Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rezerwa Federalna dokonuje największej podwyżki stóp od 2000 r.

Rezerwa Federalna dokonuje największej podwyżki stóp od 2000 r.

Robotnicy budowlani przekazują drewniane deski kolegom na górze podczas budowy nowych mieszkań w Monterey Park w Kalifornii. Inflacja w Stanach Zjednoczonych stała się głównym problemem po tym, jak największa gospodarka świata odnotowała roczny wzrost cen konsumpcyjnych o 8,5 procent w ciągu 12 miesięcy poprzedzających marzec – największy skok od grudnia 1981 r. Zdjęcie: AFP / FILE

„>

Robotnicy budowlani przekazują drewniane deski kolegom na górze podczas budowy nowych mieszkań w Monterey Park w Kalifornii. Inflacja w Stanach Zjednoczonych stała się głównym problemem po tym, jak największa gospodarka świata odnotowała roczny wzrost cen konsumpcyjnych o 8,5 procent w ciągu 12 miesięcy poprzedzających marzec – największy skok od grudnia 1981 r. Zdjęcie: AFP / FILE

Rezerwa Federalna ogłosiła największą podwyżkę stóp procentowych od 2000 r., o pół punktu procentowego, ponieważ stara się stłumić gwałtownie rosnącą inflację w USA.

Przy inflacji na najwyższym poziomie od czterech dekad, prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, wysłał bezpośrednią wiadomość do Amerykanów, wyrażając zaniepokojenie bólem spowodowanym wzrostem cen i zobowiązując się do wykorzystania wszystkich dostępnych narzędzi, aby je obniżyć.

Powiedział jednak dziennikarzom, że jest przekonany, że gospodarka jest wystarczająco silna, aby wytrzymać podwyżki stóp procentowych bez popadania w recesję.

Po wzroście o ćwierć punktu w marcu, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) amerykańskiego banku centralnego podniósł referencyjną stopę procentową powyżej 0,75 procent, ponieważ chłodzi to gospodarkę, i podkreślił, że dalsze podwyżki „byłyby właściwe”.

READ  Minister klimatu Polski powiedział, że Rosja musi zapłacić Ukrainie reparacje wojenne

Wzrost podniesie koszty wszystkich rodzajów kredytów, od kredytów hipotecznych, przez karty kredytowe, po kredyty samochodowe, zmniejszając popyt i aktywność gospodarczą.

Inflacja stała się głównym problemem po tym, jak największa gospodarka świata odnotowała roczny wzrost cen konsumpcyjnych o 8,5% w ciągu 12 miesięcy do marca – największy skok od grudnia 1981 roku.

Decydenci polityczni nadal wierzą, że inflacja stopniowo powróci do 2-procentowego celu Fed w miarę wzrostu kosztów finansowania zewnętrznego, ale w oświadczeniu wydanym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Federalny Komitet Otwartego Rynku stwierdził, że będzie „bardzo zainteresować się ryzykiem inflacyjnym”. ”.

W niezwykłym posunięciu Powell otworzył swoją konferencję prasową, przemawiając do narodu amerykańskiego.

„Inflacja jest bardzo wysoka. Rozumiemy trudności, jakie powoduje” – powiedział, zobowiązując się do wykorzystania wszelkich dostępnych narzędzi, aby „pilnie ją zredukować”.

Przyznał, że wyższe stopy procentowe również niosą ze sobą część bólu, ale „wszystkim byłoby lepiej, gdybyśmy mogli wykonać zadanie. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej”.

Aby osiągnąć ten cel, powiedział, „dodatkowe podwyżki o 50 punktów bazowych powinny być na stole w ciągu najbliższych dwóch spotkań”, jednak nie uwzględniono ostrzejszego wzrostu o trzy czwarte punktu.

Celem Fed jest zaprojektowanie „miękkiego lądowania”, ograniczając inflację przy jednoczesnym uniknięciu spadku aktywności gospodarczej, a Powell powiedział, że wynik jest prawdopodobny.

„To silna gospodarka i nic w niej nie wskazuje, że jest bliska lub podatna na recesję” – powiedział.

Jednak w sytuacji, gdy pandemiczne blokady w Chinach pogłębiają globalny kryzys podaży, a wojna na Ukrainie pchająca ceny surowców w górę, analitycy obawiają się, że czynniki pozostające poza kontrolą banku centralnego mogą podważyć ten cel, prawdopodobnie pchając amerykańską gospodarkę w recesję.

FOMC uznał „wysoce niepewny” wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zachodnich sankcji na Moskwę, które „tworzą dodatkową presję zwyżkową na inflację i prawdopodobnie wpłyną na aktywność gospodarczą”.

READ  Umowa została podpisana z Cordiant Digital Infrastructure Limited na zakup Emitel

Ponadto w oświadczeniu stwierdzono, że blokady Covid w Chinach „prawdopodobnie zaostrzą zakłócenia łańcucha dostaw”.

Chociaż skurczył się w pierwszym kwartale, Powell powiedział, że gospodarka jest na tyle zdrowa, aby wytrzymać wyższe stopy i odnotowała silny wzrost liczby miejsc pracy oraz wysokie wydatki gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Jednak bankierzy centralni nie mogą znaleźć rozwiązania problemu niedoboru siły roboczej, który stanowi wyzwanie dla firm i budzi obawy przed spiralą płac i cen, gdy pracownicy domagają się wyższych wynagrodzeń i podwyżek cen paliw.

Powell bagatelizował te obawy, mówiąc, że część inflacji wynika z szoków cenowych, podczas gdy polityka Fed może pomóc w rozwiązaniu problemu „nierównowagi” na rynku pracy.

W środę firma ADP świadcząca usługi płacowe poinformowała, że ​​pracodawcy z sektora prywatnego zatrudnili w kwietniu 247 tys. osoba ubiegająca się o.

FOMC powiedział również, że zacznie zmniejszać swoje ogromne zapasy obligacji od 1 czerwca, zaczynając od tempa 47,5 miliarda dolarów miesięcznie, a następnie podwajając się trzy miesiące później, w celu usunięcia bodźców z gospodarki.

Decyzja była powszechnie oczekiwana i wielu ekonomistów uważa, że ​​FOMC ponownie podniesie stopy procentowe o pół punktu w czerwcu, chociaż Ian Shepherdson z Pantheon Economics powiedział: „W takim razie uważamy, że wszystkie zakłady są przegrane, biorąc pod uwagę możliwość gwałtownego i trwałego wzrostu inflacji , wyraźny spadek produkcji i załamanie aktywności na rynku mieszkaniowym”.

Giełdy cieszyły się z ruchu Fed, zamykając się gwałtownie w górę, z dużymi wzrostami na wrażliwych na stopy procentowe akcjach technologicznych.