Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sam Altman został wyrzucony z OpenAI, a Mira Moratti została mianowana tymczasowym dyrektorem generalnym

Sam Altman został wyrzucony z OpenAI, a Mira Moratti została mianowana tymczasowym dyrektorem generalnym

Jako liderka działów badań, produktów i bezpieczeństwa firmy Mira ma wyjątkowe kwalifikacje, aby pełnić funkcję tymczasowego dyrektora generalnego. Mamy całkowitą pewność, że potrafi poprowadzić OpenAI przez ten okres przejściowy.”

Prezes i współzałożyciel OpenAI Greg Brockman, który ustąpił ze stanowiska prezesa w ramach zmian w zarządzie, złożył rezygnację z pracy w firmie, ogłosił na platformie komunikacyjnej X pod koniec piątku. „Na podstawie dzisiejszych wiadomości złożyłem rezygnację” – napisał.

Odejścia zszokowały wielu pracowników, którzy o nagłej zmianie kierownictwa dowiedzieli się z wewnętrznego listu i publicznego bloga spółki. Brockman powiedział, że było to zaskoczeniem także dla Altmana i Brockmana, którzy dowiedzieli się o decyzji zarządu w ciągu kilku minut od ogłoszenia.

„Nadal próbujemy dowiedzieć się, co dokładnie się stało” – zamieścił wcześniej na Twitterze, dodając: „Nic nam się nie stanie. Wkrótce nadejdą większe rzeczy”.

Czteroosobowy zarząd składa się obecnie z trzech niezależnych dyrektorów nie posiadających żadnych udziałów w OpenAI oraz głównego naukowca Ilyi Sutskevera. Organizacja nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie zarzutów Brockmana.

Wspierany miliardami dolarów od Microsoftu, który nie ma miejsca w zarządzie organizacji non-profit zarządzającej startupem, OpenAI zapoczątkowało w listopadzie zeszłego roku szał na generatywną sztuczną inteligencję, uruchamiając ChatGPT. Chatbot stał się jedną z najszybciej rozwijających się aplikacji na świecie.

Generatywna sztuczna inteligencja, przeszkolona na dużych ilościach danych, może tworzyć treści przypominające ludzkie, pomagając użytkownikom w przygotowywaniu artykułów naukowych, odrabianiu zadań domowych z przedmiotów ścisłych, a nawet pisaniu całych powieści. Po uruchomieniu ChatGPT organy regulacyjne starały się nadrobić zaległości: Unia Europejska zmieniła swoje prawo dotyczące sztucznej inteligencji, a Stany Zjednoczone rozpoczęły wysiłki w celu uregulowania sztucznej inteligencji.

Altman, który prowadził Y Combinator, jest seryjnym przedsiębiorcą i inwestorem. Był twarzą OpenAI i jej niezwykle popularnej technologii generatywnej sztucznej inteligencji, która w tym roku objechała świat.

READ  Tanie sposoby na ogrzanie domu zimą przy wysokich rachunkach za prąd

„Bardzo podobał mi się czas spędzony na Openai” – Altman zamieścił post w serwisie Więcej, aby później powiedzieć o tym, co będzie dalej”.

Altman nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Moratti, który pracował w Tesli, dołączył do OpenAI w 2018 roku, a później został jego dyrektorem ds. technologii. Nadzorował premiery produktów, w tym ChatGPT.

Na nadzwyczajnym spotkaniu wszystkich stron, które odbyło się w piątkowe popołudnie po ogłoszeniu, Moratti starał się uspokoić pracowników i powiedział, że partnerstwo OpenAI z Microsoftem jest stabilne i że wspierająca je kadra kierownicza, w tym dyrektor generalny Satya Nadella, w dalszym ciągu wyrażają zaufanie do startupu, osoby obeznany w sprawie.. O sprawie poinformowała agencja Reuters.

Informacja Szczegóły spotkania zostały wcześniej podane.

„Microsoft pozostaje wierny Mirze i jej zespołowi, gdy będziemy dostarczać naszym klientom nową erę sztucznej inteligencji” – powiedział w piątek agencji Reuters rzecznik producenta oprogramowania.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Microsoftu Nadella powiedział: „Mamy długoterminową umowę z OpenAI… Razem będziemy nadal dostarczać światu znaczące korzyści płynące z tej technologii”.

Zmiana nie jest pierwszą zmianą w OpenAI, które wystartowało w 2015 r. Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, był kiedyś jego współprzewodniczącym, a w 2020 r. inni dyrektorzy odeszli i założyli konkurencyjną firmę Anthropic, która twierdziła, że ​​bardziej koncentruje się na bezpieczeństwie. inteligencja.

Sympatycy i krytycy zaczęli gromadzić się na forach cyfrowych, gdy rozeszły się wieści o najnowszym pomyłce.

Na I i miliardy ludzi skorzystają z jego przyszłej pracy, będzie to po prostu niesamowite.

„To szokujące, a Altman był kluczowym składnikiem przepisu na sukces OpenAI” – powiedział Daniel Ives, analityk w Wedbush Securities. „Wierzymy jednak, że wraz z odejściem Altmana Microsoft i Nadella będą sprawować większą kontrolę nad OpenAI”.

Pełen wpływ zaskoczenia OpenAI ujawni się z czasem, ale natychmiastowe obawy budziły perspektywy pozyskiwania funduszy. Altmana uznano za głównego fundraisera, który negocjował wielomiliardowe inwestycje od Microsoftu, a także kierował w tym roku transakcjami przetargowymi firmy, które podniosły wycenę OpenAI z 29 miliardów dolarów do ponad 80 miliardów dolarów.

READ  bne IntelliNews - Polska produkcja przemysłowa spowalnia wzrost w czerwcu

„W krótkiej perspektywie osłabi to zdolność OpenAI do pozyskiwania większej ilości kapitału. W średniej perspektywie nie będzie to stanowić problemu” – powiedział Thomas Hayes, prezes funduszu hedgingowego Great Hill Capital.

Inni analitycy stwierdzili, że odejście Altmana, choć irytujące, nie zaszkodzi popularności generatywnej sztucznej inteligencji lub OpenAI ani przewadze konkurencyjnej Microsoftu.

„Innowacja stworzona przez OpenAI jest większa niż jedna czy dwie osoby i nie ma powodu sądzić, że spowoduje to utratę przez OpenAI pozycji lidera” – powiedziała Jill Loria, analityk w DA Davidson. „Co więcej, udział Microsoftu i żywe zainteresowanie postępem OpenAI gwarantuje wdrożenie odpowiednich zmian w kierownictwie”.

Do czwartkowego wieczoru Altman nie okazywał żadnych oznak zaniepokojenia podczas dwóch wydarzeń publicznych. Dołączył do swoich kolegów podczas dyskusji panelowej na marginesie konferencji Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco, opisując swoje zaangażowanie i wizję dotyczącą sztucznej inteligencji.

Później przemawiał na wydarzeniu związanym z Burning Manem w Oakland w Kalifornii i wziął udział w godzinnej rozmowie na temat sztuki i sztucznej inteligencji. Altman wydawał się zrelaksowany i nie dawał żadnych oznak, że coś jest nie tak, ale wyszedł natychmiast po przemówieniu o 19:30.

Z Reuterem