Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rebelianci w Birmie twierdzą, że dziesiątki żołnierzy junty poddało się i zostało schwytanych

Rebelianci w Birmie twierdzą, że dziesiątki żołnierzy junty poddało się i zostało schwytanych

15 listopada (Reuters) – Dziesiątki członków sił bezpieczeństwa Birmy poddało się lub zostało schwytanych – poinformowała w środę grupa rebeliantów w Birmie, podczas gdy w kilku częściach kraju skoordynowana ofensywa grup rebeliantów walczących z juntą nabiera tempa.

Grupa walcząca o autonomię w stanie Arakan w zachodniej Birmie podała, że ​​co najmniej 28 policjantów złożyło broń i poddało się armii Arakan, a 10 żołnierzy zostało aresztowanych.

Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować informacji uzyskanych od AA, jednej z trzech grup rebeliantów należących do mniejszości etnicznych, które pod koniec października przeprowadziły skoordynowany atak na siły junty.

Tamtejsza administracja poinformowała, że ​​w Sittwe, stolicy stanu Arakan, gdzie widziano czołgi wojskowe, wprowadzono godzinę policyjną.

Rebelianci zajęli niektóre miasta i obiekty wojskowe, w tym na granicy z Chinami, co stanowi największy test dla junty od czasu, gdy wojsko przejęło władzę w wyniku zamachu stanu w 2021 r., obalając wybrany rząd kierowany przez laureatkę Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.

Rzecznik Junty, Zaw Min Tun, oskarżył we wtorek grupy rebeliantów o „zniszczenie całego kraju” i stwierdził, że doniesienia o zajętych obiektach wojskowych są „propagandą”.

„Wrogowie wycofali się po stracie żołnierzy. Staramy się strategicznie integrować małe placówki” – powiedział.

Rzecznik powiedział, że walki toczą się w stanach Shan, Rakhine i Kayah. Nie skomentował doniesień o kapitulacji sił junty wojskowej.

walczący Funkcjonariusz policji w Mizoram powiedział, że doniesienia dotarły także do stanu Chin w północno-zachodniej części kraju, gdzie po ataku rebeliantów 43 żołnierzy z Birmy przedostało się do indyjskiego stanu Mizoram.

READ  Australijski rząd odmawia przyłączenia się do 40 krajów w celu stopniowego wycofywania węgla, twierdząc, że nie „wyeliminuje przemysłu” | policjant 26

Indyjski funkcjonariusz bezpieczeństwa, który poprosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że siły indyjskie przetransportowały drogą powietrzną większość żołnierzy Birmy do innego punktu na granicy i przekazali ich władzom Birmy.

Mianowany przez wojsko prezydent Birmy powiedział w zeszłym tygodniu, że krajowi grozi rozpad z powodu nieskutecznej reakcji na powstanie bojowników określanych przez generałów mianem „terrorystów”.

Wojsko od dziesięcioleci twierdzi, że jest jedyną instytucją zdolną zjednoczyć różnorodną Birmę. Krytycy rządów wojskowych odrzucają to i zamiast tego żądają federalnego systemu demokratycznego.

Doniesienia pracowników Reutersa. Tekst autorstwa Kanupriyi Kapoora. Pod redakcją Roberta Birsela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę