Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Setki ocalałych ze skradzionego pokolenia pozywa rząd federalny o odszkodowanie

Ocaleni ze skradzionych pokoleń z Terytorium Północnego walczą o odszkodowanie w sądzie, gdy Shine Lawyers przygotowują się dziś rano do wniesienia pozwu zbiorowego przeciwko rządowi federalnemu.

Shane Lawers powiedział, że ci, którzy przeżyli, domagają się odszkodowania za krzywdę i traumę, którą doznali, a także za utratę kultury i więzi z państwem.

Miejscowa artystka Heather Allie, lat 84, jest jedną z 800 ocalałych i potomków, którzy przyłączyli się do procesu.

Prowadzi spokojne życie z kochającą i wspierającą rodziną na wschodnich przedmieściach Perth, ale jej życie nie było łatwe – jest członkiem Stolen Generations of the NT, podobnie jak jej rodzice.

Powiedziała ABC: „Jesteśmy rdzennymi mieszkańcami tej ziemi, należy ona do nas i czujemy, że nie jesteśmy traktowani w odpowiedni sposób”.

Pani Allie powiedziała, że ​​została zmuszona do pójścia do szkoły w schronisku dla dzieci aborygeńskich w Alice Springs, kiedy miała około 10 lat, około 700 kilometrów od swojej matki, w odległym mieście Elliott, położonym przy autostradzie.

Powiedziała, że ​​była bita z powodu takich rzeczy, jak narzekanie na lukrecję w jej owsiance, a jej matkę widywała tylko raz w roku w okresie świąt Bożego Narodzenia.

„Byłam również chłostana drutem elektrycznym i linami i nienawidziłam tego tam, w Alice Springs” – powiedziała pani Allie.

„Mam teraz 84 lata, spędziłem tylko osiem lat z matką, a ona była piękną kobietą. Kochałem ją”.

„Kiedy umarłem… złamało mi to serce i minęło 30 lat, zanim mogłem zawołać moją matkę, ponieważ tak bardzo ją kochałem i tak bardzo za nią tęskniłem”.

Starsza kobieta siedzi z rodziną, która hoduje tradycyjne aborygeńskie kropki.
Chociaż była teraz szczęśliwa ze swoją rodziną, Heather Allie mówi, że wolno jej było widywać się z mamą tylko w Boże Narodzenie, kiedy była dzieckiem.(

ABC News: John Sampel

)

Terry Kesares, córka Allie, powiedziała, że ​​jest dumna ze swojej matki za dołączenie do pracy zespołowej.

„Zawsze skupia się na rzeczach bardzo pozytywnie, ale słyszeliśmy te historie i są one pod wieloma względami oburzające – są nie tylko smutne, ale i okrutne” – powiedziała pani Kesares.

Kiedy myślimy o liczbie starszych ludzi, którzy odeszli od przeprosin [to the Stolen Generations] Biorąc pod uwagę, myślę, że jest to uchylanie się od odpowiedzialności i bardzo brak szacunku ”.

Prawnicy twierdzą, że są pewni ubezpieczenia wypłaty

Specjalny prawnik Shine Lawyers, Tristan Gaven, w ciągu ostatnich kilku miesięcy szukał zainteresowania pozwem zbiorowym w NT.

Twierdził, że powodem, dla którego podjęli działania przeciwko Rzeczypospolitej, był fakt, że NT stała się w pełni samorządna dopiero w późnych latach siedemdziesiątych XX wieku.

„Większość innych stanów w całym kraju ma plany naprawcze lub plany kompensacyjne za naruszenia instytucjonalne. Terytorium Północne jest naprawdę poza tym poglądem” – powiedział.

„Uważamy, że do tej pory rząd zapewniał usługi i tego typu rzeczy, ale ostatecznie faktyczne odszkodowanie należne członkom grupy lub członkom skradzionych pokoleń jest ważnym pierwszym krokiem w rozpoznaniu bólu i cierpienia, które ci ludzie znosili. „

Mężczyzna w garniturze i krawacie siedzi w biurze
Tristan Gavin mówi, że prawnicy oczekują, że tysiące ludzi przyłączy się do pozwu zbiorowego.(

ABC News: Stephen Caveena

)

Shine Lawyers powiedział, że jest za wcześnie, aby powiedzieć, o jakie odszkodowanie będą się ubiegać.

Wcześniej rząd federalny niechętnie wypłacał odszkodowanie, twierdząc w zeszłym roku, że nie ma do tego stałego prawnego obowiązku.

Mimo to pan Gavin powiedział, że jest przekonany, że pozew zbiorowy zakończy się sukcesem.

„Jest to sprawa, która będzie kosztować miliony dolarów i jeśli nie uważamy, że możemy ją wygrać, a jeśli fundator sporu i prawnicy nie sądzą, że możemy ją wygrać, po prostu nie będziemy” – powiedział.

Strona trzecia, świadcząca usługi pożyczkowe, finansuje postępowanie sądowe. Jeśli się powiedzie, pobierze prowizję w wysokości 20 procent.

Shine Lawyers oficjalnie złoży pozew zbiorowy do Sądu Najwyższego Nowej Południowej Walii później tego ranka.

ABC skontaktowało się z biurem Kena White’a, australijskiego ministra ds. Tubylczych, w celu uzyskania komentarza.

READ  NSW FOGO Bin: 290 000 domów otrzyma nową usługę kosza z zieloną pokrywą, aby ograniczyć marnowanie żywności w gospodarstwach domowych