Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Skromny” cel wzrostu Chin powinien niepokoić inwestorów BHP, Rio Tinto i Fortescue Metals Group

„Skromny” cel wzrostu Chin powinien niepokoić inwestorów BHP, Rio Tinto i Fortescue Metals Group

Dane chińskiego sektora produkcyjnego z zeszłego tygodnia pokazały największą poprawę aktywności od ponad dekady. Dane dotyczące mobilności konsumentów spadają. Nawet sprzedaż domów w Chinach wzrosła po raz pierwszy od 20 miesięcy.

Pozorna siła ożywienia skłoniła niektórych komentatorów, w tym głównego ekonomistę Pantheon ds. przeszłość. , prawdopodobnie.

Ale w niedzielę premier Chin Li Keqiang ogłosił cel wynoszący zaledwie 5 procent.

Prawdopodobnie sama liczba nie jest ważna, biorąc pod uwagę długo gotujący się sceptycyzm co do ważności danych ekonomicznych Chin. Raczej zepsuć ten słynny cytat z zamekWażna jest tutaj atmosfera celu.

Po pierwsze, cel był zaskakująco bardziej konserwatywny niż ten, który wyznaczyły Chiny – i bardzo go nie zrealizował – w zeszłym roku.

Po prawie dwóch latach ciężkiego lockdownu większość obserwatorów spodziewała się, że przez cały rok zostanie zaprezentowany trwały program środków stymulacyjnych, skupiający się na infrastrukturze, ale potencjalnie obejmujący oblężony sektor nieruchomości, który był przedmiotem zainteresowania przed COVID-19. tłumienie spekulacji.

Skromny cel 5-procentowy sugeruje jednak, że nie nadejdzie większy bodziec i że zamiast tego Chiny starają się budować popyt wewnętrzny poprzez zwiększanie konsumpcji usług.

Teraz można powiedzieć, że Chiny są tutaj bardzo zdrowe. Jak Jonathan Garner, główny strateg ds. rynków kapitałowych w Morgan Stanley w Azji, powiedział kilka tygodni temu w tym felietonie, chińscy konsumenci zgromadzili od 640 do 850 miliardów dolarów oszczędności podczas pandemii, co odpowiada od 7 do 9 procent konsumpcji.

Garner spodziewa się, że realny wzrost konsumpcji osiągnie 9 procent w 2023 roku (wzrost z zera w 2022 roku), zwiększając wzrost PKB o 5,7 procent.

Ale skupienie się na konsumpcji nie jest szczególnie pomocne dla górników rudy żelaza w Australii, którzy woleliby wsparcie dla projektów związanych z nieruchomościami i infrastrukturą.

READ  Muzeum Brytyjskie: Sukces chińskiej aplikacji TikTok zwiększa liczbę wezwań do zwrotu artefaktów

Zamiast tego, zauważa ekonomista Commonwealth Bank, Joseph Capurso, udział obligacji infrastrukturalnych samorządów lokalnych został zmniejszony z 4,15 biliona juanów (887 miliardów dolarów) w 2022 roku do 3,8 biliona juanów w 2023 roku, co oznacza niższy popyt na minerały.

Pojawiły się sprzeczne informacje dotyczące mieszkań. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Chiny wprowadziły tak zwaną politykę „trzech strzał”, aby wspierać najpotężniejszych deweloperów, zapewniając im dostęp do płynności poprzez pożyczki bankowe, emisję obligacji i gromadzenie funduszy kapitałowych.

Ale Lee ostrzegł również w niedzielę, że rząd pozostanie czujny na „nieuporządkowaną” ekspansję w sektorze nieruchomości, sugerując, że środki polityczne będą faworyzować pierwszych nabywców domów w stosunku do spekulantów.

Ogólnie rzecz biorąc, nastąpiła niewielka zmiana w polityce własności, koncentrując się na odbudowie sektora opieki zdrowotnej, a nie wykorzystywaniu sektora jako motoru wzrostu, jak robiły to Chiny w przeszłości.

„W przypadku Australii większy nacisk na konsumpcję usług i mniejszy nacisk na inwestycje w infrastrukturę w mniejszym stopniu wspiera popyt na towary, niż się spodziewaliśmy” – mówi Capurso.

To wszystko zgodnie z prognozami Garnera z Morgan Stanley, który powiedział, że chiński popyt na stal pozostanie na stałym poziomie około 1 miliarda ton w 2023 roku. 127 $. Dziś – zanim spadnie do 100 USD za tonę we wrześniu i 80 USD za tonę do końca roku.

Goldman Sachs, który w poniedziałek podniósł prognozy zysków dla Rio, BHP i Fortescue, widzi podobny schemat, z sezonowym uzupełnianiem zapasów, które prawdopodobnie podniesie cenę rudy żelaza do 150 dolarów za tonę w ciągu najbliższych trzech miesięcy, zanim cena spadnie do 105 dolarów do 2018 roku. 2023.

Głównym pytaniem jest oczywiście to, czy górnicy rudy żelaza zaczną wyglądać wysoko po swoich dużych zyskach.

Goldman Sachs jest zaskakująco optymistyczny w stosunku do Rio, z ceną docelową 140,40 USD w porównaniu z obecną ceną 126,43 USD. Jednak BHP jest mniej optymistyczny, z ceną docelową 48,30 USD zgodną z jego obecną ceną. Jego cena docelowa 15,50 USD na Fortescue wskazuje, że akcje spadną z obecnego poziomu 22,76 USD.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że Indie wyprzedziły Chiny jako największy kraj świata, a ich populacja jest ich najbardziej pożądanym atutem.