Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Recenzja MSI Katana GF66

W ciągu ostatnich kilku lat zrecenzowałem wiele laptopów do gier MSI. Firma MSI niezmiennie imponuje gamą laptopów do gier, które przechodzą od ultracienkich do bardzo dużych i wszystkim pomiędzy. Myślę więc, że tylko okazjonalny laptop, który nie jest tak imponujący, jest słuszny, ale więcej wystarczy.

Tak opisałbym MSI Katana GF66, który testowałem od dwóch tygodni. Wykonuje swoją pracę, ale nie ma nic godnego uwagi w tym, jak to robi.

Przy 1399 USD znajduje się na dolnym końcu spektrum cenowego laptopów do gier. Szkoda, że ​​nie radzi sobie lepiej konkurując bezpośrednio z laptopami o podobnej cenie.

Zanim przejdziemy do tego, co zrobiłem i co nie podobało mi się w GF66, oto krótkie spojrzenie na specyfikację jednostki testowej, która została mi przesłana.

Specyfikacje

Oto specyfikacje testowanej przeze mnie MSI Katana GF66:

 • Model: MSI Katana GF66 (11UE)
 • Ekran: 15,6 cala FHD 144 Hz (1920 x 1080)
 • Procesor: Intel Core i7-11800H 11. generacji (24 MB pamięci podręcznej, 4,6 GHz Max Turbo)
 • Grafika: procesor graficzny Nvidia GeForce RTX 3060 z 6 GB pamięci GDDR6
 • Pamięć: 16 GB DDR4 3200 MHz
 • System operacyjny: Windows 10 Home
 • Pamięć masowa: 1 TB NVMe M.2 SSD
 • Kamera internetowa: 720p
 • Porty: 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 2.0 Type-A, 1 x HDMI, 1 x Audio combo-jack, 1 x Gigabit Ethernet
 • Łączność: WiFi 6 802.11ax, Bluetooth 5.2
 • Wymiary: 359 x 259 x 24,9 mm (szer. x gł. x wys.)
 • Waga: 2,25 kg
 • Cena £: 1 399,99 USD

MSI Katana GF66 – Konstrukcja

Na MSI Katana GF66 można bezbłędnie spojrzeć. Może to nudna czarna obudowa. Może to masywny projekt przypominający blok. A może był to brak wyrafinowania, który widzieliście od MSI przez lata testowania laptopów tej firmy. GF66 wygląda tak, jakby MSI wysłało ten egzemplarz, pakując kilka najnowszych komponentów do pokrowca na laptopa i nazywając go wystarczająco dobrym.

Wyobrażam sobie, że jest to trochę szorstkie, ale tutaj spójrz na zdjęcia z Przegląd MSI GS65 Pisałem w 2018 roku. Czy zauważyłeś najdrobniejsze szczegóły, takie jak otwory na górze klawiatury? Tego rodzaju rzeczy nie można znaleźć nigdzie w GF66.

Teraz zdaję sobie sprawę, że GP66 Leopard, który recenzowałem Na początku tego roku miał podobną konstrukcję do GF66 (na przykład brakowało otworów wentylacyjnych), ale był też znacznie bardziej dopracowany.

Z drugiej strony, GP66 i GS65 kosztują teraz setki dolarów więcej niż GF66 na moim biurku, więc to prawdopodobnie duży czynnik.

READ  Użyj tego jednoetapowego hacka, aby zapobiec deformacji pierścieni

MSI podaje wymiary GF66 jako 359 x 259 x 24,9 mm lub zaokrąglone do 14,13 x 10,2 x 0,98 cala. Jeśli chodzi o wagę, to wynosi 2,25 kilograma lub 4,96 funta. Nie jest ani szczególnie duży, ani ciężki, ale jest coś w konstrukcji GF66, co sprawia, że ​​wygląda na znacznie grubszy i cięższy niż jego wymiary.

Poza logo MSI wytłoczonym na pokrywie laptopa niewiele się dzieje pod względem brandingu.

Po otwarciu pokrywy zobaczysz 15,6-calowy ekran o rozdzielczości 144 Hz Full-HD. Ramki otaczające wyświetlacz mają takie samo podejście, jak reszta projektu – dość grube. Wzdłuż góry znajdziesz kamerę internetową 720p na środku ekranu. Kamera, która ma znaczenie dla połączenia Zoom, wykona okazjonalną pracę, ale nie będziesz chciał przesyłać strumieniowo na Twitch ani nic innego. Ale to jest normalne dla prawie wszystkich przenośnych kamer internetowych.

Powierzchnia laptopa ma pełnowymiarową, podświetlaną na czerwono klawiaturę dla jednego obszaru. Było wystarczająco dużo miejsca, aby MSI nacisnęło małą klawiaturę numeryczną po prawej stronie klawiatury. Touchpad jest wyśrodkowany z klawiaturą, nie licząc klawiatury numerycznej. Oznacza to, że jest poza środkiem, biorąc pod uwagę całkowitą szerokość mieszkania.

MSI uwzględniło sporo portów w GF66, miksując i dopasowując starą i nową technologię, aby zapewnić, że możesz podłączyć niektóre akcesoria i urządzenia peryferyjne. Po prawej stronie znajdziesz większość portów. Z przodu do tyłu znajduje się gniazdo audio/combo, port USB 3.2 Gen 1, port USB-C, port HDMI obsługujący 4K przy 60 Hz, a na końcu port 1 Gigabit Ethernet.

Po drugiej stronie znajdziesz dwa porty USB typu A. Standardowy port USB 2.0 i drugi port USB 3.1 Gen 1. Jest też port ładowania, który opiera się na złączu beczkowym i ładuje laptopa za pomocą zasilacza 180W.

Otwory cyrkulacji powietrza i chłodzenia znajdują się na lewej krawędzi dachu, wokół tylnej części obudowy i na dole.

Myślę, że dałem jasno do zrozumienia, że ​​nie jestem wielkim fanem projektu GF66 i popieram to. To podstawowy projekt, który sprawia, że ​​chcę mieć więcej charakteru lub koloru.

MSI Katana GF66 – Wydajność i gry

Wewnątrz obudowy GF66 znajduje się procesor Intel Core i7-11800H 11. generacji, procesor graficzny Nvidia GeForce RTX 3060 do laptopa, 16 GB pamięci 3200 MHz i 1 TB SSD. To wszystko zasila wyświetlacz 1080p 144 Hz i wykonuje dobrą robotę.

Podobnie jak w przypadku GP66 Leopard, mogłem zerknąć, jak MSI dostosowuje ilość mocy, jaką może wykorzystać GPU GF66. Jest ustawiony na 85 watów, podczas gdy GP66 Leopard i RTX 3070 mają 130 watów. Istnieje ogromna różnica nie tylko między tymi dwoma procesorami graficznymi, ale także między ilością energii, którą MSI pozwala im zużywać w celu uzyskania wydajności.

READ  Jak Wielka Brytania straciła koronę autostrady na rzecz Polski

Oto spojrzenie na benchmarki porównujące GF66 z Acer Predator Triton 300 SE i Asus TUF Dash F15:

Jak widać, GF66 przewyższał oba porównania w prawie każdym teście, z wyjątkiem niewielkiej przewagi Predatora Triton 300 SE w teście 3DMark Night Raid.

Doświadczenia ze świata rzeczywistego wygenerowały podobne doświadczenie. Do codziennego użytku, takiego jak przeglądanie sieci w Edge, praca w Dokumentach Google, przesyłanie strumieniowe Twitch lub Spotify i robienie zakupów na Amazon.

Prawdę mówiąc, granie na GF66 było solidnym doświadczeniem. Podczas grania w gry takie jak Knockout City, Need For Speed ​​Remastered czy Battlefield V widziałem, jak GF66 korzysta z gamy wydajności.

W Need for Speed, grze, która powinna z łatwością osiągnąć 60 klatek na sekundę, ze średnią bliższą 52. Czasami mniej, w zależności od tego, jak często mój samochód się psuje.

W Knockout City widziałem średnio 104 fps. Czasami liczba klatek na sekundę była ustalona na 144 kl./s, co zwiększa częstotliwość odświeżania ekranu – bardziej zgodne z tym, czego przyzwyczaiłem się oczekiwać od GF66.

Większość czasu spędziłem w Battlefield V, testując różne ustawienia graficzne, a nawet przeskakując między trybami wydajności oferowanymi przez MSI.

Z Battlefield V ustawionym na Max Fidelity, mieszankę średnich i wysokich ustawień, GF66 osiąga średnią 100 klatek na sekundę z włączonym trybem wydajności w aplikacji MSI Center.

Po ustawieniu gry na Ultra wydajność spadła do 79 fps. Jeśli ustawisz ustawienie wydajności GF66 na Balanced. Liczba klatek na sekundę wzrosła o dodatkowe 10%, spadając do 71 kl./s.

Żadna z tych liczb nie zbliża się do szybkości podkręcania GF66, ale nie ma się czym martwić. Nie zauważyłem żadnych rozdarć, czkawek ani żadnych innych problemów z wydajnością, które sprawiły, że GF66 była nudną grą.

Jeśli miałbym jakieś narzekania na granie na GF66, to w trybie wydajności wentylatory byłyby naprawdę głośne. Na pewno będziesz potrzebować słuchawek lub możesz wziąć strzał FPS i obniżyć go, aby go zrównoważyć, jeśli chcesz grać i rozmawiać ze swoim partnerem lub współlokatorem. Wentylatory w trybie zbalansowanym były bardzo ciche.

Jeśli chodzi o ekran, to wygląda w porządku. Nasycenie kolorów jest na nim dość stonowane, a gry nie wyglądają tak ostro, jak wiem, że mogą i powinny.

READ  Lord i Miller dodają magicznego akcentu do 48 Hours In Vegas Dennisa Rodmana

1 TB pamięci wewnętrznej to dobry punkt wyjścia dla tego laptopa — to więcej niż wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie niektórych adresów AAA i plików osobistych.

MSI Katana GF66 — Żywotność baterii

Kiedy na moim biurku ląduje laptop do gier, który jest prawdziwym laptopem do gier, a nie jedną z tych ultrasmukłych przenośnych list życzeń, próbuję zgadnąć, czy producent nadał priorytet żywotności baterii nad wydajnością, czy na odwrót. W przypadku GF66 założyłem, że będzie to żywotność baterii.

Jednak po uruchomieniu testu porównawczego baterii PCMark 10 wyniki odzwierciedlają kombinację tych dwóch. Występ był dobry, ale nie świetny. A bateria przyjęła to samo podejście – dobre, nie świetne, z ostatecznym czasem 3 godzin 12 minut. To wystarczy, aby obejrzeć bardzo długi film, jednak o połowę krócej przetrwał Acer Predator Triton 300 SE, a trzeci czas TUF Dash F15.

MSI Katana GF66 – Oprogramowanie

Nie ma zbyt wiele dodatkowego oprogramowania zainstalowanego na GF66 po wyjęciu z pudełka. Oczywiście istnieje podstawowe oprogramowanie Norton Security, które rutynowo wyświetla monity o różne rzeczy. Jest też MSI Center, aplikacja, której możesz użyć do zmiany ustawień wydajności GF66, monitorowania systemu i aktualnego poziomu wykorzystania zasobów, a także do kontaktu z pomocą techniczną MSI, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy.

MSI Center to narzędzie, którego używasz do zmiany dowolnego oświetlenia RGB, jeśli masz laptopa MSI z oświetleniem wielostrefowym lub na klawisz. Niestety GF66 ma jednostrefowe podświetlenie w kolorze czerwonym.

Poza tymi dwiema aplikacjami są standardowe wstępnie zainstalowane aplikacje, gry i skróty dla systemu Windows 10.

MSI GF66 to przyzwoity laptop do gier o przyzwoitej wydajności. Jest niedrogi, ale przewyższa go inne laptopy do gier w tej samej cenie lub niższej. Warto się nad tym zastanowić, ale nie spodziewaj się, że z tym wybuchnie.