Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Satelita łowiecki na egzoplanety NASA powraca do akcji

Satelita łowiecki na egzoplanety NASA powraca do akcji

NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), łowca egzoplanet, wznowił działalność po tym, jak problem techniczny przełączył go w tryb awaryjny na początku tego tygodnia.

Sprawa rozpoczęła się w środę, 12 października, kiedy pojawił się problem z komputerem satelity. „Statek kosmiczny znajduje się w stabilnej konfiguracji, która wstrzymuje obserwacje naukowe. Wstępne badania wykazały, że komputer pokładowy TESS został zresetowany” – napisała NASA w Modernizacja w samą porę. Zespół operacyjny TESS poinformował, że dane naukowe, które nie zostały odesłane na Ziemię, wydają się być bezpiecznie przechowywane na satelicie. Trwa postępowanie naprawcze i dochodzenia mające na celu wznowienie normalnej działalności, co może potrwać kilka dni”.

Artystyczna ilustracja satelity Transiting Exoplanet Survey Satellite NASA. NASA

Na szczęście problem został szybko rozwiązany. Zespół NASA nadzorujący TESS utworzył kopię zapasową, a statek kosmiczny był w stanie prawidłowo się zorientować. Ostatnio zebrane dane wydają się nienaruszone i zostaną wkrótce pobrane, a satelita powinien być w stanie wznowić swoją działalność. Jednak zespół nie zna jeszcze podstawowej przyczyny resetowania komputera. NASA twierdzi, że zespół będzie kontynuował dochodzenie, aby ustalić przyczynę problemu.

Wystrzelony w 2018 r. TESS okrąża Ziemię po bardzo eliptycznej orbicie, dzięki czemu może widzieć niebo zarówno na północnej, jak i południowej półkuli. Metoda tranzytu służy do odkrywania egzoplanet. Ponieważ egzoplanety są stosunkowo małe i zbyt odległe, generalnie nie można ich bezpośrednio zobrazować. Zamiast tego ich obecność jest wywnioskowana na podstawie ich wpływu na gwiazdy macierzyste. Tranzyt ma miejsce, gdy planeta przechodzi przed swoją gwiazdą, zmniejszając na krótki czas widoczną jasność tej gwiazdy. Wykrywając te zdarzenia tranzytu, TESS może zidentyfikować nowe egzoplanety.

ODKRYJ TESS Ponad 5000 egzoplanet Na swojej dotychczasowej misji, która trwa niewiele ponad cztery lata. Wiele z tych planet jest uważanych za kandydatów i nie jest potwierdzonych, ponieważ wymagane są wielokrotne obserwacje, aby potwierdzić możliwy stan planety. Niektóre planety lub planety kandydujące odkryte przez TESS obejmują Planeta, na której rok trwa tylko osiem godzinwiele potencjalnie nadające się do zamieszkania światyI ta dziwna planetaGwiazda mogła ją połknąć.

READ  Wyróżnij wagę związaną z poglądami na ubóstwo

Rekomendacje redaktorów