Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Śledztwo w sprawie zamieszek na Kapitolu w celu zbadania, czy Biały Dom Trumpa był zamieszany w atak | Atak Kapitolu USA

Kongresman Benny Thompson, przewodniczący Komisji Specjalnej Izby Reprezentantów do zbadania ataku na Kapitol, przygotowuje się do rozszerzonego śledztwa w sprawie Donald Trump To pozwoliłoby zbadać, czy Biały Dom pomógł w planowaniu lub miał wcześniejszą wiedzę o powstaniu.

Posunięcie to sprowadza się do eskalacji komisji, która przystępuje do badania wydarzeń wokół ataku z 6 stycznia, który może uderzyć w byłego prezydenta USA i niektórych kluczowych sojuszników w Białym Domu i na Kapitolu, zapowiadając poważne śledztwo z dalekosiężnymi skutkami .

W lipcu śledczy House Select Committee zaczęli badać wydarzenia, w których zginęło pięciu osób, a prawie 140 zostało rannych, gdy tłum zwolenników Trumpa szturmował Kapitol w nieudanej próbie powstrzymania zwycięstwa Joe Bidena w wyborach.

Ale po raz pierwszy w dochodzeniu Kongresu komisja zbada również, czy Biały Dom był zaangażowany w wysiłki zmierzające do przyspieszenia ataku na Kapitol – i co Trump wiedział o takich wysiłkach z góry, według źródła zaznajomionego z tą sprawą.

Intencje Komisji dotyczące zbadania możliwego zaangażowania Białego Domu zostały częściowo wysłane do Thomsona w zeszłym tygodniu”. wydane prośby o zamiatanie Źródło podało, że akta władzy wykonawczej Trumpa związane z rebelią.

W listach do archiwów narodowych i siedmiu innych agencji, w tym Departamentu Sprawiedliwości i FBI, Thompson powiedział, że śledczy komisji specjalnej Izby szukali dokumentów i wiadomości od poprzedniej administracji, dotyczących 6 stycznia.

Ale w godnej uwagi dodatkowej prośbie Thompson zażądał również komunikatów od personelu Białego Domu i członków Kongresu, które odnosiły się do ataków na Kapitol – w dniu powstania, a także w poprzednich kluczowych datach.

„Nasza konstytucja zapewnia pokojowe przekazanie władzy, a to śledztwo ma na celu ocenę zagrożeń dla tego procesu i zidentyfikowanie wyciągniętych wniosków” – powiedział Thompson w listach.

Rozszerzenie sieci chmury do 5 stycznia jest znaczące, powiedział źródło, ponieważ budzi widmo komitetu otwierającego okno na to, co Trump i jego najlepsi sojusznicy myśleli i robili dzień przed atakiem na Kapitol.

Doradcy Białego Domu i członkowie Kongresu byli wśród tych, którzy zebrali się tego wieczoru, aby naciskać na więcej republikanów, aby zawetowali wyniki Kolegium Elektorów i skłonić ówczesnego wiceprezydenta Mike’a Pence’a do odrzucenia zeznań Bidena, według urzędnika administracji Trumpa.

Urzędnik powiedział, że spotkania zaalarmowały niektórych doradców Białego Domu, ponieważ obawiali się, że narazi to współpracowników Białego Domu na oskarżenia, że ​​administracja była zaangażowana w plany brutalnego zastraszenia urzędników federalnych przed przeprowadzeniem przekazania władzy, co jest potencjalną zbrodnią.

Źródło powiedziało, że śledczy z komisji śledczej House są gotowi zbadać, czy Trump – któremu powiedziano, że republikański senator Ben Sasse był „zachwycony” zdjęciami przedstawiającymi buntowników szturmujących Kapitol – przyczynił się do takich rozważań.

Rzecznik komisji odmówił komentarza na temat kierunku śledztwa. Ale wzięte razem, ruchy komisji wskazują na a Zdradziecki politycznie punkt zwrotny Były prezydent i jego zwolennicy na Kapitolu.

Republikanie w Izbie i Senacie w czerwcu zablokowali utworzenie komisji w stylu 11 września w ataku na Waszyngton, obawiając się, że rola rządu GOP w rozpowszechnianiu kłamstw Trumpa na temat skradzionych wyborów dobiegnie końca, wywołując zamieszki i szkodząc połowie kadencji 2022 r.

Przywódca mniejszości narodowych Kevin McCarthy i czołowy republikanin w Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów, Jim Jordan, byli już pewni, że będą musieli zmierzyć się z osobnymi rozmowami telefonicznymi z Trumpem 6 stycznia.

Ale daleko od unikania ścisłej odpowiedzialności za rebelię, orzeczenie komisji otworzyło drogę przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi do utworzenia komisji specjalnej i wszczęcia śledztwa. Pod nadzorem jednych z najzagorzalszych krytyków Trumpa w Kongresie.

CNN poinformował w poniedziałek, że komisja zamierza zlecić to grupie firm telekomunikacyjnych Prowadzenie rejestrów telefonicznych Republikanów z domu Podejrzewa się, że brał udział w wiecach i wiecach Stop the Robbery przed buntem.

Lista miała ewoluować, ale obejmowała jordańskie i republikańskie prawodawcy Lauren Poubert, Marjorie Taylor Green, Andy Bigs, Paul Gossar, Moe Brooks, Madison Cawthorne, Matt Gaetz, Louie Gommert, Judy Hayes i Scott Perry.

Były prezydent, wściekły na ostre linie śledztwa komisji, które rodzi perspektywę zawstydzającego przekazu o próbach Trumpa, by ponownie zadomowić się w Gabinecie Owalnym, zagroził w zeszłym tygodniu, że zniweczy jej starania.

„Przywilej wykonawczy będzie broniony nie tylko w imieniu mojej administracji i patriotów, którzy pracowali obok mnie, ale także w imieniu urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych i przyszłości naszego narodu” – powiedział Trump w oświadczeniu.

Nie było jasne, czy powołanie się na przywileje wykonawcze będzie skuteczne. Dawniej Departament Sprawiedliwości Odmowa zapewnienia ochrony Więcej niż zeznania z 6 stycznia po tym, jak Biuro Radcy Prawnego Białego Domu ustaliło, że nie było tam dla dobra partykularnych interesów.

Archiwa Narodowe przyznały również CNN na początku tego miesiąca, że ​​posiadają akta i komunikaty z administracji Trumpa i wskazały, że zastosują się do wniosków o udostępnienie akt z Kongresu.

Nawet gdy Trump grozi wniesieniem sprzeciwu wobec śledztwa, śledczy komisji specjalnej Izby mają wykonywać szeroki mandat, który odzwierciedla ramy stosowane przez Republikanów w komisji specjalnej podczas ataków terrorystycznych w Benghazi w Libii w 2012 roku.

Źródło podało, że nowa linia śledztwa – czy urzędnicy Trumpa i Białego Domu odegrali rolę w planowaniu ataku na Kapitol – ma trwać miesiącami, ponieważ komisja przegląda, jak się oczekuje, tysiące stron dokumentów.

Trwają również inne śledztwa. Komisja ogłosiła w zeszłym tygodniu, że szuka zapisów od firm zajmujących się mediami społecznościowymi w celu uzyskania materiałów „związanych z rozpowszechnianiem dezinformacji lub próbami unieważnienia wyborów w 2020 r. lub uniemożliwienia certyfikacji”.

READ  Pięcioletni chłopiec zabity w tragicznym ataku psa w Wigilię