Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wietnamski potentat na rynku nieruchomości został skazany na śmierć w sprawie o oszustwo na kwotę 19 miliardów dolarów

Wietnamski potentat na rynku nieruchomości został skazany na śmierć w sprawie o oszustwo na kwotę 19 miliardów dolarów

Nguyen Huy Thiep, jeden z prawników Lana, powiedział Reuterowi, że Lan nie przyznał się do zarzutów o defraudację i przekupstwo.

Dodał: „Oczywiście złoży apelację od wyroku”, zaznaczając, że została skazana na śmierć pod zarzutem defraudacji oraz na 20 lat więzienia pod dwoma pozostałymi zarzutami przekupstwa i naruszenia przepisów bankowych.

Wietnam nakłada karę śmierci głównie za przestępstwa z użyciem przemocy, ale także za przestępstwa gospodarcze. Organizacje praw człowieka twierdzą, że w ostatnich latach dokonały egzekucji na setkach skazańców, głównie poprzez śmiertelny zastrzyk.

Gazeta Thanh Nien podała, że ​​84 oskarżonych w tej sprawie otrzymało wyroki od trzech lat w zawieszeniu do dożywocia. Należą do nich mąż Lan, Eric Chu, biznesmen z Hongkongu, skazany na dziewięć lat więzienia, i jej siostrzenica, która została skazana na 17 lat.

Od perfum po wysokie finanse

Według państwowych mediów Lan rozpoczęła pracę jako sprzedawca kosmetyków na centralnym rynku w Ho Chi Minh City, gdzie pomagała matce, powiedziała sędziom podczas procesu.

Według państwowych mediów założyła później firmę zajmującą się nieruchomościami Phan Thien Phat w 1992 r., w tym samym roku, w którym wyszła za mąż.

Według śledczych ona i jej wspólnicy zostali skazani za kradzież ponad 304 bilionów dongów z Saigon Common Stock Commercial Bank (SCB), który faktycznie kontrolował za pośrednictwem kilkudziesięciu agentów pomimo przepisów, które ściśle ograniczają duże udziały w pożyczkodawcach.

Śledczy stwierdzili, że od początku 2018 r. do października 2022 r., kiedy państwo uratowało SCB Bank po wyprzedaży jego depozytów w związku z aresztowaniem Lana, przejął on duże sumy, organizując nielegalne pożyczki dla firm fasadowych.

„Działania oskarżonego nie tylko naruszają prawa do zarządzania majątkiem osób fizycznych i organizacji, ale także wystawiają Bank SCB pod kontrolę, podważając zaufanie ludzi do kierownictwa partii i państwa” – cytuje wypowiedź ławy przysięgłych państwowa gazeta VnExpress.

READ  Ogromne akwarium w Berlinie eksplodowało, uwalniając powódź 1400 ryb i latającego szkła

Bank jest obecnie wspierany przez Bank Centralny i czeka go skomplikowany proces restrukturyzacji, w którym władze próbują ustalić stan prawny setek aktywów, które stanowiły zabezpieczenie kredytów i obligacji wyemitowanych przez VTP. Same obligacje są warte 1,2 miliarda dolarów.

Niektóre z aktywów to nieruchomości z najwyższej półki, ale wiele z nich to niedokończone projekty.

Zanim utraciła łaskę, odegrała kluczową rolę w wietnamskim świecie finansowym, ponieważ ponad dziesięć lat przed swoim wkładem w nowy kryzys bankowy brała udział w ratowaniu znajdującego się w trudnej sytuacji banku SCB Bank.

Została skazana za przekupywanie urzędników w celu przekonania władz, aby odwróciły wzrok, w tym za zapłatę 5,2 miliona dolarów starszemu inspektorowi banku centralnego Do Thi Nhanowi, który został skazany na dożywocie.

W wyniku rozprawienia się z korupcją w Wietnamie, zwanego „płonącym piecem”, setki urzędników państwowych wyższego szczebla i liderów biznesu zostało postawionych przed sądem lub zmuszonych do ustąpienia.

Jak wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju i inne organizacje, korupcja jest tak powszechna, że ​​wiele osób w niektórych prowincjach twierdzi, że płaci łapówki tylko po to, aby skorzystać z usług medycznych w szpitalach publicznych.

Reutera