Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rzecznik izraelskiej armii bronił nalotu, w którym zginął australijski pracownik organizacji humanitarnej Zumi Frankcom i sześć innych osób

Rzecznik izraelskiej armii bronił nalotu, w którym zginął australijski pracownik organizacji humanitarnej Zumi Frankcom i sześć innych osób

Rzecznik izraelskiej armii podpułkownik Peter Lerner rozpoczął obronę izraelskich ataków dronów, w wyniku których zginął australijski pracownik pomocy Zumi Frankcom, podczas wywiadu o godz. 7.30, w którym powiedział również, że Izrael bada, czy potrzebne jest dochodzenie karne.

Zapytany, czy incydent stanowi zbrodnię wojenną, podpułkownik Lerner zaprzeczył temu, ale powiedział, że Izraelskie Siły Obronne popełniły szereg niepowodzeń.

Podkreślił jednak, że są to zrozumiałe incydenty, które miały miejsce pod osłoną ciemności na obszarze, na którym według izraelskich sił zbrojnych przebywali bojownicy Hamasu.

„Ciężarówki przyjeżdżały skąd rozładowywano do magazynów żywność ze statku World Central Kitchen” – powiedział o 7:30.

W nalotach zginął australijski pracownik pomocy Zomi Frankum.(LinkedIn)

„Podczas jazdy ciężarówek uzbrojeni terroryści weszli na pokład co najmniej jednej z nich i w trakcie jazdy oddali kilka strzałów.

„Ciężarówki jadące w stronę magazynu napotkały cztery pojazdy, te cztery pojazdy z obserwacji powietrznej wyglądały bardzo podobnie do pickupów Toyoty, które przybyły do ​​Izraela 7 października”.

Według izraelskich danych 7 października to dzień, w którym terroryści Hamasu wkroczyli do Izraela i zabili około 1200 osób.

Podpułkownik Lerner powiedział, że incydent wpłynął na sposób myślenia armii w noc śmierci Frankcoma.

„To był wniosek, który operator i żołnierze zrozumieli” – powiedział podpułkownik Lerner.

„Doszli do wniosku, że to musi być Hamas”.

Następnie powiedział, że pomimo podejrzenia obecności Hamasu wyżsi rangą dowódcy wojskowi poprosili operatorów dronów IDF, aby nie strajkowali ze względu na bliskość magazynów pomocy.

READ  Ośmiu pasażerów helikoptera zaginęło po tym, jak rosyjski samolot wpadł do jeziora kraterowego

Powiedział jednak, że myślenie zmieniło się wkrótce potem, gdy niektóre ciężarówki opuściły ten obszar.

„Jeden pojazd jechał na północ, następnie do innego magazynu i dlatego nie został zbombardowany, ponieważ znajdował się na obszarze humanitarnym.

„Pozostałe trzy pojazdy zostały rozdzielone, a operatorzy… którzy kierowali ogniem, myśleli, że ściga trzy pojazdy Hamasu.

„Taka była mentalność i była ona błędna.

„Potem wydali rozkaz strajku i nie wrócili już, aby uzyskać zgodę, ale strajk przeprowadzili”.

Odmowa przyznania się do zdarzenia była zbrodnią wojenną

Rząd australijski nie był pod wrażeniem reakcji Izraela na nalot, w wyniku którego zginął obywatel Australii, a premier Anthony Albanese rozgniewał się, gdy jego izraelski odpowiednik Benjamin Netanjahu określił incydent jako „to, co dzieje się podczas wojny”.

W związku z tym rząd mianował byłego sekretarza obrony Marka Binskina na specjalnego doradcę ds. reakcji Izraela na nalot.

Ludzie sprawdzają miejsce, w którym pracownicy World Central Kitchen zginęli w izraelskim ataku dronów

Po atakach dronów izraelskiej armii pozostało bardzo niewiele ciężarówek.(AFP: Abdel Karim Hanna)

Zapytany, czy była to zbrodnia wojenna, podpułkownik Lerner pozostał wymijający i stwierdził, że należy zastosować należyte procedury, ale powiedział, że izraelski prokurator wojskowy Yifat Tomer Yerushalmi może wszcząć śledztwo.

„Prokurator wojskowy stara się dowiedzieć, czy wszczęto dochodzenie karne na podstawie zrozumienia operacyjnego i niezależnego śledztwa” – powiedział.

Podpułkownik Lerner powiedział również, że chociaż dwóch zaangażowanych oficerów zostało zwolnionych ze swoich stanowisk w związku z udziałem w ataku, tylko jeden oficer, rezerwista, został całkowicie usunięty z IDF, podczas gdy wobec drugiego toczyło się dochodzenie.

Mężczyzna w mundurze wojskowym.

Podpułkownik Peter Lerner jest rzecznikiem IDF. (Facebook)

Jednakże, choć wskazywał na możliwość postawienia zarzutów o zbrodnie wojenne, nie zgodził się z oceną, że po naciśnięciu w tej kwestii incydent był jedynie wypadkiem.

„Musimy poczekać, aż śledztwo, jeśli jest to śledztwo karne, zostanie wszczęte przez prokuratora wojskowego” – powiedział o 7:30.

READ  Wielka Brytania wycofuje się ze swojej polityki środowiskowej o sumie zerowej

„Nie spodziewam się, że tak będzie.

„Nie zgadzam się z Pana wnioskiem, że tak właśnie jest.

„W stanie wojny mogą wystąpić błędy, w stanie wojny jest to ewidentny błąd.

„Przyjęliśmy odpowiedzialność za błąd”.

On ogląda 7.30od poniedziałku do czwartku o 19:30 Spektakl ABC I telewizję ABC