Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rocket Lab wystrzelił satelitę CAPSTONE NASA w misję eksploracyjną na stację kosmiczną na powierzchni Księżyca

Rocket Lab wystrzelił satelitę CAPSTONE NASA w misję eksploracyjną na stację kosmiczną na powierzchni Księżyca

Misja NASA CAPSTONE, która wyznaczy nową orbitę wokół Księżyca i która, miejmy nadzieję, zostanie wykorzystana w przyszłej załogowej stacji kosmicznej, jest w toku po udanym wystrzeleniu we wtorek rano. Pojazd nośny Electron firmy Rocket Lab dostarczył satelitę CAPSTONE, mniej więcej wielkości dużej kuchenki mikrofalowej, na orbitę okołoziemską w celu pierwszego etapu jego podróży na Księżyc.

Rakieta Electron wystartowała z obiektu startowego Rocket Lab w Nowej Zelandii o 5:55 czasu wschodniego, wyznaczając 27. lot pojazdu startowego i pierwszy w historii z Księżycem jako zamierzonym celem. Satelita pozostanie na niskiej orbicie okołoziemskiej przez około sześć dni, przymocowany do specjalnie zaprojektowanego górnego stopnia Photon stworzonego przez Rocket Lab na potrzeby tej misji, po czym foton uruchomi swoje silniki po raz ostatni, aby opuścić orbitę okołoziemską na ścieżce w kierunku głębokiego spację, a następnie zwolnij CAPSTONE, aby kontynuować Podróż na Księżyc za około trzy miesiące.

The CEL MISJI CAPSTONE jest wykorzystanie małego satelity do przetestowania nowej orbity wokół Księżyca – eliptycznej trajektorii, która zapewni orbitę wystarczająco stabilną, aby utrzymać stałą bazę operacyjną dla lotów na powierzchnię Księżyca w Gateway, planowanej przez NASA księżycowej stacji kosmicznej, ale także zapewni dobry punkt wyjścia do głębszej eksploracji przestrzeni w jej najdalszym punkcie. Księżycowa Brama jest kluczowym elementem programu Artemis NASA, który przywróci ludzkich astronautów na powierzchnię Księżyca.

To pierwsza misja kosmiczna Rocket Lab, ale nie ostatnia – firma dąży do tego Dwie orbitujące statki kosmiczne również na Marsa Również na misję naukową w imieniu NASA.

READ  Nowa mapa ujawnia 25 000 supermasywnych czarnych dziur na nocnym niebie Nowości