Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rynki na żywo, poniedziałek 4 października 2021

Shane Elliott, dyrektor generalny ANZ Banku, mówi, że ograniczenia dotyczące kredytów hipotecznych prawdopodobnie miałyby sens, po tym jak regulatorzy wskazali w zeszłym tygodniu, że rozważają zaostrzenie przepisów.

Elliott powiedział w poniedziałek w stacji radiowej 3AW, że potencjalną reakcją na gwałtowny wzrost cen domów byłoby ograniczenie przez banki liczby nowych klientów, których mogą pożyczyć na zakup nieruchomości.

Zapytany, czy konieczne są jakieś ograniczenia w udzielaniu kredytów, Elliott zauważył, że niektóre ograniczenia były dobrym pomysłem, potwierdzając silny wzrost cen domów.

Australijczycy są w stanie wygodnie spłacać swoje kredyty hipoteczne, dzięki rekordowo niskim stopom procentowym. przypisane mu:Peter Ray

„Myślę, że to całkiem dobry pomysł. Kiedy rynki poruszają się szybko, w górę lub w dół, zawsze jest czas na zmartwienie, a to, co widzimy, to bardzo silne przyspieszenie cen domów” – powiedział Elliott.

„Więc jest to prawdopodobnie coś, czemu warto się przyjrzeć”.

Elliott nie sprecyzował, jakie zmiany należy wprowadzić, ale powiedział, że banki mogą wprowadzić zmiany, aby ograniczyć pożyczkę nabywców domów.

„Możemy postawić kciuki na skali, jeśli chcesz, aby zmienić sposób, w jaki oceniamy pożyczki”, powiedział.

„To sprawi, że będzie to trochę trudniejsze, więc ludzie nie będą mogli pożyczać tyle, ile są dzisiaj, a to zmniejszy popyt”.

Pomimo odnotowania jego poparcia dla tak zwanej polityki „makroostrożnościowej”, Elliott powiedział również, że większość osób posiadających kredyty hipoteczne stosunkowo wygodnie zarządza swoim długiem.

Powiedział, że odsetek dochodu rodziny wykorzystywanego do spłacania odsetek od kredytów mieszkaniowych jest niski od 20 lat, a odsetek dochodu rodziny wykorzystywanego do spłaty odsetek od wszystkich długów jest niski od 35 lat.

„Więc ludzie rzeczywiście mają możliwość, jeśli stopy procentowe wzrosną, a kiedy banki oceniają cię dzisiaj, zakładamy, że stopy będą znacznie wyższe niż obecnie” – powiedział.

READ  Ruch w jedną stronę: dlaczego niektóre ceny benzyny zbliżają się do 2 USD za litr | Wiadomości z Australii