Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosja uwalnia amerykańską piechotę morską przetrzymywaną przez 9 miesięcy

Był jednym z kilku Amerykanów, których władze USA próbowały uwolnić.

Waszyngton:

Bill Richardson, negocjator i były polityk USA, ogłosił w czwartek, że Rosja uwolniła amerykańskiego żołnierza piechoty morskiej, który był przetrzymywany w obwodzie kaliningradzkim przez dziewięć miesięcy.

Taylor Dudley jest przetrzymywany od kwietnia 2022 roku i jest jednym z kilku Amerykanów, których Richardson i władze USA próbowały uwolnić.

Według CNN, 35-letni Dudley przyjechał z Polski, gdzie brał udział w festiwalu muzycznym w Kaliningradzie, mieście między Polską a Litwą.

„Pomimo obecnej sytuacji między naszymi dwoma krajami, niezwykłe jest to, że rosyjskie władze postąpiły słusznie, uwalniając dziś Taylora” – powiedział Richardson w oświadczeniu.

Miesiąc po tym, jak Waszyngton zamienił uwięzionego rosyjskiego handlarza bronią Viktora Botta na amerykańską gwiazdę koszykówki Brittney Griner, Stany Zjednoczone powiedziały, że został niesłusznie zatrzymany i osadzony w więzieniu za posiadanie nabojów do e-papierosów z olejem z konopi indyjskich.

W przypadku Dudleya rządy USA i Rosji nie nagłaśniały jego zatrzymania, a Waszyngton nie twierdził, że został zatrzymany niesłusznie.

Richardson nie wspomniał o żadnych zmianach związanych z jego zwolnieniem.

Powiedział, że zespół z Centrum Richardsona, który pomógł uwolnić przetrzymywanych Amerykanów z kilku krajów, odwiedził Moskwę kilka razy w ciągu ostatniego roku w sprawie Dudleya.

„Negocjacje i prace mające na celu zapewnienie powrotu Taylora zostały przeprowadzone inteligentnie, z zaangażowaniem zarówno w Moskwie, jak i Kaliningradzie oraz przy pełnym wsparciu rodziny Taylora w Stanach Zjednoczonych” – czytamy w oświadczeniu.

„Chociaż świętujemy bezpieczne przybycie Taylora, jesteśmy głęboko zaniepokojeni Paulem Whelanem i jesteśmy zobowiązani do kontynuowania pracy na rzecz jego bezpiecznego powrotu” – powiedział Richardson.

Whelan to były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, który został aresztowany w Moskwie w 2018 roku i oskarżony o szpiegostwo.

Stany Zjednoczone zażądały jego uwolnienia jako prywatnego obywatela odwiedzającego Moskwę w osobistych sprawach.

Został skazany na 16 lat w rosyjskim więzieniu w 2020 roku.

READ  Francja oferuje Polsce energetykę jądrową: nowa energetyka jądrowa

Amerykańskie wysiłki na rzecz wynegocjowania jego wolności w ramach umowy Grinera nie powiodły się po tym, jak Moskwa zażądała uwolnienia byłego oficera rosyjskiego wywiadu, który przebywał w więzieniu w Niemczech za zabójstwo antymoskiewskiego Czeczena w 2019 roku w Berlinie.

(Poza nagłówkiem ta historia nie była edytowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego).

Polecane wideo dnia

„Substandard”: WHO ostrzega Uzbekistan przed użyciem 2 indyjskich syropów