Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sekretarz skarbu Yellen powiedziała, że ​​po drugim dniu spotkań z wicepremierem Hu rozpoczynają się nowe rozmowy między USA i Chinami w celu rozwiązania problemu nadmiernej zdolności produkcyjnej

Sekretarz skarbu Yellen powiedziała, że ​​po drugim dniu spotkań z wicepremierem Hu rozpoczynają się nowe rozmowy między USA i Chinami w celu rozwiązania problemu nadmiernej zdolności produkcyjnej

Dodał: „Te dyskusje są konieczne, aby chronić amerykańskie interesy i poczynić dalsze postępy w kierunku zdrowych stosunków gospodarczych, do których wspólnie dążymy wicepremier i ja”.

Ministerstwo dodało w osobnym oświadczeniu, że przyszłe rozmowy będą prowadzone przez Departament Skarbu USA i Ministerstwo Finansów Chin.

02:18

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen w Chinach dąży do dalszej stabilizacji dwustronnych stosunków handlowych

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen w Chinach dąży do dalszej stabilizacji dwustronnych stosunków handlowych

Porozumienie w Kantonie nastąpiło dzień po tym, jak Yellen stwierdziła, że ​​nadmierny chiński eksport może podważyć interesy USA i doprowadzić do „globalnych reperkusji”.

W krótkim oświadczeniu na temat rozmów opublikowanym przez oficjalną chińską agencję informacyjną Xinhua Pekin oświadczył, że w pełni zareagował na „kwestię zdolności produkcyjnych” i wyraził „poważne obawy” w związku z ograniczeniami handlowymi USA wobec Chin.

W oświadczeniu stwierdzono, że Yellen i He przeprowadzili „dogłębną, szczerą, praktyczną i konstruktywną wymianę poglądów” i zgodzili się kontynuować dyskusje na temat kwestii gospodarczych i finansowych związanych z obydwoma krajami w ramach grup roboczych, które utworzyli w zeszłym roku.

Yellen, która w czwartek przybyła do Kantonu, spotkała się w piątek z Heihe w celu „szczerych i obiektywnych” rozmów na temat dwustronnych powiązań gospodarczych.

Pięciodniowa wizyta Yellen w Chinach następuje po wtorkowej rozmowie telefonicznej między chińskim prezydentem Xi Jinpingiem a jego amerykańskim odpowiednikiem Joe Bidenem i są to pierwsze takie rozmowy od ich listopadowego spotkania w San Francisco, podczas którego zgodzili się zwiększyć komunikację i zarządzać napięciami za pośrednictwem grupy… Grupy robocze.

Celem rozmów jest złagodzenie napięć, które nasiliły się na wszystkich frontach.

Waszyngton wyraził rosnące zaniepokojenie w szczególności tym, co nazywa „nadprodukcją” chińskich samochodów elektrycznych i modułów fotowoltaicznych, czyli technologiami, które Chiny dominują i postrzegają jako motor przyszłego wzrostu i eksportu.

Stany Zjednoczone podjęły już działania mające na celu ograniczenie importu chińskich pojazdów elektrycznych, w tym wszczęły dochodzenie w sprawie bezpieczeństwa narodowego. Rozważa także podniesienie ceł na pojazdy, które już podlegają 27,5-procentowej stawce celnej, co skłoniło Chiny do złożenia skargi do Światowej Organizacji Handlu w związku z „dyskryminującymi” środkami.

READ  Nieuleczalnie chory klient zostawia w restauracji napiwek w wysokości 1000 USD

Sprawy bieżące: Iskry pojawiają się między Chinami a USA w sprawie samochodów elektrycznych przed wizytą Janet Yellen

Stany Zjednoczone również skarżyły się, że ich przedsiębiorstwa w Chinach nie mają „równych warunków działania”, twierdząc, że rygorystyczne regulacje rządowe i częste naloty na amerykańskie przedsiębiorstwa utrudniają ich rozwój.

Yellen powiedziała, że ​​ona i Hu wyrazili obawy dotyczące „zakresu i skali” chińskiej „nierynkowej polityki i praktyk” wobec amerykańskich firm.

Stwierdzono jednak również, że skarb państwa i chiński bank centralny będą uczestniczyć w nowych giełdach mających na celu zwalczanie prania pieniędzy i przestępstw finansowych.

„To nowe przedsięwzięcie umożliwi Stanom Zjednoczonym i Chinom wymianę najlepszych praktyk i dostarczanie aktualnych informacji na temat działań, które każdy z nas podejmuje w celu usunięcia luk w naszych systemach finansowych” – powiedziała.

Obydwaj przywódcy omówili także „niedawne środki bezpieczeństwa narodowego”, a Yellen ostrzegła o „poważnych konsekwencjach”, jeśli chińskie firmy zapewnią materialne wsparcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W oświadczeniach dla reporterów po spotkaniu powiedziała, że ​​Chiny zapewniły ją, że nie zrobią tego i nie chcą, aby była to kwestia dwustronna – podaje Reuters.

Yellen powiedziała również, że chińscy urzędnicy nabrali „większej pewności” co do gospodarki kraju po wprowadzeniu polityki mającej na celu rozwiązanie problemów związanych z sektorem nieruchomości i zadłużeniem samorządów lokalnych.

Według Reuters sobotnie rozmowy, które obejmowały obszerne dyskusje na temat kwestii przepustowości, trwały cztery i pół godziny, czyli dwie godziny opóźnienia, co opóźniło bardziej intymne spotkanie Yellen, Hu i innych urzędników obu stron.

Oczekuje się, że Yellen wyjedzie po południu do Pekinu, gdzie w niedzielę odbędzie serię spotkań z innymi wyższymi urzędnikami chińskimi, w tym z premierem Li Qiangiem, ministrem finansów Lan Fuanem i burmistrzem Pekinu Yin Yongiem.

Spotka się także z czołowymi chińskimi ekonomistami oraz studentami i profesorami Uniwersytetu Pekińskiego.

W poniedziałek odbędą się osobne spotkania z Panem Gongshengiem, prezesem banku centralnego Chin, i Liu He, byłym wicepremierem i „carem gospodarczym”, który w zeszłym roku przeszedł na emeryturę, ale uważa się, że nadal odgrywa wpływową rolę w chińskiej polityce gospodarczej. .