Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ruch w jedną stronę: dlaczego niektóre ceny benzyny zbliżają się do 2 USD za litr | Wiadomości z Australii

Stacje paliw są nowym źródłem niepokoju publicznego, a ich czerwone neony palą dusze kierowców, którzy obawiają się, jak bardzo wpłynie na nich kolejne tankowanie.

Ceny benzyny zaczynają ponownie pojawiać się jako centrum polityczne, przy czym w niektórych kategoriach spodziewane są 2 dolary za litr w dużych miastach.

To prawdziwa okazja, gdy zbliża się letni sezon jazdy, a chęć założenia blokady w lusterku wstecznym dodaje uroku szerokiej i otwartej podwójnej drodze.

Oto, co możesz chcieć wiedzieć:

Co dzieje się z cenami?

Pamiętacie czasy z zeszłego roku, kiedy ceny benzyny wynosiły średnio 129,7 centów za litr w pięciu największych miastach?

Nie, my też nie, ponieważ albo byliśmy zamknięci, albo martwiliśmy się, że możemy wpaść w zasadzkę Covida.

Ale w takich cenach można się pochwalić, że benzyna realnie (po usunięciu inflacji) była najtańsza od 22 lat, Według Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów. (Wskazówka: kiedy Dean Holden dominował na drogach.)

Ach, nostalgia.

Od tego czasu jest to głównie ruch jednokierunkowy. Jak na przykład Australijskie Biuro Statystyczne poinformowało nas o tym na początku tego miesiącaŚrednia dzienna maksymalna cena benzyny bezołowiowej osiągnęła rekordowy poziom 1,65 USD za litr we wrześniu, pomagając podnieść szerszy wskaźnik inflacji konsumenckiej.

Co napędzało wzrost?

Jeśli chodzi o podział korzyści, impuls do wyższych cen pochodził z „wysokich światowych cen ropy w warunkach ożywienia gospodarczego i zakłóceń dostaw”.

Przyjmijmy to na razie za dobrą monetę.

Tak, australijskie ceny benzyny są powiązane z rynkami międzynarodowymi, w szczególności z normą singapurską, znaną jako Mogas 95 dla niektórych firm naftowych.

Ceny wykazywały niewielkie wahania, na przykład w krótkim okresie, kiedy kontrakty terminowe na ropę po raz pierwszy stały się ujemne w kwietniu 2020 r. W tym czasie Zleceniobiorcy musieli przez krótki czas płacić ludziom za wyjęcie paliwa z ich rąk Ponieważ popyt spadł w największych gospodarkach.

Odbicie popytu i niektóre dostawy związane z Covid spowodowały, że ceny ropy spadły ostatnio o około 75-80 USD za baryłkę, w zależności od mieszanki ropy naftowej.

To trochę nieśmiałe przed podwojeniem średniej ceny w 2020 r., więc spodziewaj się, że w koszyku pojawi się dodatkowy przepływ kosztów.

Kwestie zaopatrzenia są również kluczowe. OPEC spotyka się regularnie, aby określić poziom wydobycia wśród swoich członków kartelu, a Stany Zjednoczone i inne kraje z dnia na dzień uzgodniły koordynację uwalniania niektórych strategicznych rezerw ropy naftowej w celu wymuszenia obniżenia cen ropy.

Wypełnij koszty lokalne

Oprócz kosztów wysyłki tutaj, rząd nakłada opłatę podatkową w wysokości 43 centów za litr, indeksowaną dwa razy w roku.

Jest to podatek liniowy płacony przez wszystkich użytkowników dróg (chyba, że ​​jesteś firmą wydobywczą lub właścicielem samochodu elektrycznego – o tym drugim później).

Australijskie Stowarzyszenie Samochodowe, które reprezentuje różne grupy kierowców w stanach i terytoriach, mówi Podatki paliwowe wyniosą 11 miliardów dolarów w kasie Wspólnoty Narodów W tym roku i 49,3 miliarda dolarów w ciągu czterech lat.

AAA powiedział w tym tygodniu, że koszt transportu dla przeciętnego miejskiego gospodarstwa domowego po raz pierwszy wzrósł powyżej 400 dolarów tygodniowo. Całkowita kwota wzrosła o 401,86 USD nawet o 58 USD tygodniowo w porównaniu do 2020 roku.

Na przykład w Sydney koszt wyniósł 477,56 USD tygodniowo, podczas gdy Wagga Wagga jakoś zdołał utrzymać rachunek za transport do domu na poziomie 309,41 USD.

Różnica regionalna

Jednak zastanawiający się Waja wskazuje na wadę odpowiedzi „to tylko wolny rynek (plus podatki) w działaniu” na to, co wpływa na ceny benzyny w taki czy inny sposób.

Na przestrzeni lat Komisja ds. Zwalczania Korupcji i Odpowiedzialności wszczęła kilka dochodzeń w sprawie cen benzyny. On ona Zawiera listę efektów, w tym zmiany wartości dolara australijskiego w stosunku do dolara (ponieważ wszystkie towary są wyceniane).

Publikuje również plik Stylowa tabela cykli cen benzyny W przypadku większych miast jest aktualizowany kilka razy w tygodniu.

Wyniki sugerują jednak, że dzieje się coś innego lub że trendy cenowe będą się zmieniać bardziej sporadycznie niż ma to miejsce.

Podczas gdy czynniki międzynarodowe stanowią podstawę cen benzyny, wahania w poszczególnych stanach w ciągu tygodnia sugerują, że w grę wchodzą inne czynniki.

„Podobnie jak wiele rynków, stopień konkurencji różni się w zależności od lokalizacji, a niektóre lokalizacje mają bardziej konkurencyjne rynki niż inne” – powiedział rzecznik ACCC.

„Na konkurencję wpływa wiele czynników, w tym wielkość rynku, lokalizacja na rynku, liczba i rodzaj firm na rynku oraz strategie cenowe firm” – powiedział urzędnik. „Stopień konkurencji zmienia się w czasie”.

Nie jestem jednak pewien, czy to wyjaśnia te zmiany w każdym mieście, ani to, co tłumaczy Wagga.

Ceny mogą się znacznie różnić w zależności od głównych miast w dłuższych okresach czasu.

Idąc o krok dalej

Benzyna i inne paliwa są nietypowe, ponieważ sprzedawca jest prawnie zobowiązany do ogłaszania cen.

Już samo to prowadzi do nietypowych zachowań wśród konsumentów, które nie występują na przykład w przypadku szparagów, gdzie ceny są trudne do porównania według Richarda Dennisa, szefa ekonomii w Instytucie Australijskim.

Dennis, sam w młodości były „inżynier transportu ropy naftowej” (synergista AKA), mówi, że nierzadko zdarzało się, aby kierowca zawracał przez podwójne linie, pokonując mandaty, aby zaoszczędzić nawet centa litra nawet napełnianie Na stacji paliw po drugiej stronie ulicy.

„Zaoszczędziliby 40 centów, a potem płacili 10 dolarów za wodę butelkowaną” – mówi.

Zapisz się, aby codziennie rano otrzymywać najgorętsze wiadomości z Guardian Australia

Te same sygnały cenowe, które widzą kierowcy, są widoczne również w przypadku konkurencyjnych stacji benzynowych.

Podobnie jak linie lotnicze podnoszą ceny miejsc w miarę zbliżania się dnia lotu, tak samo stacje obsługi robią, gdy zbliża się weekend lub święta. „Stacje benzynowe robią to samo, ponieważ mogą” – powiedział Dennis.

Dodaje, że zakupy mogą zaoszczędzić trochę pieniędzy, a różne aplikacje mogą pomóc.

Jednak z czasem przejście na pojazdy elektryczne ma zmniejszyć narażenie konsumentów na łaskę rynku.

Na przykład przejechanie 100 km z 10 litrami benzyny kosztuje autora około 16 dolarów w samym paliwie, podczas gdy jego samochód elektryczny może to zrobić za około 3 dolary po obecnych cenach. (Serwa są przydatne do pompowania opon, ale to wszystko.)

A dla tych, którzy ładują się z własnych paneli słonecznych, paliwo jest efektywne.

READ  Ceny Ethereum, bitcoinów i dogecoinów rosną po tym, jak Amazon opublikował post kryptograficzny