Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rusesabagina, bohater „Hotelu Rwanda”, zwolniony z więzienia

Rusesabagina, bohater „Hotelu Rwanda”, zwolniony z więzienia

Rząd Kataru zapowiedział, że Rusepagina – którego sprawa budzi niepokój Zachodu i obrońców praw człowieka – po uwolnieniu poleci do Doha, a następnie do Stanów Zjednoczonych.

Rzeczniczka rządu Yolande McCullough powiedziała AFP, że wyrok 68-latka pod zarzutem terroryzmu został „zmieniony na rozkaz prezydenta”.

Wyroki 19 oskarżonych, którzy zostali skazani wraz z Rusepaginą we wrześniu 2021 r., również zostały złagodzone.

Ale McCullough dodał: „Zgodnie z prawem Rwandy zamiana kary nie zastępuje pierwotnego wyroku”.

Źródło rządowe powiedziało AFP pod warunkiem zachowania anonimowości, że Rsabagina i inni więźniowie mają zostać zwolnieni w sobotę.

Rsabagina został uwięziony pod zarzutem wspierania grupy zbrojnej po procesie, który jego zwolennicy potępili jako mistyfikację nękaną nieprawidłowościami.

Rwanda podkreśliła rolę zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Kataru w rozwiązaniu problemu, będącego od dawna przedmiotem sporu z Waszyngtonem, który również wyraził zaniepokojenie rzekomym wsparciem Rwandy dla rebeliantów w Demokratycznej Republice Konga.

„Jest to wynikiem wspólnego pragnienia przywrócenia stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Rwandą” – powiedziała na Twitterze Stephanie Neumpire, sekretarz prasowy Kagame, dodając, że bliskie stosunki między Rwandą a Katarem były „głównym” czynnikiem.

Piątkowe ogłoszenie nastąpiło dzień po tym, jak Kagame, bliski sojusznik, opuścił Katar, wskazując, że jego rząd szuka sposobów rozwiązania problemu.

Źródło zaznajomione z negocjacjami podało, że rozmowy w sprawie ewentualnego startu rozpoczęły się pod koniec 2022 roku. Przełom nastąpił w ubiegłym tygodniu w rozmowach Kagame z emirem Kataru szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim.

– Brak ambicji politycznych –

Według Free Rusesabagina obywatel Belgii, który posiada również zieloną kartę USA, został zatrzymany na 939 dni.

Jego rodzina oskarżyła władze o torturowanie go w więzieniu i ostrzegała przed pogarszającym się stanem zdrowia, wyrażając obawy, że umrze za kratami.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, słysząc wiadomość o uwolnieniu Paula. Rodzina ma nadzieję, że wkrótce się z nim połączy” – powiedziała rodzina w oświadczeniu dla AFP.

READ  Stany Zjednoczone stawiają żołnierzy w pogotowiu przed ich rozmieszczeniem

Rusesabaginie, wówczas kierownikowi hotelu w Kigali, przypisuje się pomoc w uratowaniu około 1200 osób podczas ludobójstwa w 1994 r., w którym zmasakrowano około 800 000 ludzi, głównie Tutsi, ale także umiarkowanych Hutu.

Jego historia zainspirowała nominowany do Oscara film Hotel Rwanda z 2004 roku, w którym wystąpił amerykański aktor Don Cheadle.

Stał się otwartym krytykiem Kagamiego, ale jego mściwe wypowiedzi wobec przywódcy, którego nazwał „dyktatorem”, doprowadziły go do traktowania go jako wroga państwa.

W liście z października 2022 r. z prośbą o ułaskawienie, wystosowanym przez rząd w piątek, Rusepagina zapowiedział odejście z życia politycznego.

„W pełni rozumiem, że resztę moich dni w Stanach Zjednoczonych spędzę na cichej kontemplacji. Niniejszym listem mogę zapewnić, że nie mam innych ambicji osobistych ani politycznych. Pozostawię za sobą kwestie polityki rwandyjskiej”.

– Bezprawne aresztowanie –

Kagame, którego kraj ma ponurą historię praw człowieka, upierał się w zeszłym roku, że Stany Zjednoczone nie mogą go „zastraszać”, aby nakazał jego uwolnienie.

Waszyngton powiedział, że Rusepagina został „niesprawiedliwie zatrzymany” po tym, jak samolot przewożący go do Burundi został skierowany do Rwandy w sierpniu 2020 r.

Rodzina Rusebaginy powiedziała, że ​​został nakłoniony do opuszczenia domu w Stanach Zjednoczonych z obietnicą pracy w Burundi i że był torturowany w areszcie.

Timothy Longman, profesor nauk politycznych i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Bostońskim, nazwał piątkowe oświadczenie „dość standardową taktyką” rządu Rwandy.

powiedział Longman, który po raz pierwszy spotkał Roussabaginę w połowie lat 90.

Rusepagina został oskarżony o wspieranie Frontu Wyzwolenia Narodowego, grupy rebeliantów obwinianej za ataki w Rwandzie w 2018 i 2019 roku, w których zginęło dziewięć osób.

Zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w atakach, ale był jednym z założycieli Ruandyjskiego Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych, grupy opozycyjnej, której Front Wyzwolenia Narodowego jest postrzegany jako zbrojne skrzydło.

READ  Obawy związane z turystyką zanikają, gdy europejskie fale upałów powodują topnienie lodowców, co jest rekordowe

„Chciałbym wyrazić ubolewanie z powodu jakiegokolwiek związku mojej pracy z MRCD brutalnych działań podjętych przez FLN” – napisał w liście z października.

W zeszłym roku rodzina Rusesabaginy złożyła w Stanach Zjednoczonych pozew o wartości 400 milionów dolarów przeciwko Kagame, rządowi Rwandy i innym osobom za rzekome porwanie i torturowanie go.

str-txw/jj