Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Reżyser dramatu imigracyjnego potępiony przez przywódców prawicy w związku z premierą filmu w Polsce

Reżyser dramatu imigracyjnego potępiony przez przywódców prawicy w związku z premierą filmu w Polsce

WARSZAWA, Polska — Prawicowi przywódcy polscy potępili nowy film fabularny Agnieszki Holland podczas jego piątkowej premiery w kraju, oskarżając dzieło o zszarganie reputacji Polski poprzez badanie kryzysu migracyjnego wzdłuż granicy z Białorusią.

Na początku tego miesiąca film „Zielone granice” zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Przedstawiciele polskiego rządu od tygodni ostro krytykowali film, chociaż większość przyznała, że ​​go nie oglądała.

Film jest wstrząsającą eksploracją ludzkiego cierpienia na zalesionym i bagnistym pograniczu między Białorusią a Polską, a jego fikcyjnymi bohaterami są polscy funkcjonariusze bezpieczeństwa, którzy maltretują migrantów z Bliskiego Wschodu.

Hollande urodził się w Polsce i tam pracował w filmach, ale obecnie mieszka we Francji.

W nietypowy sposób Jarosław Kaczyński, najpotężniejszy polski polityk, zwołał w piątek konferencję prasową, na której potępił film. Oznajmił, że polską straż graniczną, wojsko i policję przedstawiono „haniebnie”.

Polscy urzędnicy twierdzą, że pracownicy bezpieczeństwa ryzykowali życie, aby chronić Polskę przed napływem migracyjnym, który ich zdaniem został zainicjowany przez białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę i prezydenta Rosji Władimira Putina. Kaczyński oskarżył Holandię o wspieranie rzekomego planu Putina.

Oskarżył także Holandię o „oikofobię”, czyli niechęć do ojczyzny, i określił film jako „po prostu haniebny, odrażający i odrażający”.

Holland przekonuje, że film nie stanowi zbiorowej oceny Wojska Polskiego ani sił regularnych i nie ma na celu zniesławienia Polski.

Hollande i Wirzechosławski oświadczyli także, że fragmenty filmu zostały skradzione, zmienione i wyemitowane przez niektóre media w celu wywołania zniekształconego wrażenia na temat filmu, oraz że sprzeciwili się manipulacji.

READ  Jack nigdy by mi tego nie zrobił.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro porównał „zieloną granicę” do nazistowskiej propagandy.

Prezydent Andrzej Duda nawiązał w czwartek do tematu nazizmu, mówiąc, że niektórzy funkcjonariusze straży granicznej podkreślają swoją odmowę obejrzenia filmu, używając sformułowania z czasów II wojny światowej: „W kinie siedzą tylko świnie”. Wyrażenie to odnosi się do osób, które w czasie okupacji hitlerowskiej w Polsce chodziły do ​​kin, aby oglądać nazistowską propagandę.

Holandia zagroziła pozwaniem Ziobry. Jej ojciec był Żydem, a oboje rodzice zginęli w Holokauście. Jej matka była katoliczką i brała udział w polskim ruchu oporu przeciwko okupacji hitlerowskiej.

Stwierdziła, że ​​porównanie do propagandy nazistowskiej jest obraźliwe ze względu na cierpienia Polski podczas okupacji podczas II wojny światowej oraz ze względu na jej pochodzenie rodzinne.

Hollande stwierdziła, że ​​miała wrażenie, że jest świadkiem „skoordynowanej kampanii nienawiści i podżegania”, co przypomniało jej rok 1968, kiedy polski reżim komunistyczny rozpoczął kampanię antysemicką, obejmującą tłumienie wolności artystycznej.

„Przypomina mi to również makkartyzm i czasy stalinowskie. I jest to bardzo niebezpieczne”. Opowiedziała w komentarzu dziennikowi „Rzeczpospolita”.

Jak podaje radio TOK FM, gdy film trafił do kin, grupa uczestników zamieszek i lokalny polityk próbowali zakłócić projekcję we wschodnim Białymstoku, do której uczęszczał Holland.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało w tym tygodniu, że zwróciło się do kin studyjnych w Polsce, które otrzymują wsparcie państwa, o pokazanie przed seansami filmu „Zielone granice” klipu promującego straż graniczną, aby przeciwdziałać temu, co wiceminister spraw wewnętrznych określił jako „kłamstwa i wypaczenia”. Polskie media podały, że część odmówiła.

READ  Recenzja MSI Katana GF66

Choć bohaterowie są fikcyjni, film opowiada historię kryzysu, który szalał na granicy polsko-białoruskiej od ponad dwóch lat, kiedy migranci z Bliskiego Wschodu i Afryki próbowali przedostać się do Unii Europejskiej bez pozwolenia.

Polscy strażnicy graniczni zawracali migrantów przez granicę na Białoruś lub umieszczali ich w zamkniętych ośrodkach detencyjnych, a część z nich zginęła w lasach i na bagnach. Polska zbudowała także wysoki stalowy mur, aby ich powstrzymać.

Film skupia się na historiach syryjskiej rodziny, polskiego funkcjonariusza straży granicznej i polskich działaczy pragnących pomóc uchodźcom.

Urzędnicy Unii Europejskiej oskarżyli Białoruś, sojusznika Rosji, o wywołanie kryzysu granicznego w akcie „wojny hybrydowej” poprzez zachęcanie migrantów z Bliskiego Wschodu i innych krajów do korzystania z granicy z Polską w celu przedostania się do Unii Europejskiej.

W czwartek Gildia Reżyserów Amerykańskich dołączyła do innych grup branży filmowej, publicznie broniąc Holandii, twierdząc, że gildia „broni ekspresji twórczej poprzez sztukę filmową i potępia niedawne ataki” na nią.