Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rynki metali wstrzymują oddech, gdy Chiny ponownie się otwierają

przez Górnik metali AG

Czy chińska gospodarka może wrócić na normalną ścieżkę wzrostu w 2023 roku po jednym z najniższych wskaźników wzrostu w 2022 roku? Niedawno kraj wprowadził pewne bodźce fiskalne i złagodził drakońskie środki zaradcze związane z COVID-19. Ten świat pozostawiono w oczekiwaniu na powrót chińskiej industrializacji i gospodarki w ogóle. Ale czy nowy rok przyniesie upragnione rezultaty?

Industrializacja, stagnacja i chińskie regulacje

Niestety, nadal nie jest jasne, czy wszystkie te życzenia lepszego 2023 roku wyparują w „myślenie życzeniowe”. Większość globalnych ekonomistów uważa, że ​​ożywienie w Chinach może mieć kształt litery U niż V. Ta sama prognoza dotyczy metali i sektorów metali. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec nowego roku lub nawet później może nastąpić stopniowe ożywienie. Jest to jednak również warunkowe. W szczególności nie będzie więcej ognisk COVID-19 w Chinach.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny metali i popyt wykazywały oznaki ożywienia. Wynikało to w dużej mierze ze złagodzenia przepisów dotyczących COVID-19 w Chinach. Ale chociaż wzbudziło to nadzieje, wielu ekspertów branżowych obawia się, że może to być tylko tymczasowe.

Oczywiście, biorąc pod uwagę recesje spodziewane w większości krajów na całym świecie, rosnący chiński popyt powinien pomóc w zwiększeniu globalnego popytu i cen minerałów. Analitycy zauważyli jednak, że chociaż złagodzenie przez Chiny ograniczeń związanych z koronawirusem może mieć pozytywne skutki, to zmaterializowanie się zysków może zająć trochę czasu. W rzeczywistości wielu spodziewa się, że chińska produkcja i inne rodzaje działalności gospodarczej nie odbiją się aż do połowy roku. Jednak krajowi producenci stali z pewnością skorzystają na niższych kosztach energii. Będzie to spowodowane niższymi cenami węgla. W rzeczywistości surowiec odnotował 20% spadek w grudniu do 250 USD za tonę, głównie z powodu słabego globalnego popytu.

READ  Rosja ogłasza koniec poboru do wojska; Ukraina mówi, że potrzebna jest „nowa fala” | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed słabą produkcją w Europie, Stanach Zjednoczonych i Chinach

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewidywał, że rok 2023 będzie trudny pod względem ekonomicznym, gdyż organizacja wskazała, że ​​główne motory światowego wzrostu – Stany Zjednoczone, Europa i Chiny – cierpią z powodu słabej aktywności gospodarczej. Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva powiedziała w programie CBS „Face the Nation”, że nowy rok będzie „trudniejszy niż rok, który zostawimy za sobą”.

Powiązane: US Oil and Gas nie spieszą się ze wzrostem

Jeszcze w październiku Międzynarodowy Fundusz Walutowy znacząco obniżył prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2023 roku. Odwoływali się wówczas do takich czynników, jak inwazja na Ukrainę, wysoka presja inflacyjna itp.

Efekt jo-jo i prognozy na 2023 rok

Chińską gospodarkę na rok 2022 można najlepiej opisać jako słabnący silnik samochodowy. Baterie były wyczerpane przez większą część roku z powodu koronawirusa. Kiedy w listopadzie rząd ogłosił dalsze bodźce fiskalne, wzrósł import miedzi i aluminium. Wkrótce jednak ceny aluminium uległy znaczącym korektom. Eksport stali również wzrósł, ale niekoniecznie jest to dobra rzecz. Dla wielu oznacza to po prostu wzrost produkcji pomimo niższego popytu krajowego. Chińska „mantra” wzrostu polegała na zwiększaniu tego pierwszego i rozwijaniu tego drugiego, który obecnie stoi w miejscu.

Sytuacja „dotknij i idź” dotycząca chińskiej produkcji spowodowała zawirowanie na rynkach metali. Było to widoczne w spadku cen metali w Szanghaju 2 stycznia 2022 r. Spadek ten wynikał z obaw o słaby popyt – w związku z odrodzeniem się koronawirusa i kurczeniem się działalności fabryk.

nowo agencji Reutera Raport dostarczył pewnych informacji na temat problemów produkcyjnych w Chinach. Wyjaśnił, w jaki sposób chiński oficjalny indeks kierowników ds. zakupów (PMI) wykazał, że aktywność fabryk skurczyła się trzeci miesiąc z rzędu w grudniu. Co więcej, skurczył się w najszybszym tempie od prawie trzech lat, ponieważ infekcja COVID-19 przetoczyła się przez linie produkcyjne w całym kraju.

READ  Somalia: „Najgorszy kryzys humanitarny, jaki kiedykolwiek widzieliśmy” | globalny rozwój

W raporcie oczekiwano również, że przedłużona blokada zwiększy zapasy podstawowych minerałów używanych do produkcji wyrobów gotowych. To z kolei będzie wywierać presję na ceny różnych surowców do 2023 roku.

w przeciwnym razie raporty Mówi, że kurczące się zamówienia (krajowe i zagraniczne) zmusiły fabryki wyrobów metalowych w prowincji Guangdong w południowych Chinach do wcześniejszego zamknięcia na Nowy Rok Księżycowy. Inne fabryki niedawno ujawniły, że ograniczą plany produkcyjne na przyszły rok, co pogłębi problemy produkcyjne w Chinach.

Napisane przez Sohraba Darabsho

Więcej najlepszych odczytów z Oilprice.com: