Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rosnący niedobór nauczycieli w Polsce i na Węgrzech

Warszawa, Polska (AP) – Ewa Jawska jest nauczycielką od 2008 roku i uwielbia pracę z młodzieżą. Ale niska płaca sprawia, że ​​jest sfrustrowana. Czasami musi nawet kupować własne materiały dydaktyczne i odradza się jej wykorzystywanie szkół przez rząd do promowania konserwatywnych idei, które uważa za zacofane.

Jak wielu innych polskich nauczycieli rozważa zmianę zawodu.

– Wciąż mam nadzieję, że sytuacja może się zmienić – powiedział 44-latek, który pracuje jako nauczyciel w liceum w Warszawie. „Ale niestety sytuacja zmienia się na gorsze, więc tylko czas pokaże, czy ten rok będzie moim ostatnim”.

Problemy nasilają się w polskich szkołach, gdzie niedobór nauczycieli jest coraz większy, a wielu nauczycieli i rodziców obawia się wykorzystywania systemu edukacji do indoktrynacji młodych ludzi do konserwatywnej, nacjonalistycznej wizji partii rządzącej.

Tak samo jest na Węgrzech. Ubrani na czarno nauczyciele w Budapeszcie nosili czarne parasole, aby zaprotestować przeciwko stagnacji płac i dużemu obciążeniu pracą w pierwszy dzień szkoły w czwartek. Związek nauczycieli PSZ powiedział, że młodzi nauczyciele otrzymywali „obraźliwe” miesięczne stypendium po opodatkowaniu w wysokości zaledwie 500 euro (dolarów), co skłoniło wielu do odejścia.

Tysiące osób solidarnie z nauczycielami demonstrowało w piątek w Budapeszcie, wyrażając pogląd, że niskie wynagrodzenie nauczycieli ma związek z autorytarnym podejściem rządu premiera Viktora Orbana.