Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Siły przeciw zamachowi stanu w Birmie ogłaszają „sukces” ataku dronem Naypyidaw |  Aktualności

Siły przeciw zamachowi stanu w Birmie ogłaszają „sukces” ataku dronem Naypyidaw | Aktualności

W ataku na odległą stolicę, twierdzę reżimu wojskowego, użyto około 30 dronów.

Siły przeciwdziałające zamachowi stanu w Birmie przeprowadziły bezprecedensowy atak dronem na cele wojskowe w Naypyidaw, odległej stolicy potajemnie zbudowanej przez były reżim wojskowy.

Rząd Jedności Narodowej, w którego skład wchodzą wybrani politycy usunięci ze stanowiska w wyniku zamachu stanu w lutym 2021 r., oświadczył, że jego Ludowe Siły Obronne przeprowadziły w czwartek równoczesny i skoordynowany atak na kluczowe cele w mieście, będącym bastionem sił zbrojnych.

„To był sukces. Atak dronów był dalekiego zasięgu i był silniejszy niż zwykle. Mamy plany zrobić więcej” – powiedział Kyaw Zaw, rzecznik Rządu Jedności Narodowej, nie precyzując, czy cele zostały trafione.

„To czas, kiedy junta narzuca pobór do wojska i powoduje strach u ludzi. Tym atakiem na ich ośrodek nerwowy, Naypyidaw, chcemy podkreślić, że nie mają bezpiecznego miejsca.

Reżim wojskowy przyznał się do ataku i oświadczył, że zniszczył lub schwytał kilkanaście dronów.

Wojskowa telewizja Myawaddy Television podała, że ​​zestrzelono 13 stałopłatów i nie było ofiar ani szkód materialnych.

Dodała, że ​​nieudany atak „terrorystów” miał na celu zniszczenie ważnych obiektów w Naypyidaw.

Zaledwie dwa tygodnie temu armia obchodziła Dzień Sił Zbrojnych w Naypyidaw [AFP]

Myawaddy nie wspomniał o celach, ale wyemitował zdjęcie przedstawiające dziewięć małych dronów, z których kilka zostało uszkodzonych. W raporcie stwierdzono, że cztery z 13 dronów przewoziły materiały wybuchowe.

Birma pogrążyła się w kryzysie, kiedy generał Min Aung Hlaing przejął władzę od wybranej przywódczyni Aung San Suu Kyi, twierdząc bez dowodów, że podczas wyborów doszło do powszechnego oszustwa, które przywróciło jej władzę przeważającą większością głosów.

Setki tysięcy ludzi wyszło na ulice w proteście, a kiedy armia odpowiedziała brutalną siłą, część cywilów chwyciła za broń i dołączyła do etnicznych grup zbrojnych, które walczyły z armią od dziesięcioleci.

Armia, która podlega zachodnim sankcjom, ale ma wsparcie Rosji, znajduje się pod silną presją od końca października ubiegłego roku, kiedy potężna koalicja uzbrojonych grup przeciwnych zamachowi stanu przeprowadziła niespodziewany atak, aby przejąć kontrolę nad wieloma obiektami wojskowymi i głównymi miastami . Na północy i zachodzie.

READ  Ukraina wycofuje się z miasta po długiej walce i odnosi zwycięstwo dla Rosji

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w wyniku walk ponad 2,8 miliona ludzi zostało przesiedlonych, a ponad 18 milionów ludzi pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej.

„Duży krok naprzód”

W wywiadzie wyemitowanym pod koniec czwartku na kanale medialnym Rządu Jedności Narodowej wyższy rangą urzędnik powiedział, że dom Min Aung Hlaing stał się celem ataku, w którym wykorzystano 30 dronów. Celem ataków była także kwatera główna wojska i baza lotnicza w mieście.

Wydali miliony dolarów na złożony system obronny, w tym obronę powietrzną. „To miejsce, w którym junta zakładała, że ​​żaden atak nie będzie możliwy” – powiedział stały sekretarz Naing Htoo Aung.

„Zdolność tych trzyletnich sił obronnych do ataku na tego rodzaju miejsca wskazuje na ważny krok naprzód w rewolucji”.

Rząd Jedności Narodowej podał, że istnieją doniesienia o ofiarach. Internetowy serwis informacyjny sympatyzujący z ruchem oporu Kit Thit podał, że po atakach lotnisko zostało zamknięte na pewien czas.

Grupa oporu Claude Team (Char Hto Wau), która specjalizuje się w walce z dronami, jest często wykorzystywana przez jednostki PDF, którym brakuje dużej siły ognia armii.

Początkowo używano mniejszych dronów o lżejszym ładunku, ale obecnie grupy opozycji używają bardziej wyrafinowanych systemów do zrzucania materiałów wybuchowych na cele wojskowe. Grupy przeciwdziałające zamachowi stanu często publikują w mediach społecznościowych filmy przedstawiające ataki dronów.

Armię oskarżano o powszechne naruszenia praw człowieka, w tym częste ataki powietrzne na ludność cywilną i palenie wiosek.

W czwartek Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła uchwałę, w której po raz pierwszy wzywa państwa członkowskie ONZ do powstrzymania się od eksportu, sprzedaży lub transportu paliwa lotniczego do Birmy.

„Gwałtowna i nasilająca się tendencja, która utrzymuje się aż do tego tygodnia, naloty zniszczyły domy, zdewastowały społeczności i spowodowały masowe przesiedlenia wewnętrzne” – stwierdziła w oświadczeniu Montse Ferrer, zastępca dyrektora regionalnego ds. badań Amnesty International. „Ponad trzy lata po zamachu stanu nasilający się konflikt w Birmie zwiększa pilną potrzebę wstrzymania dostaw paliwa do silników odrzutowych dla wojska, które w coraz większym stopniu opiera się na lotnictwie w przeprowadzaniu strajków naruszających międzynarodowe zasady humanitarne i prawa. ”

READ  Stany Zjednoczone i Japonia zobowiązują się przeciwstawić się chińskiemu „zastraszaniu” i dominacji technologicznej

Stowarzyszenie Pomocy Więźniom Politycznym twierdzi, że od zamachu stanu armia zabiła co najmniej 4849 cywilów i aresztowała 20 304 osoby.

Aung San Suu Kyi została skazana na kilkadziesiąt lat więzienia po tym, jak została skazana przez tajne sądy wojskowe na podstawie zarzutów powszechnie potępianych jako umotywowane politycznie.