Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Przerażenie rodziny to błąd stopy procentowej w wysokości 17 000 USD

Przerażenie rodziny to błąd stopy procentowej w wysokości 17 000 USD

Para z Brisbane wdała się w bójkę ze swoim bankiem o „manipulowanie” pieniędzmi po tym, jak bank nie przyznał się do ogromnego błędu.

Andrew Ferguson i jego żona Belinda kupili i wyremontowali swój wymarzony dom z czterema sypialniami około sześć lat temu, aby zamieszkać w nim z dwójką dzieci.

Obecnie mają kredyt mieszkaniowy w wysokości nieco ponad 700 000 USD w St. George’s Bank.

Kiedy stopy procentowe spadły do ​​rekordowo niskiego poziomu podczas pandemii, para skontaktowała się z brokerem kredytów hipotecznych w celu refinansowania.

Ojciec dwójki dzieci powiedział, że zdecydowali się podzielić pożyczkę i ustalić 500 000 dolarów kredytu hipotecznego w wysokości 1,88 procent na trzy lata.

Powiedział news.com.au: „Ponieważ wszystkie banki obniżyły stopy procentowe do rekordowo niskich poziomów, był to dobry moment, aby przejrzeć naszą obecną sytuację i myślę, że wiele osób zrobiło to w tym samym czasie”. „Myślę, że byłbyś szalony, gdybyś zadzwonił do banku i powiedział, żeby mnie wystawić – wiele osób szukało możliwości ustalenia swoich stóp procentowych”.

Podobnie jak wielu Australijczyków, rodzina Brisbane wyciągnęła rękę, aby naprawić swój kredyt mieszkaniowy po bardzo niskim oprocentowaniu podczas pandemii. Zdjęcie: NCA Newswire/Gaye Gerard

W czerwcu 2021 r. e-mail do brokera z St. George’s Bank potwierdził, że zmiana została wprowadzona.

Ale para była zszokowana, gdy odkryła 18 miesięcy później, że nowa stopa procentowa nigdy nie została zastosowana i coraz bardziej cierpieli z powodu podwyżek stóp, ponieważ Reserve Bank of Australia zapłacił 10 kolejnych podwyżek i podniósł stopę płynności do 3,6 procent.

Para została obciążona 6,27 procent od części kredytu mieszkaniowego o wartości 500 000 USD zamiast 1,88 procent.

Oznacza to, że płacili aż 2288 USD miesięcznie w porównaniu do zaledwie 1596 USD, gdyby płacili znacznie niższą stawkę.

READ  Telstra mówi, że „wyjście z sieci” jest ogromne, aby osiągnąć cel 100% energii odnawialnej | Telstra

Ale podczas gdy Ferguson myślał, że problem można łatwo naprawić, zamienił się on w koszmar, a St. George, którego właścicielem jest Westpac, chce obwiniać wszystkich innych za błąd.

Czy masz podobną historię? Dokończ rozmowę | [email protected]

Wiadomość e-mail potwierdzająca zmianę oprocentowania została wysłana do brokera. Zdjęcie: dostarczone

Początkowo St George obwiniał swojego brokera za to, że nie wypełnił określonego formularza w celu zamknięcia sprawy – chociaż nigdy nie zostało to powiedziane ani zażądane – a broker otrzymał wiadomość e-mail z potwierdzeniem, że nowa stopa procentowa została uruchomiona.

Pan Ferguson powiedział, że bank powiedział mu przez telefon, że formularz jest „publicznie znany”.

„Kiedy rozmawiałem o tym z moim brokerem, powiedział, że zarządzam 40 różnymi pożyczkodawcami i każdy ma inne procedury i procesy” – powiedział.

„Żaden broker nie zna wszystkich wewnętrznych mechanizmów każdego banku, z którym ma do czynienia”.

Andrew Ferguson jest wściekły z powodu swojej walki z St George’s Bank o stopy procentowe. Zdjęcie: dostarczone

Kiedy 43-latek złożył skargę do banku w lutym tego roku, bank odrzucił jego prośbę o zastosowanie niższego oprocentowania w ciągu zaledwie dwóch dni.

„Po rozmowie z brokerem, który przedstawił wszystkie formalne pisemne dowody, pomyślałem, że musi to być dość proste rozwiązanie, ponieważ bank ma to na piśmie, ale potem zaczęli się czuć niezręcznie i wprawili nas w grę z procesem reklamacji klientów ”.

„To bardzo frustrujące i marnuje dużo czasu, gdy jest czarno-białe i powinno być łatwe do naprawienia. Im dłużej to trwa, tym bardziej zaczyna mnie popychać za róg – sprawia, że ​​​​patrzysz na historię banku i patrzysz na wszystkie grzywny, które Westpac musiał zapłacić przez lata.

„Myślę, że niedawno zapłacili jedną z najwyższych grzywien w historii za obciążanie zmarłych ludzi, a spójrz, ile zyskują i jaka część tego zysku pochodzi z manipulacji ich klientami każdego roku?

READ  Tysiące firm dotkniętych awarią Tyro EFTPOS wezwało do zarejestrowania się do pozwu zbiorowego

„Myślę, że nie pozwolę im stać tam i chwalić się swoimi rekordowymi zarobkami i być jedną z osób, które srają co roku”.

Najpierw bank oskarżył o pomyłkę brokera, a potem rodzinę. Zdjęcie: NCA Newswire/Gaye Gerard

W rezultacie para została zmuszona do złożenia skargi w programie rozstrzygania sporów offshore Australian Financial Complaints Authority (AFCA).

Ale w odpowiedzi St. George obwinił rodzinę za to, że nie odkryła błędu wcześniej, twierdząc, że powinna była wiedzieć „kiedy 17 lipca 2021 r. opublikowano półroczne zestawienia kredytów mieszkaniowych dla obu pożyczkobiorców”.

„Rozpracowanie tego zajęło nam dużo czasu, ale w tym czasie miał miejsce Covid, dzieci były wysyłane do domu ze szkoły i wszystko było trochę gorączkowe… moja żona zajmuje się rachunkami i takimi rzeczami… po prostu nie zauważyłem przez jakiś czas, że pobieramy więcej, ale ponieważ pożyczka jest podzielona, ​​trudno nam to zrobić.

„Na moją obronę… to ten sam problem, jeśli zauważysz to pierwszego lub ostatniego dnia, jaka jest różnica?”

Zamiast tego, w odpowiedzi na skargę AFC, St. George powiedział, że jako „gest dobrej woli” zwrócą jednorazowo roczną opłatę w wysokości 395 dolarów.

Wstępna oferta została złożona przez St George Bank po tym, jak rodzina złożyła skargę do AFC. Zdjęcie: dostarczone

Ale Ferguson odrzucił upokarzającą ofertę, szacując, że straci co najmniej 37 000 $ w określonym trzyletnim okresie, jeśli błąd nie zostanie naprawiony.

„To śmieszne”, powiedział, „mam na myśli, że doszli do punktu, w którym jeśli są krajem, są jak Rosja, ponieważ nie mają moralności”.

Dodał, że chociaż byli w „szczęśliwej” sytuacji, pieniądze mogły zostać zainwestowane gdzie indziej, a wynikający z tego stres sprawił, że ich małe dzieci obawiają się, że stracą dom.

Ale po tym, jak news.com.au skontaktował się z St George’s Bank w celu skomentowania sytuacji, pan Ferguson powiedział, że wycofali się całkowicie ze swojej decyzji i teraz będą honorować bardzo niską stopę procentową wymaganą w 2021 roku.

READ  Historia cen bitcoinów: dlaczego kryptowaluta osiąga rekordowe wartości

Zwrócili również rodzinie 17 376 dolarów nadmiernych odsetek i dali parze 2000 dolarów „za wszelkie frustracje spowodowane tą sprawą”.

Andrew Ferguson jest rozczarowany, że musiał zaangażować media, aby znaleźć rozwiązanie. Zdjęcie: dostarczone

Ferguson powiedział, że niechętnie przyjął 2000 dolarów, ale powiedział, że bank zmienił zdanie dopiero po tym, jak news.com.au przejął go „u władzy”.

„Cała strategia wdrożona przez zespół obsługi klienta St. George polegała na obwinianiu mnie i mojego brokera kredytów hipotecznych” – dodał.

„Już pierwszego dnia, kiedy przedstawiłem dowody, było jasne, gdzie się podział błąd.

Smutny świat, w którym żyjemy, gdy zaciera się etyczna granica między zyskami korporacji, wizerunkiem medialnym i satysfakcją klientów. W tej sytuacji nikt nie wygrywa”.

Rzecznik Westpac powiedział, że ze względu na zobowiązania do zachowania poufności nie mogą komentować indywidualnych spraw klientów.

„Kiedy klient zgłasza obawy dotyczące kredytu mieszkaniowego, jeśli coś pójdzie nie tak, zapewniamy, że klient nie zostanie pominięty. Przepraszamy za niedogodności „, powiedzieli.