Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rządząca w Polsce prawicowa koalicja traci większość parlamentarną

WARSZAWA, Polska (AFP) – rządząca w Polsce prawicowa koalicja straciła w piątek niewielką większość w parlamencie po odejściu trzech deputowanych, którzy krytycznie odnosili się do polityki rządu – głównie w sprawie wycofywania węgla.

Nie oczekuje się jednak, aby ten ruch obalił rząd premiera Mateusza Morawieckiego – w którym PiS jest najsilniejszym partnerem – ponieważ może on liczyć na poparcie jakichś małych, sojuszniczych lub opozycyjnych partii w decydujących głosach.

Rzeczniczka PiS Anita Żywińska powiedziała, że ​​niedawne głosowanie w parlamencie, w którym odrzucono wnioski opozycji przeciwko członkom gabinetu, pokazało, że rząd ma wystarczające poparcie wśród ustawodawców.

„Nie mamy oficjalnej większości, ale tak naprawdę liczy się to, jak głosują ustawodawcy” – powiedziała Zierwińska.

Koalicja PiS i dwóch młodszych partnerów ma obecnie 229 z 460 mandatów w izbie niższej parlamentu. Doszedł do władzy w 2015 roku.

Jan Grabeck, rzecznik głównej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że był to „symboliczny moment”, kiedy rząd stracił stabilną większość, którą posiadał przez sześć lat.

„Rząd będzie miał coraz więcej problemów z uzyskaniem większości dla swoich ustaw, zwłaszcza jeśli naruszają one standardy konstytucyjne lub zasady rządów prawa” – powiedział Grabeck.

Odchodzący deputowani powiedzieli, że są sfrustrowani decyzjami rządu o wycofaniu węgla, który stanowi około 65% polskiej energii, oraz planami naprawy i rozwoju gospodarczego kraju po pandemii.

Do niedawna sojusz, który jest na kursie kolizyjnym z Unią Europejską W wielu kwestiach, od praworządności i niezawisłości sądownictwa po agendę klimatyczną, udało się przeforsować wszystkie swoje decyzje przez Izbę Reprezentantów, zapewniając sobie poparcie w Senacie. . Ale to zbocze ostatnio zapadało się w walce o władzę i było krytykowane za wyzwania dla Unii Europejskiej, które podkopały międzynarodową pozycję Polski.

Oznaki chaosu w koalicji zostały ujawnione w zeszłym roku przed wyborami prezydenckimi, które kiedyś zaplanowano pocztą z powodu pandemii. Z tego planu zrezygnowano, ale na próżno wydano dziesiątki milionów złotych (euro).

READ  Koronawirus WA: Kierowcy czekają godzinami na wykonanie testów COVID-19 w Joondalup Clinic po wykryciu nowego przypadku

Sondaże pokazują, że nadal najsilniejszym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, głównie ze względu na hojne premie dla rodzin wielodzietnych i emerytów oraz poparcie dla tradycyjnych wartości narodowych w państwie z większością katolicką. . Ale sondaże sugerują, że gdyby odbyły się przedterminowe wybory, nie zdobyłyby większości parlamentarnej.

W wyborach 2019 r. koalicja straciła większość w Senacie, otrzymując 49 na 100 głosów.

Kolejne wybory zaplanowano na 2023 rok.