Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Przejęcie władzy przez Xi Jinpinga – i dlaczego ma to znaczenie

Przejęcie władzy przez Xi Jinpinga – i dlaczego ma to znaczenie

  • Napisane przez Stephena McDonnella
  • Korespondent z Chin

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Stare i nowe: Obecny premier Li Keqiang (po lewej, za Xi) ustępuje Li Qiangowi, lojalnemu wobec Xi

Ogólnochińskie Zgromadzenie Ludowe, które rozpocznie się w ten weekend, będzie symbolicznym zwieńczeniem epickiego przejęcia władzy przez Xi Jinpinga.

Chiński przywódca zreformował partię komunistyczną i postawił się w jej centrum, a nikt inny nie miał najmniejszej szansy, by rzucić mu wyzwanie.

Najsilniejszym tego dowodem będzie zmiana personalna, która zostanie ogłoszona na dorocznym spotkaniu politycznym, sesja pieczątkowa dla około 3000 delegatów.

Wciel się w rolę premiera, osoby kierującej drugą co do wielkości gospodarką świata i teoretycznie ustępującą jedynie panu Xi w strukturze władzy.

Odchodzący Premier Li Keqiang zajmie centralne miejsce pierwszego dnia. W końcu nowy premier, prawie na pewno Li Qiang, znalazłby się w centrum uwagi.

To dwie bardzo różne osoby, szczególnie jeśli chodzi o lojalność wobec Xi, który dziesięć lat temu rozpoczął powstanie swoją kampanią antykorupcyjną, rozdzierając szeregi rywalizujących frakcji partyjnych.

Na kongresie partii komunistycznej w październiku zeszłego roku nowe nominacje do siedmioosobowego Stałego Komitetu Biura Politycznego oznaczały, że najpotężniejsza grupa w kraju miała teraz tylko lojalistów Xi.

Na spotkaniu tym wymienieni zostaną szefowie departamentów i różne stanowiska ministerialne. Oczekuje się, że wszyscy wpadną do tego samego obozu.

Nie oznacza to, że nie mają kwalifikacji, ale czy zechcieliby udzielić odważnej i szczerej rady człowiekowi, który ich tam umieścił?

Co więc oznaczać będą te oznaczenia dla kierunku Chin?

Jeśli Li Qiang rzeczywiście jest nowym premierem, siedząc tam ostatniego dnia Narodowego Kongresu Ludowego i odpowiadając na zweryfikowane pytania na dorocznej konferencji prasowej, będzie to dla niego błyskawiczny awans.

Z tego powodu wielu było zaskoczonych, gdy awansował na drugie miejsce w rankingu selekcyjnym Partii Komunistycznej.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Szanghaj doświadczył jednej z najsurowszych i najdłuższych blokad na świecie

Nie było zbyt wielu zamknięć, ale jak źle zarządzano. Zamknięcie dostawców w ich domach oznaczało, że żywność i lekarstwa nie mogły być efektywnie transportowane do wielu milionów ludzi, którym nie pozwolono wyjść.

Wystąpił poważny niedobór żywności, a kiedy przybyły zapasy, mieszkańcy zamieszczali zdjęcia zgniłych warzyw, dzięki którym mieli przeżyć.

Pod koniec ogólnokrajowej blokady ludzie mają dość. Kopali płoty, które zostały wzniesione, aby ich powstrzymać, i walczyli ze strażnikami, którzy zostali postawieni, by wyegzekwować to, co było w tamtym czasie bardzo znienawidzonym podejściem.

Obserwatorzy zastanawiali się, jak ktoś odpowiedzialny za tak kolosalną logistyczną porażkę mógł otrzymać zadanie kierowania całym krajem.

Cóż, z jednej strony jego przeszłość maluje inny obraz. W minionych latach niektórzy w środowisku biznesowym postrzegali go jako innowatora zdolnego do obejścia partyjnej inercji.

mówi Jörg Wuttke, prezes Izby Handlowej Unii Europejskiej w Chinach. Prowadzi interesy w kraju od lat 90. i od lat ma do czynienia z wyższymi szczeblami partii komunistycznej.

Pan Wuttke dodał, że negatywny wpływ strategii zero Covid nadal odczuwają zarówno przedsiębiorstwa, jak i zwykli konsumenci.

Jednak Wuttke nie wierzy, że jest to wyłącznie wina Li Qianga — i inni biznesmeni podzielają to zdanie.

Li Qiangowi przypisuje się sprowadzenie Tesli do Szanghaju. Była to pierwsza fabryka firmy poza Stanami Zjednoczonymi i pozwoliła na założenie własnego przedsięwzięcia bez konieczności współpracy z chińskim partnerem w taki sam sposób, jak robiły to inne zagraniczne firmy samochodowe.

Ogłaszając zalety pilotażowej strefy wolnego handlu w Szanghaju w 2019 roku, powiedział, że stanie się ona otwartą przestrzenią dla międzynarodowej konkurencyjności, która „służyłaby Chinom jako ważny wektor do głębokiej integracji z gospodarczą globalizacją”.

W pewnych kręgach postrzegany jest jako postać bardziej liberalna, chętna do naginania zasad.

wyjaśnij wideo,

Obejrzyj: Koszt zamknięcia Szanghaju dla biznesu

Nie jest jednak jasne, czy stanie się teraz naginaczem zasad, nie bojącym się robić tego, co należy zrobić, ponieważ ma poparcie pana Xi, czy byłym pragmatykiem, który sprzymierzy się ze znacznie większą platformą, tylko w ramach pana Xi. cień. .

W 2016 roku został sekretarzem partii w bogatej wschodniej prowincji Jiangsu, która słynie z firm technologicznych. Szukał spotkań z założycielem Alibaby, Jackiem Ma i innymi dyrektorami, aby uzyskać porady na temat tamtejszego klimatu biznesowego.

Ale to był inny czas. W ostatnich latach pan Xi nakazał powstrzymanie firm technologicznych, uważając, że stały się one zbyt potężne dla ich własnego dobra. Często zdarzało się, że szefowie tych firm „znikali”, aby mogli zostać przesłuchani przez inspektorów dyscypliny partyjnej – ostatnim z nich był bankier-miliarder Bao Fan, który pośredniczył w dużych transakcjach technologicznych.

Nie wyglądało to na rzeczy, do których Li Qiang zachęcałby w przeszłości, ale on i pan Shi sięgają daleko w przeszłość.

Zanim znalazł się w Jiangsu, mieszkał w południowym Szanghaju, w innej bogatej wschodniej prowincji Zhejiang. W tym czasie szefem partii w prowincji był Xi Jinping, a po tym, jak Li został jego szefem sztabu, obaj pracowali do późna w nocy, robiąc wrażenie na przełożonych.

Xi nie miał tak wspólnego tła z odchodzącym premierem Li Keqiangiem.

Przeszli razem przez okres ze znacznie bardziej kolektywnym przywództwem, a Li Keqiang był w pewnym sensie konkurentem. Był również brany pod uwagę jako kandydat na najwyższe stanowisko. Nie można się nie zastanawiać, jakie Chiny byłyby teraz, gdyby odniósł sukces w miejsce Xi.

Błyskotliwy ekonomista, który tuż po rewolucji kulturalnej ukończył uniwersytet w Pekinie, Li Keqiang awansował w szeregach partii poprzez Ligę Młodzieży Komunistycznej, konkurencyjny blok władzy.

Po utracie najwyższego stanowiska został wkrótce skuty kajdankami jako premier pod rządami pana Xi, który rządził tym krajem w stopniu niespotykanym od czasów Mao Zedonga, założyciela Chińskiej Republiki Ludowej.

W pewnym momencie jako premier Li Keqiang oświadczył, że ponowne wprowadzenie ulicznych sprzedawców w miastach w całych Chinach może pomóc w ożywieniu gospodarki i stworzeniu żywszej atmosfery. Ale ci, którzy odpowiedzieli na wezwanie w Pekinie, zostali szybko ponownie odesłani przez policję.

Pod rządami Xi to, co sprawia, że ​​stolica wygląda na „zacofaną” lub „staromodną”, nie jest mile widziane. Nie ma znaczenia, że ​​premier nie wystąpił z taką propozycją. W Pekinie nie polecisz.

Czy to dlatego, że pan Hu zachorował, czy też spowodował kłopoty po tym, jak jego ludzie zostali pominięci przy awansie, to wciąż niewyjaśnione wydarzenie sprowadziło na światowe kamery zasłony na wcześniejszą erę.

Gdy go prowadzono, przyjacielskim gestem poklepał Li Keqianga po ramieniu, a premier skinął głową.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Hu Jintao próbował zwrócić na siebie uwagę Li Keqianga, wyprowadzając go z październikowego spotkania

Li Keqiang zostanie zapamiętany ze swoich dobrych wyników ekonomicznych, ale koniec jego kadencji był pogrążony w kryzysie Covid.

Powiedział, że w najgorszym okresie gospodarka znajdowała się pod ogromną presją i wezwał urzędników, aby uważali, aby ograniczenia nie zdławiły wzrostu.

Ale kiedy kadry musiały wybierać między jego rozkazem ochrony gospodarki a rozkazem pana Xi dotyczącym utrzymania zerowej liczby COVID-19 przy zachowaniu ekstremalnej dyscypliny, nie było to konkurencyjne.

Nic nie przebije Xi Jinpinga, który ustawia partię w dowolny sposób.

Wydawało się, że jedynym niebezpieczeństwem, przed którym stanął, było to, że jego reputacja została nadszarpnięta wśród części zwykłych ludzi.

Zero Covid Szybkie porzucenie Zero Covid na tle powszechnych protestów; kryzys własnościowy, wysokie bezrobocie młodzieży; Represje związane z bezpieczeństwem i ogromne szkody w branży usługowej nadszarpnęły jego pozycję.

„Mao przetrwał okres całkowitej zapaści gospodarczej, kiedy ludzie nie mieli wiele do stracenia” — mówi Wuttke. „Teraz ludzie mają znacznie lepszy standard życia, ale rodzice z klasy średniej zaczynają się martwić, że ich dzieci nie będą miały lepszego życia niż oni”.

Tegoroczny NPC, a zwłaszcza ci, którzy awansowali na spotkaniu, będą bacznie obserwowani przez tych, którzy chcą wiedzieć, w jakim kierunku zmierza ta potęga gospodarcza.

Jeśli ścieżka pana Xi jest wszystkim, co pęka, Chiny powinny wkrótce zacząć strzelać ze wszystkich cylindrów, teraz, gdy wszystkie przeszkody na drodze przywódcy zostały usunięte.

Jeśli kraj nie radzi sobie dobrze na wszystkich frontach, zaczną pojawiać się trudne pytania.