Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

RWE otrzymuje pozwolenie środowiskowe dla polskiego projektu offshore

RWE Renewables zrobiło duży krok w kierunku realizacji pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej: poprzez swoją polską spółkę zależną Baltic Trade & Invest Sp. z oo firma otrzymała pozytywną decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie. Decyzja ta określa warunki środowiskowe dla realizacji morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II, która będzie zlokalizowana na polskim Bałtyku w pobliżu miasta Ustka i ma planowaną moc 350 MW. Była to pierwsza ocena oddziaływania na środowisko polskiego projektu morskiej energetyki wiatrowej, która została oceniona w ramach procedury transgranicznej (porozumienie ESPOO) z udziałem duńskich i szwedzkich interesariuszy.

Cała kampania OOŚ dla lokalizacji morskiej farmy wiatrowej trwała dwa lata i została przeprowadzona przy dużym udziale polskich instytutów naukowych i firm: m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Morskiej, Państwowego Instytutu Geologicznego, Instytutu Oceanograficznego PAN Nauk oraz usług badawczych 3Bird i Tringa.

Uzyskanie pozwolenia środowiskowego jest kamieniem milowym w rozwoju pierwszego projektu offshore RWE u wybrzeży Polski. Zgodnie z ostateczną decyzją inwestycyjną, prace budowlane mogą rozpocząć się już w 2024 roku. Po pełnym uruchomieniu farma wiatrowa będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby ok. 350 tys. polskich gospodarstw domowych.

RWE identyfikuje Port Ustka jako bazę dla O&M

RWE wybrało port w Ustce do obsługi i utrzymania projektu FEW Baltic II. W tym tygodniu została podpisana odpowiednia przedwstępna umowa dzierżawy z Zarządem Portu Ustka. Dzięki planowanemu terminalowi serwisowemu w polskim porcie RWE zamierza przyczynić się do rozwoju lokalnej gospodarki i społeczeństwa, tworząc do 50 nowych miejsc pracy w perspektywie długoterminowej. Oczekuje się, że stacja paliw ma zacząć działać do 2025 r., początkowo obsługując dwa nowoczesne statki do transportu załóg. RWE planuje obsługiwać swoją farmę wiatrową przez co najmniej 25-30 lat z tego portu.

READ  Fitch podnosi prognozę wzrostu polskiego PKB na 2021 r. do 5,7% - Pierwsze wiadomości

Poprzez projekt FEW Baltic II, RWE wniesie znaczący wkład w lokalną gospodarkę, a także w transformację zielonej energii w Polsce – jednym z jej strategicznych rynków podstawowych w Europie. RWE ma już ugruntowaną pozycję w kraju i stale dywersyfikuje swoje portfolio odnawialnych źródeł energii, inwestując w projekty fotowoltaiczne w Polsce.

Przeczytaj artykuł online pod adresem: https://www.energyglobal.com/wind/10122021/rwe-receives-environmental-permit-for-its-polish-offshore-project/