Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Reakcja torysów na zarzuty posła Marka Menziesa jest przerażająca, mówi aktywista

Reakcja torysów na zarzuty posła Marka Menziesa jest przerażająca, mówi aktywista

  • Napisane przez Nicka Eardleya i Isabellę Allen
  • wiadomości BBC

Działaczka torysów, z którą rzekomo we wczesnych godzinach porannych skontaktował się poseł do parlamentu z prośbą o pieniądze, powiedziała BBC, że jest „przerażona” reakcją partii.

Katie Fieldhouse twierdzi, że pewnego grudniowego poranka Mark Menzies zadzwonił do niej o 3:15 czasu GMT i poprosił o 5000 funtów na zapłatę „złym facetom”.

Partia Pracy wzywa policję do zbadania Menziesa, który został zawieszony przez konserwatystów w związku z zarzutami W „The Times”. Niewłaściwie wykorzystywał fundusze partii.

Przedstawiciel Field powiedział gazecie, że „zdecydowanie” kwestionuje zarzuty.

BBC kilkakrotnie kontaktowało się z Menziesem, ale ten nie odpowiedział.

Działaczka torysów Fieldhouse ze łzami w oczach wspomina rozmowę, którą, jak powiedziała, odbyła z panem Menziesem w grudniu ubiegłego roku.

Jak powiedziała BBC, w swoim domu w St Anne's w Lancashire Menzies powiedział jej: „Związałam się ze złymi ludźmi, zamknęli mnie w mieszkaniu i nie wypuścili, dopóki za to nie zapłacę”. Dostają 5000 funtów.

„Powiedziałem jej: «Przepraszam», a on odpowiedział: «To kwestia życia lub śmierci, Katie, potrzebuję 5000 funtów z konta.»”

Skomentuj zdjęcie, Mark Menzies jest posłem do parlamentu z okręgu Fylde od 2010 roku

Pani Fieldhouse oświadczyła, że ​​odmówiła zapłaty panu Menziesowi, twierdząc jednak, że inny aktywista wykorzystał jego osobiste oszczędności, aby przekazać mu pieniądze.

Według „The Times” aktywista ostatecznie zapłacił 6500 funtów, a później otrzymał zwrot pieniędzy z datków na kampanię.

Źródło podało gazecie, że Menzies zaoferował zwrot pieniędzy, ale stwierdziło, że lokalni konserwatyści kontrolujący konto kampanii uznali, że spłata jest niepotrzebna.

Przyjmuje się, że liderka Partii Pracy Anneliese Dodds napisała do policji w Lancashire, wzywając policję do zbadania zarzutów postawionych Menziesowi.

„pod dywanikiem”

BBC początkowo nie podała nazwiska pani Fieldhouse, ale teraz zgodziła się na ujawnienie jej nazwiska i pierwsze publiczne wystąpienie.

Fieldhouse powiedziała BBC, że po ponownej rozmowie z Menziesem na temat finansów wyraziła swoje obawy liderowi Partii Konserwatywnej Simonowi Hartowi.

Chociaż Partia Konserwatywna wszczęła dochodzenie, Fieldhouse stwierdziła, że ​​jest „przerażona” biernością.

„The Times” doniósł, że Hart został poinformowany o skandalu w styczniu ubiegłego roku. Pani Fieldhouse stwierdziła, że ​​od czasu jej raportu „nic się nie wydarzyło”.

Powiedziała BBC: „Pokładałam pełne zaufanie w partii, ale partia mnie zawiodła”.

„Nie mam zamiaru zamiatać tej sprawy pod dywan” – oznajmiła.

„Partia była częścią mojego życia, prowadzę tu każdą kampanię wyborczą od 40 lat.

„Tak ciężko pracuję dla partii, że słyszą tylko 78-letnią staruszkę”.

Liberalni Demokraci zwrócili się do niezależnego doradcy premiera Laurie Magnus ds. etyki o wszczęcie śledztwa w celu ustalenia, czy Hart na skutek wcześniejszej bezczynności nie naruszył kodeksu ministerialnego.

Partia Konserwatywna wybrała Menziesa, aby ponownie kandydował na swoim bezpiecznym miejscu, zdobywając 16 611 głosów, ale pani Fieldhouse chce, aby zrezygnował.

„Przyglądam się, jak ludzie chodzą na spacery po tej spokojnej okolicy. Czy chcę, żeby wyszli i głosowali na faceta, który się zamknął i potrzebuje pieniędzy, aby go wydostać? Nie”.

„Jeśli spadnie na miecz… odejdź i zacznij od nowa. Chciałbym, żeby tak się stało”.

Wyjaśnienie wideo, Lider Partii Pracy zastanawia się, dlaczego „torysom tak długo zajęło podjęcie działań” w związku z grudniowymi zarzutami dotyczącymi posła.

„The Times” doniósł również, że Menzies wykorzystał 14 000 funtów ze środków kampanii na opłacenie osobistych rachunków medycznych – w kilku płatnościach na przestrzeni czterech lat.

Gazeta podała, że ​​źródło bliskie Menziemu zaprzeczyło twierdzeniom, jakoby sugerował on wykorzystanie funduszy kampanii na opłacenie rachunków medycznych. Jak podaje gazeta, pieniądze nie zostały jeszcze wypłacone.

„Zdecydowanie odrzucam oskarżenia pod adresem mnie. W pełni zastosowałem się do wszystkich zasad dotyczących oświadczeń” – Menzies oświadczył w oświadczeniu dla „The Times”.

Premier Rishi Sunak powiedział, że nie może „komentować śledztwa” w sprawie Menziesa, „w czasie gdy ono się toczy”.

Lider Partii Pracy Sir Keir Starmer powiedział, że konserwatyści muszą odpowiedzieć na „wiele pytań”, w tym dlaczego „działanie trwało tak długo i czy zgłosili to policji, która, jak sądzę, musiała być w to zamieszana”.

W oddzielnym wywiadzie lider Partii Pracy powiedział stacjom telewizyjnym: „W ciągu ostatnich 24 godzin odkryliśmy, że rząd został poinformowany o tej sprawie kilka miesięcy temu i wygląda na to, że pozostawał bezczynny”.

Rzecznik Partii Konserwatywnej powiedział, że „partia traktuje wszystkie zarzuty poważnie i zawsze będzie badać wszelkie przekazane jej sprawy” oraz „bada zarzuty postawione wobec posła”.

Rzecznik dodał: „Ta operacja jest naprawdę tajna”.

Kim jest Mark Menzies?

Menzies jest posłem do parlamentu od 2010 roku, ale nigdy nie był ministrem rządu.

Dorastał w Ayrshire w Szkocji, gdzie wychowywała go matka po tym, jak jego ojciec, który pracował w marynarce handlowej, zmarł na miesiąc przed jego narodzinami.

Uczęszczał do prywatnej szkoły średniej w ramach programu Subsidized Places Scheme, który oferował dotowane miejsca w płatnych szkołach, a następnie studiował historię gospodarczą i społeczną na Uniwersytecie w Glasgow.

Od 16 roku życia działał w Partii Konserwatywnej, zanim zajął się polityką, pracował w handlu detalicznym i odbył staż w sieci supermarketów Marks & Spencer.