Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken ostrzega, że ​​kryzys Evergrande w Chinach może dotknąć „cały świat”

Chiński koszmar Evergrande przyciągnął uwagę świata – a teraz pojawił się nowy znak, że może mieć „głębokie konsekwencje” dla nas wszystkich.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wydał niepokojącą ocenę fiaska Evergrande, ostrzegając, że upadek firmy może dotknąć „dosłownie cały świat”.

Chiński gigant rynku nieruchomości – obecnie najbardziej zadłużona firma zajmująca się nieruchomościami na świecie, z długami wynoszącymi około 408 miliardów dolarów – wciąż balansuje na krawędzi upadku.

We wczesnych dniach kryzysu Evergrande, wtajemniczeni finansowi obawiali się, że może to być „moment Lehmana” Chin, nawiązujący do globalnego kryzysu finansowego z 2008 roku.

Pojawiły się poważne obawy, że może to spowodować załamanie kredytowe i wywołać efekt domina, rozprzestrzeniając się na inne przedsiębiorstwa i sektory.

W tym tygodniu pojawiły się oznaki, że te obawy mogą się urzeczywistnić, a inna chińska firma zajmująca się nieruchomościami, Fantasia, straciła spłatę obligacji w wysokości 206 milionów dolarów (282 miliony dolarów) należną dzień wcześniej, co doprowadziło do niewypłacalności.

W niezwykłym wywiadzie udzielonym Bloombergowi w tym tygodniu Blinken wezwał Chiny do „odpowiedzialnego” działania, jeśli chodzi o zarządzanie narastającą katastrofą, sugerując, że upadek firmy może wpłynąć na nas wszystkich.

głębokie efekty

W swoim prowokacyjnym wywiadzie w środę dla Bloomberg TV, Blinken wystosował bezpośredni apel do Chin.

„Chiny muszą same podejmować suwerenne decyzje gospodarcze, ale wiemy również, że to, co Chiny robią gospodarczo, będzie miało głębokie reperkusje i głębokie implikacje dosłownie dla całego świata, ponieważ wszystkie nasze gospodarki są tak ze sobą powiązane” – powiedział Blinken.

„Więc z pewnością, jeśli chodzi o coś, co może mieć znaczący wpływ na chińską gospodarkę, oczekujemy od Chin działania odpowiedzialnego i skutecznego radzenia sobie z wszelkimi wyzwaniami”.

Kontrowersyjne ostrzeżenie Blinkena natychmiast wstrząsnęło światem finansów, powodując, że niektórzy spekulują, że w tej historii może być coś więcej, niż większość ludzi zdaje sobie sprawę.

READ  Agencja Moody's potwierdziła rating Polski na A2 z perspektywą stabilną - The First News

Jednak jego komentarze wywołały również pewną krytykę, a popularna firma badawcza China Beige Book twierdziła na Twitterze, że jego ostrzeżenie „wydaje się być ignorantem i odłączonym”.

Bez względu na interpretację, wywiad Blinkena jest pierwszym, w którym wysoki rangą urzędnik administracji Bidena rozważył katastrofę, sygnalizując rosnące globalne poczucie niepokoju związane z postępowaniem z nią przez Pekin.

Evergrande pozwany

Tymczasem Evergrande odniosło kolejny cios w tym tygodniu po tym, jak dwie agencje nieruchomości z Hongkongu przeniosły się, by pozwać firmę o niezapłacone prowizje.

Według Reutersa, niedawno ujawniony wniosek sądowy ujawnił, że Centaline ma nadzieję odzyskać od Evergrande 546 854 dolarów, podczas gdy Midland Holdings domaga się niezapłaconej prowizji w wysokości 7,6 miliona dolarów za dwa projekty w Hongkongu.

„Poważne negatywy”

W analizie opublikowanej przez poranna gazeta z południa Chin Tommy Wu, główny ekonomista Oxford Economics, przedstawił najgorszy scenariusz w Evergrande.

Wu pisze, że „w scenariuszu poważniejszego spowolnienia, w którym rynek mieszkaniowy gwałtownie pogrąży się w chaosie lub jeśli nasilają się finansowe i gospodarcze skutki restrukturyzacji Evergrande, poważne spowolnienie gospodarcze spowoduje gwałtowny spadek popytu na mieszkania”.

Koszty finansowania deweloperów wzrosną i finansowanie może się wyczerpać.

„Prawdopodobnie rząd podejmie bardziej znaczące kroki w celu dostosowania swojego stanowiska politycznego w zakresie własności i ogólnie zmniejszenia wpływu na ogólny wzrost gospodarczy”.

Przez całą sagę Australia była szczególnie inwestowana, biorąc pod uwagę naszą zależność od Chin, jeśli chodzi o rudę żelaza.

A teraz wszyscy eksperci są przekonani, że będziemy szczególnie dotknięci bez względu na wynik sytuacji Evergrande, biorąc pod uwagę, że chińska branża nieruchomości prawdopodobnie nie doświadczy w najbliższym czasie kolejnego boomu.

Przeczytaj powiązane tematy:Chiny