Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rozmowy o zawieszeniu broni utknęły w impasie, gdy Netanjahu staje w obliczu narastających protestów

Rozmowy o zawieszeniu broni utknęły w impasie, gdy Netanjahu staje w obliczu narastających protestów

W sobotę (niedziela czasu wschodniego) członkowie rodzin izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas stawiły czoła zimowym burzom. To już druga noc protestów od czasu fiaska negocjacji w sprawie zawieszenia broni w tym tygodniu, za co rodziny obwiniają premiera Benjamina Netanjahu.

Tysiące ludzi zebrało się przed kwaterą główną izraelskiego wojska, skandując: „Teraz!” Teraz! Teraz!” W czwartek protestujący zablokowali główną drogę w centrum Tel Awiwu; grupa członków rodziny zakładników skuła ich kajdankami i zamknęła bramy podczas posiedzenia gabinetu wojennego.

Obywatele blokują autostradę podczas protestu, żądając uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez działaczy Hamasu w Strefie Gazy.

Niektórzy odpalili kolorowe bomby dymne i nieśli plakaty przedstawiające syna Netanjahu, Yaira, jako zakładnika z legendą: „Jak mogłoby być inaczej?”

W piątek (sobota czasu AEST) demonstranci wystrzelili w powietrze rakiety i zażądali ustąpienia Netanjahu. Policja i ciężarówki zablokowały im drogę. Protestujący obwiniają premiera za błędy w zakresie bezpieczeństwa, które doprowadziły do ​​ataku Hamasu na społeczności izraelskie 7 października – kiedy tutejsze władze twierdzą, że bojownicy zabili 1200 osób – a także za to, jak od tego czasu prowadził wojnę w Gazie i zakładników.

„Netanjahu musi wyjechać, w przeciwnym razie nigdy nie będziemy w stanie odesłać zakładników do ich ojczyzny” – powiedziała Karen Peltz, producentka filmowa w Tel Awiwie. Powiedziała, że ​​protesty zaczynają przybierać na sile, ale nie były tak duże i tak gwałtowne, jak antyrządowe demonstracje, które wstrząsały Izraelem od miesięcy w zeszłym roku.

Obrońcy praw człowieka ostrzegają, że kończy się czas dla zakładników przetrzymywanych w Gazie przez 19 tygodni. Byli wściekli, gdy w środę Netanjahu wycofał izraelski zespół z negocjacji o zawieszeniu broni w Kairze.

Premier powiedział, że dalsze rozmowy są bezcelowe, dopóki Hamas nie odrzuci „fałszywych żądań”, aby Izrael wycofał się z Gazy i uwolnił tysiące Palestyńczyków przetrzymywanych w ramach jakiejkolwiek umowy o zakładnikach.

READ  Co najmniej 12 osób zginęło, a 15 zostało rannych w panice w świątyni religijnej w indyjskim Kaszmirze

Spotkanie w Kairze, w którym uczestniczyli szef Mossadu David Barnea, dyrektor CIA William Burns i wyżsi rangą przywódcy Hamasu spoza Gazy, odbyło się po doniesieniach o postępie rozmów paryskich. Nadzieja wzrosła wśród rodzin pozostałych zakładników, z których część była w podeszłym wieku lub była ranna.

Izrael szacuje, że zginęło ponad dwudziestu zakładników. Urzędnicy uczynili zwrot szczątków częścią negocjacji.

Pod naciskiem prawicowych członków swojej wąskiej większości rządzącej, aby kontynuowali atak na Gazę, Netanjahu nakazał swojemu zespołowi opuścić Egipt, wbrew nie tylko żądaniom rodzin zakładników, ale także rosnącemu międzynarodowemu oburzeniu w związku ze wzrostem liczby ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej w Gaza. Gaza. Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w ciągu trzech miesięcy wojny zginęło ponad 28 000 mieszkańców Gazy.

Dyplomaci poinformowali, że negocjacje, w których pośredniczą Egipt, Katar i Stany Zjednoczone, trwają. Jeden z Izraelczyków zaznajomiony z tą dyskusją powiedział, że publiczne oświadczenia Netanjahu nie oznaczają, że uniemożliwiał on izraelskim negocjatorom komunikację za kulisami. „Nadal rozmawiają” – powiedziała osoba, która wypowiadała się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie była upoważniona do komentowania.

Ale grupy zakładników zareagowały gniewnie. Powiedzieli, że Netanjahu przedkłada przede wszystkim uspokojenie swojej prawicowej bazy politycznej nad osiągnięcie porozumienia.

Największa grupa rodzinna oświadczyła w oświadczeniu: „Jeśli inicjatywa kairska zakończy się niepowodzeniem, 134 dzieci i rodziców zostanie poświęconych i umrze”. „Nie poświęcajcie ich i nie rezygnujcie z nich ponownie”.