Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Rząd brytyjski znajduje się pod rosnącą presją, aby zaprzestać sprzedaży broni do Izraela

Rząd brytyjski znajduje się pod rosnącą presją, aby zaprzestać sprzedaży broni do Izraela

Dana Kitwooda/Getty Images

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak


Londyn
CNN

Ciśnienie rośnie Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak Stany Zjednoczone zdecydowały się zawiesić sprzedaż broni do Izraela po śmiercionośnym ataku na konwój pracowników organizacji humanitarnych w Gazie.

Po poniedziałkowym izraelskim nalocie nasiliły się wezwania do Sunaka, aby zaprzestał dostaw broni do Izraela Zginęło siedmiu pracowników Z World Central Kitchen było ich trzech obywatele brytyjscy.

Rząd nadal oczekuje na poradę prawną od swoich prawników w sprawie tego, czy sprzedaż broni Izraelowi stanowi naruszenie prawa międzynarodowego. Sunak znajduje się również pod presją, aby opublikować wszelkie otrzymane porady prawne na temat tego, czy izraelski rząd naruszył prawo międzynarodowe poprzez swoje działania w Gazie.

rejestracja Pojawiło się w weekend Alicia Cairns, przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych brytyjskiego parlamentu, wyraziła przekonanie, że rząd rzeczywiście otrzymał poradę, że działania Izraela są nielegalne, i odmówił jej opublikowania.

Po wycieku Cairns podtrzymał raport i stwierdził w oświadczeniu: „Jestem przekonany, że rząd zakończył zaktualizowaną ocenę tego, czy Izrael wykazuje zaangażowanie na rzecz międzynarodowego prawa humanitarnego, i doszedł do wniosku, że Izrael nie wykazuje takiego zaangażowania. ” „To decyzja prawna, którą musi podjąć”.

Rządząca Partia Konserwatywna historycznie wspierała Izrael, ale zabijanie obywateli brytyjskich zmieniło wewnętrzną debatę.

W czwartek wzięło w nim udział ponad 600 prawników, naukowców zajmujących się prawem i byłych członków brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości Napisał do Sunaka, Ostrzegł go, że potrzebne są „poważne środki”, aby „uniknąć współudziału Wielkiej Brytanii w poważnych naruszeniach prawa międzynarodowego, w tym potencjalnych naruszeń Konwencji o ludobójstwie”.

„Chociaż z zadowoleniem przyjmujemy coraz silniejsze wezwania waszego rządu do zaprzestania walk i niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej do Gazy, jednocześnie będziemy kontynuować (cytując dwa rażące przykłady) sprzedaż broni i systemów uzbrojenia do Gazy” – czytamy w liście. Ciągła groźba Izraela dotycząca zawieszenia pomocy Wielkiej Brytanii dla UNRWA znacznie odbiega od zobowiązań waszego rządu wynikających z prawa międzynarodowego.

READ  Indeks Zrównoważonych Miast: Australia jest w tyle, Skandynawia na czele listy

Trzy główne partie opozycyjne, Partia Pracy, Liberalni Demokraci i Szkocka Partia Narodowa, wezwały do ​​zawieszenia sprzedaży broni do Izraela, jeśli prawnicy rządowi uznają ją za nielegalną, i zażądały od Sunaka wyjaśnienia, dlaczego tak się jeszcze nie stało.

Podczas ostatnich rozmów z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu Sunak zajął ostrzejsze stanowisko. według Odczyty rządowe We wtorek podczas rozmowy telefonicznej Sunak powiedział, że jest „przerażony zabójstwem pracowników organizacji humanitarnych, w tym trzech obywateli Wielkiej Brytanii”, i wezwał do „kompleksowego i przejrzystego niezależnego śledztwa w sprawie tego, co się stało”.

W oświadczeniu z Downing Street stwierdzono, że Sunak stwierdził, że „zbyt wielu pracowników organizacji humanitarnych i zwykłych cywilów straciło życie w Gazie i że sytuacja jest coraz bardziej nie do zniesienia” oraz że „podkreślił, że uzasadniony cel Izraela, jakim jest pokonanie Hamasu, nie zostanie osiągnięty poprzez pozwolenie dostęp humanitarny”. Katastrofa w Gazie.

Sekretarz obrony Grant Shapps powiedział na początku tego tygodnia, że ​​sprzedaż sprzętu obronnego z Wielkiej Brytanii do Izraela jest „stosunkowo niewielka” w porównaniu z ilością broni dostarczanej z USA i Niemiec. Ale, Szacunki parlamentarne Pokazuje, że Wielka Brytania nadal posiada licencjonowaną broń wartą ponad 725 milionów dolarów.

Z dyplomatycznego punktu widzenia byłby to ważny krok głównego sojusznika Izraela i stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Gdyby podjęła takie działanie jednostronnie, wyróżniłaby także Wielką Brytanię spośród szeregu jej sojuszników, w tym Stanów Zjednoczonych i Niemiec.

Zawieszenie sprzedaży byłoby dla Sunaka trudne politycznie również na poziomie krajowym, ponieważ prawdopodobnie nie wszyscy w jego rządzie lub partii będą go wspierać.

Rodzina jednego z pracowników organizacji humanitarnej, który zabił byłego żołnierza piechoty morskiej Jamesa Hendersona, skrytykowała sprzedaż broni przez Wielką Brytanię Izraelowi. W ich imieniu przemawia jego brat Powiedzieć The Times of London stwierdził, że odpowiedzialność jest ich „jedyną nadzieją na osiągnięcie sprawiedliwości”.

READ  „Nieurzędnicy” z Hongkongu, którzy doradzali Wielkiej Brytanii w sprawie ekstradycji - i zostali zignorowani | Hongkong

„Nie wierzę, że nasz rząd pociągnie do odpowiedzialności właściwych ludzi, ale gwarantuję, że nasz rząd sprzeda Izraelowi broń, która z kolei może zostać wykorzystana do zabijania naszych obywateli.

„Trudno to zrozumieć”.