Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Recenzja Diabła (aka DIABEL) (1972).

Recenzja Diabła (aka DIABEL) (1972).

Dibble, diabeł (1972)
Reżyseria: Andrzej Żuławski
Autor: Andriej Żuławski
W rolach głównych: Anna Barzonka, Leszek Telesiński, Maciej Englert, Małgorzata Bronic, Michał Grodzinski, Monica Nemczyk, Wojciech Puzoniak.

Szatan (1972)
Znany również jako Diabel
Napisany i wyreżyserowany przez Andrieja Żuławskiego
Język polski z napisami angielskimi
Dostępne w Andrzej Żuławski: Trzy filmy Blu-ray Od Eureka Entertainment

Dżentelmen imieniem Jakub, więziony za usiłowanie zabójstwa króla, zostaje uwolniony przez nieznajomego w czarnym płaszczu. Po tym, jak nieznajomy odsyła go z koniem i zakonnicą, Jacob wraca do domu, mając nadzieję, że ponownie połączy się z rodziną i narzeczoną. Udręczony tym, co zastaje po powrocie, Jacob radzi sobie z wstrząsem, który wywrócił do góry nogami jego życie w jedyny znany mu sposób, przy wsparciu nieznajomego, który zawsze pojawia się, gdy Jacob go najbardziej potrzebuje.

Akcja filmu rozgrywa się podczas najazdu Prusów na Rzeczpospolitą w 1793 roku. szatan Jest to dramat polityczny w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Film porusza kwestię symboliki dobra i zła w momencie, gdy rząd zgodził się na podział, a także ukazuje tę scenę oczami głównego bohatera, Jakuba, po nieudanym zamachu na króla. Wykorzystując elementy ludowego horroru, Jacob wyrusza w podróż, podczas której spotyka się z ciągłym rozczarowaniem i zdradą. Na początek jego najlepszy przyjaciel uciekł z narzeczoną, a kiedy odwiedził dom rodzinny, odkrył, że zmarł jego ojciec. Jacob próbuje zrozumieć całą sytuację i spotyka grupę kolorowych postaci, w tym trupę cyrkową, w której natychmiast się zakochuje. Kiedy porusza się po nowym świecie, wydaje się, że wszyscy, którzy na nim polegali, odwrócili się od niego. Jak możesz sobie wyobrazić, Jacob nie był pod wielkim wrażeniem, zwłaszcza po tym, jak zaryzykował życie, aby coś zmienić.

Jacob nie jest w dobrej formie, co skutecznie widać w szalonych i surrealistycznych wybrykach jego samego i otaczających go osób. A sytuację pogarsza nieznajomy, który go uwolnił. Niczym mały demon siedzący na jego ramieniu, Nieznajomy zawsze wydaje się uważać Jacoba za najbardziej bezbronnego, popychając go do morderstw prostą brzytwą, którą zawsze ma na wyciągnięcie ręki. Emocje jo-jo Jacoba często biorą nad nim górę, ale w świecie, który wydaje się jechać na taczce do piekła, nietrudno zrozumieć, dlaczego wszystko wokół niego się pogorszyło, łącznie z jego stanem psychicznym.

READ  Czy gracze NBA mogą zdominować koszykówkę 3x3?

Nigdy nie ma nudnej chwili szatan. Zawsze coś się dzieje. Nawet w surrealistycznych momentach można zrozumieć, co film chce powiedzieć. Dzięki dramatycznym i teatralnym występom bohaterów jest to utwór w dużej mierze interpretacyjny, ale z stonowanymi wydźwiękami czegoś, czego można oczekiwać od sztuki Szekspira. Styl lat 60. i psychodeliczna ścieżka dźwiękowa potęgują szaleństwo na ekranie, gdy świat Jacoba wali się wokół niego. Narażając życie dla kraju, czuje, że został dźgnięty nożem w plecy przez tych, którym najbardziej ufał, i teraz szuka zemsty.

Jak z Trzecia część wieczoruJednak grafika zastosowana przez Żuławskiego wciąga widza głębiej w koszmar, dając głębsze poczucie rozpaczy. Od szalonej rzezi na początku filmu po krwawe i dziwaczne zakończenie – jest wiele okrucieństwa i deprawacji powodowanych przez ludzi oraz cierpienia, jakie powodują.

Aktor Lesek Teleczyński, który zagrał także w pierwszym filmie Żuławskiego, miał co robić. szatan Ponieważ znów przejmuje prowadzenie. Jako Jacob wspaniale ukazuje walkę, przez którą przechodzi, i akceptację, z jaką musi się zmierzyć w obliczu nowego życia, które ma przed sobą. Rozdarty pomiędzy dobrem a złem Jacob musi zdecydować, jak zareagować na otaczające go wydarzenia, ale jego naiwność czyni go podatnym na manipulację.

przeżycie emocjonalne i kapryśne, szatan Jest wirem pożądania i zemsty.

ocena: ★★★★★★★☆☆☆