Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Reżyser Edward Berger: cisza na froncie zachodnim powinna być „brutalna”

Niedługo po tym, jak Erich Maria Remarque opublikował swoją antywojenną powieść All Quiet on the Western Front, amerykańska adaptacja filmowa zdobyła Oscara dla najlepszego filmu.

W 1979 roku miała miejsce kolejna ekranizacja, tym razem dwuipółgodzinny film wyprodukowany dla telewizji w amerykańskiej sieci CBS.

W ciągu prawie 100 lat, odkąd Remarque napisał fikcyjną historię niemieckiego żołnierza Paula Baumera, opowieść o okrucieństwie wojny i utracie niewinności, nie ukazała się żadna niemiecka wersja.

Reżyser Edward Berger chciał to zmienić. Chciał zrobić film, w którym nie będzie bohaterów, tylko brzydkie, bezsensowne śmierci.

„Nie można opowiedzieć historii bohatera” – powiedział news.com.au. Jak mogłeś?Niemcy mają haniebną i pełną poczucia winy historię wojenną.

„To, co się dzieje, to po prostu kolejna utrata życia, bez względu na to, po której jesteś stronie. Powiedzmy, że w amerykańskim filmie wojennym możesz zabić wroga i to dobrze. Ale w niemieckim filmie wojennym to oczywiście może” tak nie powinno być i nie powinno być w żadnym filmie wojennym.

Ale Niemcy odziedziczyli tylko wielkie poczucie wstydu i winy, poczucie odpowiedzialności za historię. Podczas gdy Amerykanie czy Brytyjczycy mogą patrzeć na wojnę, na ten fragment historii, z pewnym poczuciem honoru i dumy. to jest różnica”.

Burgery Na zachodzie bez zmian jest pozbawionym sentymentów, pozbawionym emocji obrazem czystej brutalności I wojny światowej. To obszerna, epicka i bardzo osobista historia.

Śledzi podróż Paula, 17-letniego chłopca, który zostaje porwany przez nacjonalistyczny zapał fałszywych obietnic chwały i zwycięstwa, tylko po to, by zostać zepchniętym do okopów przez morderczą rzeczywistość. Każde młode ciało można odrzucić, wykorzystać do prowadzenia wojny, której nikt nie rozumie, i walki o arbitralne i przestarzałe ideały.

Film Bergera, z oszałamiającymi zdjęciami Jamesa Frienda, nie stroni od chaotycznego początku.

READ  Fundacja Phoenix jest głównym bohaterem Festiwalu Muzycznego Wanganui z okazji pięknego dnia

„Taki film wojenny musi być brutalny” – powiedział reżyser. „To musi być fizyczne i fizyczne. Chcieliśmy zrobić osobisty film, który naprawdę postawi cię w sytuacji Paula. Wspomniałem wcześniej, że jest pozbawiony emocji. Taki jest styl książki i było to dla mnie bardzo ważne, ponieważ opisuje rzeczy bez naprawdę osądzając je lub komentując. Pozwala ci to wczuć się w to, jak się czujesz”.

Gdyby to nie było tak brutalne, czułbym się jak hype. Musisz się trząść”.

Na zachodzie bez zmian Pojawił się na Netflix pod koniec października bez większych fanfar – ani żadnych fanfar. Ale potem wybuchł na wielką skalę, kiedy zaczęła pojawiać się w obiegu nagród jako zawodniczka w nieanglojęzycznych / międzynarodowych kategoriach fabularnych.

To, czego wielu się nie spodziewało, to ogromny sukces filmu na dwóch najważniejszych ceremoniach rozdania nagród, BAFTA i Oscarów. Ogólnie nominowany w wielu kategoriach, co świadczy o głębokim szacunku dla Bergera i pracy jego zespołu.

Na BAFTA zdobył siedem piorunów, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera dla Bergera. Na rozdaniu Oscarów był nominowany do dziewięciu nagród, w tym pierwszej. Powszechnie oczekuje się, że wygra międzynarodowy film fabularny, a pytanie brzmi, ile jeszcze odbierze po drodze.

Kiedy Berger natrafił na angielski tekst i przepisywał go z perspektywy niemieckiej, zawierał on już dodatkowy element, którego nie było w książce Remarque’a.

Film poświęca wątek poboczny misji polityka Matthiasa Erzbergera, mającej na celu zakończenie wojny i wynegocjowanie zawieszenia broni z mocarstwami sprzymierzonymi.

„Pomyślałem, że to ważne, aby to zbudować, ponieważ tak bardzo kontrastuje z okopami” — wyjaśnił Berger. Erzberger był używany jako wojsko. Został tam wysłany, aby negocjować pokój [the military] Za bardzo bali się iść, bo myśleli, że zostaną oskarżeni o przegraną wojnę.

READ  Książę William i Harry przygotowują się do ostatecznej rozgrywki w USA, gdy Sussex Netflix emituje

Wysłali go więc, a później zwalili na niego winę. Twierdzili, że politycy dźgnęli ich w plecy i wygraliby wojnę, co oczywiście było bzdurą”.

Erzberger został zamordowany przez nacjonalistów dwa lata po rozpoczęciu wojny, przez ekstremistów pod wpływem fałszywej narracji, która ostatecznie dała początek nazistom.

Włączenie tej historii było ważne, ponieważ rzuca światło na wojnę, która jeszcze się nie wydarzyła. Nie skończyło się na I wojnie światowej. Można by pomyśleć, że wyciągnęliśmy lekcję z rozpoczęcia tej wojny w 1914 roku, ale 20 lat później rozpoczęli kolejną.

„To było dla mnie szalone i nie mogę teraz zignorować tego faktu”.

a teraz nierozerwalnie związany z artystyczną misją Bergera.

Kiedy Na zachodzie bez zmian W ubiegłym roku wiele rozmów na ten temat dotyczyło oczywiście porównań do rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Berger był w fazie przedprodukcyjnej filmu w 2020 roku i nakręcił go w 2021 roku, przed konfliktem na Ukrainie, ale to, co się tam dzieje, jest częścią większej fali, która przetacza się przez świat.

„Chcieliśmy zrobić film o rosnącym poczuciu nacjonalizmu, patriotyzmu i izolacjonizmu, które istnieje na całym świecie – w Ameryce, w Anglii z Brexitem, na Węgrzech z prawicową partią w rządzie i w Niemczech z częścią głosował na urząd.

Partie te miały język, o którym myślałem, że zniknął ze świata. To mnie martwi. Nie czułem się tak różny od tego, co czytałem sto lat temu w podręcznikach historii.

„Czułem więc, że jest to bardzo odpowiedni film do zrobienia”.

Cały spokój na froncie zachodnim jest teraz przesyłany strumieniowo w serwisie Netflix

Przeczytaj powiązane tematy:Netflixa