji. Proces rezygnacji z subskrypcji jest tak uciążliwy, że wydaje się, że został zaprojektowany tak, aby nie działał.

OpenAI niedawno ujawniło Nowa formuła Które właściciele i twórcy obrazów mogą wykorzystać, aby zażądać usunięcia obrazów zastrzeżonych lub chronionych prawem autorskim z danych szkoleniowych DALL-E.

Modele sztucznej inteligencji muszą być wysokiej jakości i stworzone przez człowieka Dane treningowe Aby dobrze się zaprezentować. Trwa wyścig, aby zebrać wszystkie te informacje. Jednak pierwotni twórcy tych treści zdali sobie teraz sprawę, że wartość i inteligencja zawarta w ich pracy jest absorbowana i przetwarzana na korzyść kogoś innego. Wywiera to presję na duże firmy technologiczne, aby oferowały twórcom możliwość aktywnego udziału w tym wielkim eksperymencie sztucznej inteligencji lub wyodrębnienia danych.

jeden po drugim

Aby wniosek o rezygnację mógł zostać rozpatrzony w nowym procesie OpenAI, artysta, właściciel lub posiadacz praw musi przesłać indywidualną kopię każdego obrazu, który chce usunąć ze zbioru danych szkoleniowych DALL-E, wraz z opisem.

Dla większości artystów może to oznaczać setki lub tysiące prac, które należy przesłać pojedynczo. Na przykład Muzeum Georgia O’Keefe, jako posiadacz praw do dzieła tego artysty, musiałoby złożyć indywidualne wnioski w sprawie rozważenia możliwości usunięcia każdego z ponad 2000 dzieł O’Keeffe ze zbioru danych DALL-E.

READ  Prezentacja nowego supersamochodu Alfa Romeo 33 Stradale z silnikiem benzynowym i elektrycznym

OpenAI jest pełne bardzo inteligentnych technologów. Firma mogła wprowadzić proces, w ramach którego artysta lub właściciel mógł złożyć pojedynczy wniosek o usunięcie wszystkich swoich dzieł z danych szkoleniowych. Ale firma tego nie zrobiła. Dlaczego? Być może dlatego, że potrzebuje jak najwięcej danych do zbudowania modeli sztucznej inteligencji.

„Doprowadzający do wściekłości”

Toby Bartlett, artysta pracujący w firmie konsultingowej o tej samej nazwie, napisał w Threads, że proces rezygnacji z DALL-E OpenAI jest „irytujący”.

„Teraz artyści będą musieli prawie zniszczyć swoje dzieła znakami wodnymi o imponujących rozmiarach w nadziei, że ich dzieło nie zostanie wykorzystane… nawet jeśli to zadziała!” on dodał.

​Greg Mader, konsultant IT, również napisał w Threads, że niedawno zajął się fotografią i chce udostępnić swoje zdjęcia w Internecie. Obecnie ma wątpliwości, biorąc pod uwagę stopień, w jakim treści internetowe są wycinane i wykorzystywane do uczenia modeli sztucznej inteligencji, takich jak DALL-E i ChatGPT.

„Gdzie publikowanie w Internecie jest już bezpieczne?” Spytał.

za późno

Nawet jeśli OpenAI uwzględni prośbę artysty lub właściciela o rezygnację, będzie to miało zastosowanie tylko do „przyszłych” danych szkoleniowych DALL-E. Właśnie wydana wersja 3 będzie już wykorzystywać grafikę, o usunięcie której dana osoba prosi ze swoich danych treningowych. Lub, jak to ujął OpenAI, jego model „nauczy się z danych szkoleniowych” i będzie w stanie „zachować koncepcje, których się nauczył”.

Tłumaczenie: Oto proces rezygnacji z subskrypcji, ale jest już za późno, ponieważ wykorzystaliśmy już większość wartości Twojej firmy.

Wiele kwestii związanych z wykorzystaniem dzieł chronionych prawem autorskim do celów szkoleń w zakresie sztucznej inteligencji stanowi część procesu stanowienia prawa prowadzonego przez amerykański Urząd ds. Praw Autorskich, łącznie z możliwością rezygnacji.

„Słyszeliśmy od artystów i właścicieli treści kreatywnych, że nie zawsze chcą, aby ich treści były wykorzystywane do celów szkoleniowych, dlatego oferujemy im możliwość rezygnacji z ich obrazów w przyszłych szkoleniach modelek” – powiedział rzecznik OpenAI. .

READ  Aplikacja Airbnb zawiera teraz test prędkości Wi-Fi

Opcja pliku robots.txt

Osobom, które mają dużo pracy lub „dużą liczbę obrazów z określonych adresów URL” firma sugeruje zablokowanie robota GTTBot OpenAI poprzez Opublikuj plik robots.txt. W zeszłym miesiącu OpenAI oświadczyło, że uszanuje istniejącą od kilkudziesięciu lat metodę sygnalizowania stronom internetowym, że nie chcą, aby ich dane zostały usunięte przez robota sieciowego.

Problem polega na tym, że artysta lub właściciel publikujący plik robots.txt musiałby nie tylko wiedzieć o każdej witrynie internetowej, na której znajdują się jego obrazy, ale także potrzebowałby dostępu do baz kodów tych witryn, aby dodać plik robots.txt, który mógłby blokować GTBot.

Bez tego dostępu artysta lub właściciel prawdopodobnie nie będzie w stanie w ogóle usunąć swoich dzieł z danych szkoleniowych DALL-E.

Czy jesteś pracownikiem technicznym lub kimś innym, kto ma wizję, którą może się podzielić? Skontaktuj się z Kali Hays pod adresem [email protected] za pomocą naszej bezpiecznej aplikacji do przesyłania wiadomości Sygnał pod numerem 949-280-0267 lub za pośrednictwem wiadomości prywatnej na Twitterze pod adresem @hayskali. Komunikuj się za pomocą urządzenia, które nie jest służbowe.